Miből érdemes otthont építeni?

Aki lakásvásárlás vagy saját ház építésének megkezdése előtt áll, megpróbálja összegyűjteni azokat az információkat, amelyek alapján az előtte tornyosuló fontos kérdésekben döntést tud hozni.

Az építési telek elhelyezkedéséről, a tájolásról, a környezetről és persze anyagi lehetőségeiről minden építkezőnek van több-kevesebb elképzelése. Egyáltalán nem lebecsülendő azonban az a kérdés, hogy milyen építőanyagból készüljön a ház legfontosabb és a későbbiekben már nem megváltoztatható része: a fal.

Melyek azok a tényezők, melyeket érdemes a döntés során figyelembe venni? Legyen a lakás/ház fala jó hang- és hőszigetelő; nyáron ne melegedjen fel gyorsan, télen tartsa meg a fűtés melegét; legyen tartós, hiszen több generáció számára építkezünk; hosszú távon tartsa meg értékét; nyújtson lakói számára biztonságos és egészséges otthont, melyet az idő folyamán változó igényeiknek megfelelően (pld. a gyerekek számának változása) rugalmasan alakíthatnak.

Mi a tégla?

A tégla legpontosabb meghatározása az, hogy égetett agyag falazóelem. Léteznek olyan téglák is, amelyeket nem falazásra használnak, például a padlástégla vagy a kábeltégla, azonban ezek is égetett agyagból készülnek. Szokásos még a tégla szót mindenféle, nem égetett agyag elemekre is használni például gyeptégla, üvegtégla, gázbeton tégla, ez azonban pongyola, félrevezető megfogalmazás.

tégla

Természetes eredet – a legősibb anyag

A tégla az egyik legősibb és legtermészetesebb építőanyag, ugyanúgy, mint legközelebbi rokona a vályog. A némiképpen eltérő alapanyagon kívül a legnagyobb különbség közöttük abban van, hogy a téglát kiégetik. Van, aki az égetést nem tekinti természetes folyamatnak és a vályogra esküszik, azonban ha jobban belegondolunk, az égetés nélküli falazóanyag jelentős veszélyeket rejt magában. Egyrészt az égetés teljesen természetes folyamat, hiszen sok-sok ezer évvel ezelőtt a tűz meghódítása az ember fejlődésének egyik legelső és legfontosabb lépése volt. Azt pedig nehéz lenne ráfogni őseinkre, hogy nem éltek egyetértésben a természettel. Másrészt pedig a kiégetésre a vályog hibáinak kiküszöbölése céljából van szükség, amíg a vályog a nedvesség hatására szétmállik (sajnos elegendő itt csupán a legutóbbi tiszai árvizek torokszorító pillanataira utalnunk), addig a kiégetett agyag teherbíróvá és stabillá válik.

Környezetbarát gyártás – egészséges lakókörnyezet

A téglagyártás lényege a kezdetektől ugyanaz maradt, alapanyagát, az agyagot a legtermé-szetesebb módon az anyaföldből nyerik. A téglaipar nem más gyártóktól veszi a termékei előállításához szükséges, többnyire nagy energiaigénnyel és károsanyag kibocsátással gyártott félkész és kész termékeket, vegyszereket és pasztákat, hanem valódi nyersanyagból dolgozik. Nem hárítja át másokra, hanem saját maga oldja meg a környezetvédelmi és energiatakarékossági problémákat. A téglagyárak mindig az agyagbányák mellett épültek és épülnek, nincsen szükség az alapanyag nagy távolságra történő, környezetet károsító szállítására. Tehát a tégla valóban környezetbarát technológiával készül.

építőipar

Teherbírás – biztonság, rugalmasság

A téglák anyagszerkezetük révén igen szilárdak, nagy teherbírásúak. A magas elemszilárdságnak fontos szerepe van a kivitelezés során, mivel a későbbi változtatások, átalakítások zökkenőmentes megoldása egyszerűbb, gyorsabb. Ezt a biztonságot mindenképpen érdemes beleépíteni a szerkezetbe, hiszen ki tudja, mit hoz a jövő, milyen átalakításokra, ráépítésekre lesz szükség harminc, negyven év múlva. Más építési technológiák esetén ilyen változtatásokra korlátozott mértékben vagy egyáltalán nincs lehetőség. Emellett, bár triviálisnak tűnik, nem elhanyagolható tény, hogy a masszív tégla építésű házak a bentlakókat sokkal jobban megvédik a külső környezet ártalmaitól (víz, szél stb).

Időtállóság – értéktartás

Nem kell külön kiemelni, hogy az égetett agyag falazóelemek már bizonyították időállóságukat, a legrégibb téglaépületek nem néhány évtizedesek, hanem több ezer éves műemlékek. Napjainkban sem véletlenül olvashatjuk hirdetésekben, hogy „tégla építésű”. Régen és most is érték volt tégla építésű lakásban lakni; ezek az épületek nem csupán megtartják, hanem növelik is értéküket, gondoljunk csak az elmúlt évek ingatlanpiaci robbanására.

Hőszigetelés, hőtárolás – energiatakarékos otthon

Az égetett vázkerámia falazóelemek ellentétben a homogén kialakítású falazóanyagokkal, optimálisan egyesítik a téli és a nyári hővédelemmel kapcsolatos jogos igényeket. Hőfizikai szempontból a hőszigetelés és a hőtárolás kérdései együtt fontosak. Bár a jelenleg hatályos hőtechnikai szabványban nincsen előírás külön a falszerkezet hőszigetelésére, a sokak által misztifikált „k” értékre, a korszerű égetett agyag falazóelemek speciálisan kialakított üregszerkezetük révén felveszik a versenyt a pár évtizede, kimondottan hőszigetelési célból kifejlesztett újszerű falazó anyagokkal. A Porotherm 44 N+F falazóelemmel hőszigetelő falazóhabarcs és vakolat alkalmazása esetén 0,32 W/m2K -es „k” érték is elérhető.

ház

De megtévesztő csak a hőszigetelést vizsgálni. Ha a hőtárolás kérdését nézzük, akkor még meggyőzőbb az égetett agyag falazóelemek előnye, mivel a hőtárolás képessége egyértelműen a falszerkezet tömegével függ össze. Más falazóelemek esetén előnyként említik a termék könnyű súlyát. Ez az előny azonban azonnal hátránnyá válik, ha a hőtárolás kérdését vizsgáljuk. Pedig a falazat hőtárolási képessége a gazdaságosság és lakóérzet szempontjából a legfontosabb tulajdonság.

Mit jelent a hőtárolás?

A kerámia falazat, hőtárolási képességének köszönhetően télen úgy viselkedik, mint egy cserépkálya, azaz a fűtés melegét megtartja, lassan adja le. Nyáron viszont a külső hőséget nehezebben engedi be, azaz szinte a falba épített, természetes légkondícionálóként működik. Léteznek a téglánál jobb hőszigetelő képességgel rendelkező építőanyagok, de ez a tulajdonság nem párosul a rendkívül fontos hőtárolási képességgel, illetve például a kiváló hőszigetelő könnyűszerkezetes házaknál a nyári meleget csak légkondícionáló berendezéssel lehet elviselhetővé tenni.

Forrás: