Kalendárium az év jeles napjaira – Mit hoz Antal és Piroska?

A kalendárium szerint az Antalok közül a téli Remete Szent Antalban a jószágok védőszentjét tisztelik. Antal apát a 14 segítőszentek egyike, és a Szent Antal tüze nevű betegség gyógyításáért fordultak hozzá.

Ezzel függ össze a Csepel-sziget Tököl-rác eredetű lakosainál divatozott „marhaszentelés”, ami abból állt, hogy Antal napján kocsi vagy szánkó állt meg a templom előtt, és a pap két ministráns gyermek kíséretében körbe járta a falut, s megáldotta a kis asztalkákra, égő gyertyák közé kitett sót, almát és fokhagymát.

Szent Antal

A népi gyógyászatban elsősorban az orbáncot, a sertés orbáncot nevezték Szent Antal tüzének. Ennek távoltartására, valamint kígyómarás ellen viselték a középkorban az un. Antal- vagy egyiptomi keresztet.

Ilosfay Selymes Péter névmagyarázatában, majd Baranyai Decsi Jánosnak 1598-ban megjelent görög-latin magyar közmondás gyűjteményében jámbor együgyűséggel illetik az Antalokhoz társult képzeteket, pl. „Megjött Antal Budáról, zöld ágat hozott orrában”, vagyis a latin értelmezés szerint „elindult nagy készülődéssel és dolga végezetlenül tért vissza”. De mondták azt is: „Antal a fejed” – vagyis „szerencsétlen flótás vagy”.

Az évszázadok alatt a lekicsinylő mellékzöngék eltűntek, s már csak az andalog, elandalodik választékos beszédben fordult elő az Antalok hangzója. Mára a szentek egyikét tiszteljük benne, s van-e, aki életében legalább egyszer föl ne ajánlott volna néhány forintot Szent Antalnak, ha megússza az aznapi felelést vagy sikeresen átcsúszik a vizsgán. A római katolikus templomoknál rendszerint persely van a bejáratnál „Szent Antalnak” felirattal, némely helyen „Páduai Szent Antalnak”.

havas

Sokfelé nemcsak Vízkereszt napja, hanem az azt követő un. regölő hét nyitotta a farsangi időszak télűző vigadalmait. Az évszázados hagyományt hazánkban Mátyás király felesége, Beatrix kívánságára karolták fel. A farsangi időszakban Piroska neve napját negyvenes napnak is emlegetik, mert a szólás megőrizte, hogy „ha Piroska fagy, negyven napig el nem hagy!

Szerző: Szigethy Emma

Forrás: