Őszi kertépítési tippek!

Ha azt szeretnénk, hogy évek múlva is egy szép és harmonikus kertünk legyen ahhoz megfelelő növényismeretre van szükség.

A legtöbben, ha kertünk építéséről van szó, csupán arra gondolunk: kellene még pár szép virágzó évelő, esetleg cserje, vagy egy szép lombozatú árnyékot és hűst adó fa.

Sokan esnek abba a hibába is, hogy elmennek egy kertészetbe, vagy a barkácsáruház kertosztályára, és ott az éppen virágzó, legszebb formájukat adó növénycsodákból összeválogatják, ami tetszetős, majd hazaviszik, és keresnek neki helyet a kertben.

Természetesen ezt így is lehet, csakhogy ha azt szeretnénk, hogy munkánk tényleg sikeres kertépítés legyen, és évek múlva is egy szép és harmonikus kertünk legyen ahhoz megfelelő növényismeretre, van szükség. Ám ennek hiányában érdemes mindenképpen az elején kezdeni:

Megkeressük a kígyó farkát – hol is kezdjük?

A kertépítést mindenképpen a tervezéssel kell kezdeni. Ez lehet akár egy pohár bor melletti elmélkedés, vagy egy koncepció átbeszélése a családdal, de akár készíthetünk szakember segítségével 3D – s látványtervet is. A lényeg, hogy tudjuk, mit akarunk!

őszi kert2

Egy kertet sosem egy – két évre tervezünk, hanem minimum tíz – tizenöt esztendőre. Ezért egy picit a jövőbe is kell látnunk. Igen, látnunk, és tudnunk kell, hogy az adott fa, vagy cserje mekkorára nő, melyek a legfontosabb jellemzői. A rossz hír, hogy a kertépítés során utoljára kell a növényeket beültetni, és füvesítési munkákat elvégezni. Előbb fel kell építeni a kert alapjait.

A könnyen fenntartható kert alapja a jól megépített vízszintes kerti szegély

A tervünk alapján kitűzzük a főbb pontokat, majd megépítjük a szegélyt. A szegélyépítés után már megépíthetjük kertünk öntözőrendszerét. Lelkes kertépítők szokták mondani, hogy a kert sosincs kész. És így igaz: a kert az nem egy minél előbb letudandó kötelesség, amit egyszer megépítünk, és úgy marad. A kert egy állandóan változó, szüntelen megújuló intenzív kultúra. Ha a tervezés követte költségbecslés után, rájövünk, hogy nincs meg a szükséges keret, hogy az egész kertünket egyszerre megépítsük, akkor is érdemes megtartani az építés logikai sorrendjét.

Találjuk ki magunkat – találjuk ki kertünket

Ahelyett, hogy azon tépelődnénk, hogy mediterrán vagy feng shui kertet építsünk, gondolkodjunk el, mi is az, amire valójában szükségünk van. Beszéljük át partnerünkkel, és gondoljuk végig, vajon milyen életszakasz lesz a következő 10- 15 év életünkben: sok vendég jön majd Hozzánk? Kirepülnek a fiatalok, és újra földön mászó gyerekekre, az unokákra lehet számítani? Vagy egy csendesebb és nyugodtabb szakasz következik, amikor is órák hosszat szeretnénk rejtvényt fejteni vagy olvasgatni egy hűs és párás kertszegletben.

őszi kert

A kert, életünk tükre

Ha egy szakkönyvben kellene megfogalmazni, talán úgy hangzana, hogy a kertünk a vertikálisan elhelyezkedő személyiségünk horizontális manifesztációja. De persze ez hétköznapi nyelven nem jelent többet, minthogy a kertünk állapota mindig tükröt tart életünkben. Azzal érdemes tisztában lenni, hogy a kert folyamatos törődést, és ápolást, odafigyelést igényel. Próbáljuk meg nem a megszokott fogyasztói szemlélet móddal megközelíteni. Higgyük el: amennyi munkát, törődést „beleteszünk” kertünkbe, annak sokszorosát kapjuk vissza életkedvben, életerőben, örömben, energiában.

Egy keleti mondás szerint az életed akkor kezdődik, amikor elkezded végre építeni a kertedet.

Forrás: https://napidoktor.hu/