Huss, hernyó!

Bármilyen kedvesek is a lepkék, a fehér káposztalepke és az éjjeli lepkék lárvája bizony gyorsan kárt tehet növényeinkben. Melyekkel kell különösen vigyázni, és mit tehetünk ellenük?

Ha megpillantunk egy hernyót, rögtön az jut eszünkbe, mekkora kárt okozhat a kertünkben. Bizony, a fehér káposztalepke hernyója és az éjjeli lepkék lárváiból kikelt hernyók szinte azonnal „munkához látnak”, amint kikelnek a petékből. Megrágják a növényeket, legyen az zöldség, gyümölcs vagy virág.

A hernyók a kertben azonban többfélék is lehetnek. A legkártékonyabbak közé tartoznak:

Fehér káposztalepke: zöld, sárga és fekete hernyója van, amely rágja a káposztafélék levelét, de otthagyott ürüléke sem tesz jót a növényünknek.

káposzta

Borsólepke: a hernyó színe halványzöld-és halványsárga, és ahogy neve is mondja, a borsóféléket támadja, elfogyasztja a borsószemeket.

Tarka bagolylepke: fekete fejű, narancssárga csíkos hernyó, jellegzetesen szőrös. Főleg a gyümölcsfa leveleken él, nyár közepén könnyen felfedezhetjük.

lepke

Az ilonca hernyót nehezebb felismerni, mert több fajtája is van és más-más színű, de hátrafelé irányuló mozgásáról azonosítható, ha meglepik. Leginkább a dísznövényeket, így pl. a rózsa levelét rágja.

Almamoly: halványrózsaszín hernyó, kisméretű, és a neve elárulja, hogy az alma, körte levelét, majd később magát a gyümölcsöt fogyasztja előszeretettel.

Milyen otthoni praktika használható a hernyó ellen megoldásként?

A hernyók ellen minél előbb lépni kell, főleg ha a gyümölcsök elpusztítása van kilátásban. Legokosabb, ha már az ültetést megelőzően a talajt diazinnal kezeljük. Ha erre már nincs mód, a leveleket, melyeken megjelent a hernyó, szerinnel permetezzük le.

A hernyó ellen megoldás lehet a rovarölő szer, melyet használhatunk szintén permetként, de feloldhatjuk abban a vízben is, amellyel locsoljuk a növényt, így az felszívja.

Minden esetben bizonyosodjunk róla, hogy a hernyók elleni szer vajon nem lesz-e káros a növényre is. Ehető növények esetében a legfontosabb ez – a rotenon illetve triklórfon növényvédő szereket ajánlják leginkább az esetükben. Miután alkalmazzák őket, a termény akár 2 nappal utána is leszedhető.

Hatékony házi praktika az is, ha kézzel megtisztíthatjuk a növényeket: rendszeresen ellenőrizzük és levesszük róluk a petecsomókat, illetve eltávolítjuk magukat a hernyókat – kevesebb lesz rá az esély, hogy a hernyók a kertben megmaradjanak és kárt tegyenek.

Búcsú Adrienn

Forrás: