Így építsünk mediterrán kertet

Az általános érvényű szabályokat érdemes figyelembe venni a tervezéskor. Bármennyire fontos az egyéni ízlés, néhány szabály segít a jól sikerült mediterrán kert kompozíciójának összeállításában, amelyre később tulajdonosként éppoly lelkesen tekinthetünk, mint a vendégeink, akik az ott jártukkor csodálják meg.

Egy szép mediterrán kert titka a tudatos tervezés

Az igazán hatásos elrendezésekhez biztos arányérzék is kell. Ha sok hangsúlyos pont vonzza magára a tekintetet, együtt azonban nem adnak egységes képet, akkor máris kudarcot vallottunk. Ugyanolyan fontosak tehát a kísérőnövények, mint a hangsúlyos vezérnövények. Amíg az utóbbiakból csak néhányra van szükségünk, addig az előbbiekből, a kísérőnövényekből többet használjunk fel. Összegyűjtöttük, hogy mi mindenre van szükség az összeállítás megtervezésekor.

mediterrán kert

Régies hangulat

A Földközi-tenger vidékét járó turistára még a múló idő varázsa is elbűvölően hat, amely nemcsak a házakból, de a kertekből is árad. Az agyagedényekről itt-ott már letöredezett a díszítés, a fűszernövények kiszolgált és teljesen átrozsdásodott olívaolajos kannákban nőnek, és a kerti ösvény járólapjai és kőlépcsők is lekoptak már a sok használattól. A korszerű lakóházakban ez természetesen elképzelhetetlen, de a teraszon vagy az erkélyen bármikor megengedhetjük magunknak ezt a fajta könnyed bájt. Ősszel ne súroljuk le a zöld bevonatot az agyagedényekről, állítsunk öreg, rozsdás vasállványt a sarokba, vagy használjunk régi fűzfa kosarat a friss fűszerek betakarításához.

Segítenek a délvidéki stílus kialakításában a régi, kopott amforák és szobrok is.

mediterránkert 2

A nagy és a kicsi randevúja

A növények összeválogatásakor döntő szempont a növekedési erély és a magasság. Ne feledjük az alapvető szabályt: a magasakat hátra, az alacsonyakat az előtérbe helyezzük. A rendelkezésre álló helynek megfelelően egy vagy több sort alakítsunk ki, a többsoros elrendezésnél pedig figyeljünk a méretekre. A kúszónövények és a magas törzsű fácskák eleve a leghátsó sorba kerüljenek, de nem árt, ha csatlakozik hozzájuk egynéhány karcsú koronájú fa is, amely árnyékot vet az ülőhelyekre. Eggyel előrébb kerülhetnek aztán a zömökebb, virágzó cserjék, a legelső sort pedig tartsuk fenn a kis termetű, illatos évelő növényeknek, hogy közvetlenül a teraszon ülők közelében éreztethessék aromájukat. A hagymásokat is megilleti a hely az előtérben, hogy kellően érvényesülhessenek csodálatos, olykor egészen apró virágaik.

Minden körülmények között vissza kell fognunk magunkat, és csak véges számú növényből összeállítani a mediterrán stílusú erkélyt vagy teraszt. Ne feledjük, a kerttulajdonosnak is helyre van szüksége, hogy élvezhesse a növények társaságát, hogy szabadon tudjon mozogni, és ne kelljen a cserepeket kerülgetnie. Nem beszélve arról, hogy a növények is igénylik a teret a növekedésükhöz. Nem szabad öszeérni a koronáknak, hogy minden oldalról elegendő fény érje őket, és ne kopaszodjanak fel féloldalasra. Csak így tudnak teljes természetes szépségükben is kibontakozni.

novenycsoportok-elrendezese
Elrendezési terv

Viráglépcsők

Ha kevés a hely, akkor különösen fontos szempont úgy összeállítani a növényzetet, hogy egész nyáron virágozzon valamelyik. Kihagyhatatlan a folyamatosan virágzó sétányrózsa (Lantana), de nagy a jelentőségük a nagyon korán nyíló, ill. a késő őszig virágzó fajoknak is. Utóbbiak jeles képviselője többek között a barátcserje (Vitex), a szivarfafélék családjába tartozó trombitacserje (Podranea), és a hercegnővirág (Tibouchina). Természetesen az idény közben is cserélgethetjük a növények helyét. Húzzuk az előtérbe az éppen virágzásban lévőket, és toljuk hátra az elnyílottakat – persze átrendezéskor mindig vegyük figyelembe a növények igényét és a magasságukkal összefüggő rendezési elveket.

Trombitacserje Hercegnővirág

 trombitafolyondár

A keretek

A terasz és a balkon tervezésekor figyeljünk a környezetre is, vegyük figyelembe a meglévő adottságokat. A szép kilátást őrizzük meg, és igyekezzünk takarni azt, ami kevésbé tetszetős. A virágzó növények az egyszínű háttér előtt mutatnak szépen: amely éppúgy készülhet fából vagy lehet fehérre meszelt fal, esetleg sötétzöld lombbal díszítő háttémövény vagy valamilyen futónövény. Akár időjárásálló szövetet is kifeszíthetünk, vagy paravánt állíthatunk fel – a lényeg, hogy a függőleges elem elzárja a ki- és a belátást, és kihangsúlyozza a hozzánk közel eső virágokat.

Visszatérő motívumok

A mégoly színes növényegyüttesekbe is nyugalmat visz, ha csoportokba rendezve egy-egy fajból több példányt helyezünk ki. Főleg a kisebb termetű, ill. a kevésbé feltűnő virágú növények érvényesülnek jobban, ha kettesével – négyesével csoportosítjuk őket. A nagyobb növényeket is párosával érdemes elhelyezni, ezek lehetnek az összeállítás sarokpillérei, vagy kaput jelképezve helyezhetjük el őket. Különösen alkalmasak erre a célra a lombjukkal díszítő fajok vagy az alakra nyírt cserjék, mint például a babér (Laurus) vagy a fagyal (Ligustrum). Szóba jöhetnek a ciprushoz (Cupressus) hasonló jellegzetes növekedési formájú növények is.

szinkor
A színkörről könnyen leolvashatjuk, mely színek szomszédosak egymással

Harmonikus színösszeállítások

A kert tervezésekor vegyük figyelembe a telepíteni kívánt virágok színét is, hiszen bizonyos színek illenek egymáshoz, míg más színek ütik egymást. Ezért – főleg egyidőben virágzó fajok esetében – erre is figyelnünk kell, és egymáshoz kell igazítani az árnyalatokat. Egyes összeállítások különösen jól adják vissza a mediterrán hangulatot, ilyenek a meleg, narancsárnyalatok színkombinációi, ill. a hideg, kékből és fehérből álló színek. Vonjuk be az összeállításba a környezetet is: a bútorokat, a falakat, a padlót, az edényeket és a kiegészítőket. Utóbbiakkal pillanatok alatt a mindenkori hangulatunknak megfelelően formázhatjuk a terasz színvilágát.

Forrás: edenkert.hu