Komoly mínuszokkal, havazással indul az új év

Az új év első napjaiban éjszakánként néhol akár mínusz 15 Celsius-fokig is lehűlhet a levegő, de még nappal is fagypont körül alakul a hőmérséklet, emellett havazásra is számítani kell a hétvégén – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat középtávú előrejelzésből.

Január elsején
, pénteken hajnaltól előbb az Észak-Dunántúlon, napközben a keleti megyéket leszámítva már több helyen várható hószállingózás, átmeneti gyenge havazás. Vékony hóréteg elsősorban a Balatontól északra, északkeletre alakulhat ki. Délelőtt a Tiszántúlon és Borsod nagyobb részén még több órára kisüt a nap. A legalacsonyabb hőmérséklet a Dunántúlon általában mínusz 10 és mínusz 4 fok között alakul. Az ország keleti felében lehet hidegebb, egyes fagyzugos helyeken mínusz 15 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben mínusz 3 és plusz 1 fok közötti értékekre lehet számítani az újév első napján.

    
Szombaton délutántól délnyugaton, estétől már nagyobb területen valószínű hószállingózás, havazás. A leghidegebb órákban mínusz 9 és mínusz 3 fok között, nappal mínusz 3 és plusz 3 fok között lesz a hőmérséklet.
    
Vasárnap északkeleten lehet szűrt napsütés, itt nem valószínű csapadék. Másutt több helyen lehet hószállingózás, havazás. Néhol a szél is megerősödik. A minimumhőmérséklet általában mínusz 7 és mínusz 2 fok között alakul, de északkeleten mínusz 10 fok is lehet. A nappali hőmérséklet mínusz 4 és 0 fok között valószínű – olvasható az előrejelzésben.

Időjárási helyzet Európában

Karácsony óta teljesen átalakult Európa keleti felének időjárása. Egy nagyméretű, masszív anticiklon alakult ki, amelynek területén északkeletire fordult az áramlás, és ezzel szibériai légtömeg áramlott a kontinens fölé. A fagyos levegő északon a Skandináv-hegységig, illetve a német-lengyel határvidékig, a Balkánon pedig a Dinári-hegységig tört előre. Skandináviában a nyugati parton húzódó hegyláncolat éghajlatválasztó funkciója most szokatlanul erős: miközben Norvégia partvidékén a főnhatású délkeleti szél néhol 14, 16 fokig emelte a hőmérsékletet, a svéd területeken napközben is fagypont körül alakult a csúcsérték tegnap.

A kontinentális, hideg levegő Törökországot is elárasztotta, amely a Fekete-tenger felett nedvességgel telítődött, és többfelé 10-30 cm-es hóval fedte be az ország északi tartományait. Nyugat-Európában ugyanakkor továbbra is az atlanti hatás érvényesül: az Izland környékén örvénylő erős ciklon hosszan elnyúló, hullámzó frontrendszere és csapadékzónája az Egyesült Királyságban tovább súlyosbítja a kialakult árvízhelyzetet, de Franciaországban is sokfelé megnyíltak az égi csatornák. A csapadékos idő ellenére továbbra is átlag feletti a hőmérséklet, hiszen a Brit-szigeteken kevéssel meghaladja a 10 fokot, a Pireneusok környékén a 20 fokot is megközelíti. A nyugat-európai nedves levegő első hulláma az új év első óráiban Magyarországot is eléri, többfelé hószállingózással, néhol gyenge havazással.

Orvosmeteorológia

Kettős fronthatás várható. Előfordulhat fejfájás, migrén, illetve szédülés. Erősödhetnek a reumatikus, valamint az ízületi fájdalmak. Csökkenhet a koncentráló-képesség. A csípős éjszakát hideg nappal követi, öltözzünk fel jól, rétegesen!

Forrás: MTI