Ne csak a kültéri levegőre figyeljünk oda

Még meg sem érkezett a tél és ezzel együtt a szmogos időszak, de az enyhe őszi idő miatt már hónapok óta egyre több város levegője egészségtelen vagy kifogásolt minősítésű – derül ki a Nemzeti Népegészségügyi Központ által végzett mérésekből.

Ezen pedig az sem segít, hogy lassan teljesen elindul a fűtési szezon, és persze, jó dolog a szellőztetés, a friss levegő, de légtisztítás nélkül a beltérben sem szívunk be lényegesen mást, mint ami kint van.

A rossz levegő hosszútávon növelheti a szív, a tüdő, az érrendszeri és a légzőszervi megbetegedések kialakulásának kockázatát, ezért is figyelmeztet az intézet arra, hogy kerüljük a szabadban történő hosszabb idejű tartózkodást, a kinti fizikai munkát vagy a sportolást.

Figyeljünk oda a megfelelő fűtési módok alkalmazására, valamint a gépjárművek helyett utazzunk inkább tömegközlekedési eszközökkel.

Sokan nem is gondolják, de a rossz kültéri levegő nem csak szellőztetéssel, hanem a nyílászárók résein keresztül is bejut az épületekbe. Ennek köszönhetően szinte ugyanazt a szennyezett levegőt lélegezzük be, mint amivel a szabadban is találkozunk. Az AeraMax nemrég az Inspira kutatócég segítségével 200 irodistát kérdezett meg a munkahelyi körülményeikről. A felmérésből az is kiderült, hogy az irodai dolgozók fele tapasztalt már valamilyen légúti kellemetlenséget a beltéri levegő miatt.

tiszta-levego

A kutatás a légtisztítás fontosságára is rávilágított, ugyanis a megkérdezettek döntő többsége (83%) inkább vagy teljesen egyetértett azzal, hogy két azonos feltételű munkahely közül mindenképp azt választaná, ahol van légtisztítás. A legkorszerűbb légtisztító berendezések ma már képesek kiszűrni és semlegesíteni a levegőben terjedő szennyező és allergén anyagokon kívül a vírusokat és bacilusokat is, valamint semlegesítik a szagokat. A falra szerelhető változatokkal még nagyobb változást érhetünk el, ugyanis ezek hatékonyabban keringtetik a levegőt.

Fotó: 123rf.com

Ha egy kicsit is odafigyelünk a beltéri légtisztításra, nem csak csökkenthetjük a betegségek kialakulásának kockázatát, hanem képesek lehetünk eredményesebb munkavégzésre is.

Forrás: https://napidoktor.hu/index