A rettegett mellrák – Stádiumok, diagnózis és kezelés

A mellrák a nők körében az egyik legrettegettebb rákos megbetegedés – de a férfiakat sem kíméli, igaz, jóval ritkább esetben. Mit kell tudnunk róla? Milyen stádiumai vannak, hogyan diagnosztizálják és kezelik?

A mellrák, amely a hölgyek körében a második leggyakoribb rákból adódó elhalálozási ok, korai stádiumaiban még gyógyítható. Előző cikkünkben magáról az emlőrákról, kialakulásáról és a rizikófaktorokról olvashattunk, most lássuk a stádiumokat és a kezelési lehetőségeket.

mell

  • Korai stádium (0.szakasz): ekkor a betegség a mellben lokalizálódik, nincs nyoma annak, hogy átterjedt volna a nyirokcsomókra (carcinoma in situ).
  • 1.stádium: a rák 2 cm-es vagy ennél kisebb és nem terjedt át semmire.
  • 2.stádium: a daganat kisebb 2 cm-nél, a nyirokcsomó bevonásával, vagy olyan tumor, mely nagyobb 2 cm-nél, de 5-nél kisebb, szerteágazóan, a hónalj nyirokcsomók nélkül.
  • 2B stádium: nagyobb tumor, mint 5 cm, szerteágazóan, de a hónalj nyirokcsomók nélkül, pozitív teszttel; vagy olyan daganat, amely 2 cm-nél nagyobb, de az 5 cm-t nem éri el, szerteágazóan, a nyirokcsomókat is beleértve.
  • 3A stádium: ezt nevezik lokálisan előrehaladott ráknak. A tumor 5 cm-nél nagyobb és átterjedt a nyirokcsomókra, a kar alatt vagy a mellcsont mellett, vagy olyan daganat, amely bármely méretű, rákos nyirokcsomókkal, melyek egymáshoz tapadnak, illetőleg a környező szövetekhez.
  • 3B stádium: bármely méretű tumor, amely átterjedt a bőrre vagy a mellkas falára.
  • 3C stádium: bármely méretű tumor, ami szélesebb körben terjedt el, több nyirokcsomó inváziót foglal magába.
  • 4.stádium: ebben a stádiumban a mellrák tumorként definiálható, méretétől függetlenül, amely a keblektől messzebbre is szétterjedt, a csontokra, tüdőre, májra, agyra vagy a távoli nyirokcsomókra.

Hogyan diagnosztizálják a mellrákot?

Rendszeres mell vizsgálat esetén az orvos figyelembe veszi a családi anamnézist, amellett, hogy elvégzi a keblek vizsgálatát és esetleg mammográfiára vagy mell ultrahangra küldi a pácienst. Azoknál a nőknél, akiknél fokozott kockázat áll fenn, MRI elvégeztetése is javasolt. A tesztek eredményei alapján orvosunk kérhet biopsziát, hogy mintát vegyenek a mellben levő sejtekből vagy szövetből.

mellrák, mammográfia

A mintavételt követően az a laborba kerül tesztelésre. A patológus, aki a kóros szöveti elváltozásokra specializálódott, mikroszkóp alatt vizsgálja meg a mintát, figyelve a rendellenes sejt formákat vagy növekedési mintákat. Ha rákról van szó, meg tudja mondani, hogy mely típus az és hogy túlterjedt-e a tejcsatornákon és a lebenykéken.

A laboratóriumi vizsgálatok, így például a hormon receptor-teszt (ösztrogén és progeszteron) ki tudja mutatni, vajon ezek a hormonok segítik-e a rák növekedését. Amennyiben az eredmény az, hogy igen (pozitív teszt), a megbetegedés valószínűleg reagálni fog a hormonális kezelésre. Ez a terápia megfosztja a rákot az ösztrogén hormontól. A mellrák diagnózisa és kezelése akkor a legmegfelelőbb, ha a beteg és az orvos szakértői csoport együtt dolgozik.

Hogyan kezelik a mellrákot?

A páciens és az orvos közösen dolgozza ki a kezelési tervet mellrák esetén – annak érdekében, hogy a kórt megszüntessék, csökkentsék annak visszatérési lehetőségét és azt is, hogy átterjedhessen más szövetekre. A kezelés általában néhány héttel a diagnózis után kezdődik.

Laboratory

Természetesen a daganat méretét és elhelyezkedését veszi alapul, a rákos sejteken végzett laboratóriumi vizsgálatokat, a betegség stádiumát és mértékét. Az orvosok a páciens életkorát és általános egészségi állapotát is figyelembe veszik.

A kezelés lehet lokális (helyi kezelés) vagy szisztémás.

  • A helyi kezelésekkel eltávolítják, megsemmisítik vagy ellenőrzik a rákos sejteket egy specifikus területen. A műtét és a sugárkezelés lokálisnak számít.
  • A szisztémás kezelések elpusztítják vagy ellenőrzik a rákos sejteket a szervezet egészében. A kemoterápia, a hormon terápia (pl. tamoxifen), az aromatáz inhibitorok, mint az anasztrozol, exemestane (Aromasin), a letrozol (Femara). Biológiai szerek, például ado-trastuzumab emtansine (Kadcyla) lapatinib (Tykerb), palbociclib (Ibrance), pertuzumab (Perjeta), és a trastuzumab (Herceptin) – ezek mind szisztémás kezelések. A betegnek adhatják csak az egyiket, vagy többnek a kombinációját is, igényeinek megfelelően.

kemoterapia

Mi történik a kezelés után?

Az orvosok a kezelést követően meghatározzák annak valószínűségét, hogy a rák kiújulhat-e a mellben. A csoport, mely ezt megállapítja, onkológus bevonásával dolgozik, olyan szakemberrel, aki a rák kezelésre alkalmazott gyógyszerekre specializálódott. Együttműködik a sebésszel, ezért javasolhatja hormon terápia vagy kemoterápia alkalmazását a műtét után. Ezek mellék kezelésnek számítanak, de nem helyettesítik ilyen esetben az operációt és/vagy a sugárkezelést.

Hogyan előzhetjük meg a rákot?

  • 40 és 50 éves kor között éves mammográfiai szűrésre van szükség.
  • Aki a fokozott kockázatú kategóriába tartozik, annak már 40 éves kor előtt érdemes évente ellenőriztetnie magát mammoráfián. Sőt, MRI és ultrahangos vizsgálat sem árt.
  • A mellek vizsgálatát 3 évente legalább egyszer végeztessék el 20 éves kor után, 40 éves kort követően pedig minden évben. A klinikai mell vizsgálatok kiegészíthetik a mammográfiát.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php