Bűzös világban élünk

Egyre szennyezettebb a levegő világszerte, különösen drámai a helyzet Afrikában és Délkelet-Ázsiában az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerdán Genfben bemutatott jelentése szerint.

A városi lakosság csaknem 90 százaléka olyan levegőt lélegez be, amelynek szennyezettsége jóval a WHO által ajánlott határérték fölött van.

Különösen drámai a helyzet Afrikában és Délkelet-Ázsiában. A szennyezettség oka elsősorban az autóközlekedés és a fűtés. “Sok városközpontot annyira beborít a szennyezett levegő, hogy a felhőkarcolói nem is látszanak. Veszélyes azt a levegőt belélegezni” – mondta el Flavia Bustreo, a WHO családok, nők és gyermekek egészségével foglalkozó főigazgató-helyettese.

Bogota, Kolumbia fővárosa a probléma orvoslása érdekében javított a helyi tömegközlekedésen, valamint a gyalogosoknak és a kerékpárosoknak kedvező feltételeket teremtett. Koppenhága is pozitív példa, ahol szintén a kerékpáros közlekedés ösztönzésével sikerült javítani a levegő minőségét.

város, new york

A példákat látva Maria Neira, a WHO közegészségügyért felelős igazgatója optimista: véleménye szerint megnyerhető a légszennyezettség elleni harc. Úgy véli, bizonyos városok számára adott a lehetőség, hogy helyi eszközökkel javítsák a levegő minőségét.

A WHO tanulmányát 92 ország 1600 városából származó, 2008 és 2013 között felvett adatok alapján készítette.

A világszervezet szerint évente mintegy hétmillió ember hal meg világszerte a légszennyezettség következtében, vagyis minden nyolcadik haláleset hátterében a szennyezett levegő áll.

Forrás:


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.