Quinoa vagy rizs? – Melyik a jobb az egészség, tápérték szempontjából?

Előnyökkel mindegyik rendelkezik

Számos receptben vette át a quinoa a rizs szerepét napjainkban, annak egészséges alternatívájaként. Mindkét gabonának megvannak azonban az előnyei. Nézzük meg ezeket közelebbről.

Manapság egyre gyakoribb, hogy az emberek a korábban használt gabonafélék helyett egészségesebb változatokat keresnek.

Így például a quinoa számos receptben átvette a rizs helyét. Nem kell azonban megijedni, ha szeretjük a rizst – mindkét gabona rendelkezik előnyökkel.

Lássuk ezeket közelebbről.

Mi a quinoa és miért jó?

A quinoa valójában nem gabona – a cékla és a spenót rokona. Álgabonaként is említik, mivel gabonaként főzzük és esszük, s hasonlóak a táplálkozási értékei is. Ugyanakkor, a quinoa tápanyagokban gazdag és jelentős egészségügyi előnyökkel jár.

Bár apró magocska, sok fehérje van benne: egy csésze főtt quinoával 8 grammot fogyasztunk. Ez az étel azon kevés növényi források egyike, amely teljes értékű fehérjét rejt. Vagyis tartalmazza mind a kilenc esszenciális aminosavat, amire a szervezetnek szüksége van. Ennek ellenére azonban a quinoa magasabb kalóriatartalmú, mint más fehérjeforrások.

Kiemelendő, hog a quinoa természetes módon gluténmentes étel. Mivel azonban a feldolgozás során előfordulhat keresztszennyeződés más gabonaszemekkel – például búzával -, ha cöliákiában szenvedünk vagy gluténérzékenyek vagyunk, érdemes csupán azokat a márkákat használni, amelyek biztosan gluténmentesek.

Foto:123rf.com

A quinoa igen magas rosttartalommal rendelkezik. Egy csésze belőle 5 gramm élelmi rostot tartalmaz, ami több, mint a fehér vagy barna rizs esetében.

A rost segít megelőzni a székrekedést, szabályozni a vércukorszintet, sőt csökkentheti a koleszterinszintet is. Hozzájárul az egészséges testsúly megőrzéséhez, azzal, hogy hosszabb ideig telítettnek érezzük magunkat a fogyasztása után, s kisebb az esélyünk a túlevésre.

A quinoa ásványi anyag-tartalma igen magas. Van benne vas, magnézium, foszfor, mangán, cink, kalcium, kálium és szelén is.

Tudtad, hogy a rizskorpa csökkentheti a bélrák kockázatát?

A quinoa segíthet a gyomor- és bélrendszer megóvásában. Egy 2012-es tanulmány szerint a sejtfalában lévő poliszacharidok gyomorvédő hatást mutattak a patkányok akut gyomorsérüléseivel szemben. Még szükség van további vizsgálatokra emberekkel, de a tanulmány megerősíti az elméletet, hogy a quinoa gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik és jót tesz a bélrendszernek.

Mi a rizs és miért jó?

A rizs a világ minden táján népszerű, alapvető alapanyag. Többféle színben és méretben beszerezhető, de a két legkeresettebb típus a fehér és a barna rizs.

A fehér rizs a legkevésbé tápláló: eltávolítják a héját, a korpáját és a csíra nagy részét. Éppen ezért ma már számos fehér rizs márkát dúsítanak, hogy helyreállítsák a feldolgozás során elvesztett tápanyagokat.

Ezzel szemben a barna rizs héját eltávolítják, de az egészséges korpa és csíra megmarad.

A fehér és barna rizs egyaránt zsír- és nátriumszegény, nincs bennük koleszterin és transzzsír.

Egyéb egészségügyi előnyökkel is bírnak azonban. Természetesen gluténmentesek – vigyázzunk azonban az ízesített rizzsel vagy a sushiban használt rizzsel, ezek tartalmazhatnak glutén összetevőket.

A rizs foszfort, mangánt, szelént, magnéziumot, kisebb mennyiségben rezet, kalciumot és cinket is rejt.

Külön előnye, hogy könnyen emészthető, kíméli a gyomrot.

Csodákat művel az elfelejtett rizs!

Milyen egészségügyi előnyökkel bír a barna rizs?

Előszöris, elősegítheti a fogyást. A quinoához hasonlóan a barna rizs magasabb rosttartalmú, mint sok más finomított szénhidrát, ezért segíthet a fogyásban – hosszabb ideig telítettnek érezzük magunkat a fogyasztása után.

Egy tanulmány szerint ha csupán több rostot adunk az étrendhez, az segíthet néhány, egyéb diétát nehezen követő embernek lefogyni. Egy másik tanulmány rámutat, hogy ha fehér helyett barna rizst eszünk, az segít csökkenteni a veszélyes hasi zsírt. Ennek oka az lehet, hogy a barna rizs glikémiás indexe alacsony – vagyis nem emeli meg a vércukorszintet.

A barna rizs, mint teljes kiőrlésű gabona, segíti a vérnyomás kordában tartását. Emellett hozzájárul az egészséges testsúly fenntartásához, növeli a szervezetben a kálium szintjét, segíti a szervezetet az inzulin hatékony felhasználásában, csökkenti a véredények károsodását.

Foto:123rf.com

Kiemelendő, hogy részt vesz a vércukorszint szabályozásában.

Egy 2014-es tanulmány rávilágított, hogy azok a vietnami nők, akiknél újonnan diagnosztizáltak 2-es típusú cukorbetegséget, majd 4 hónapig orvosi ajánlásra barna rizst ettek a fehér helyett,  nemcsak fogytak, de jobb vércukorszint-szabályozást is tapasztaltak.

Forrás: Napidoktor.hu