Mentától a csokis vödörig – 8 tipp az egerek távoltartására!

Az egerek ellen a legegyszerűbb válasz: tartsunk macskát! Persze, ezt nem mindenki tenné és teheti meg, ezért egyéb okos trükkökre is szükségünk lehet! Lássuk, hogyan válhatunk meg a rágcsálóktól kíméletesen és biztonságosan.

Egerek távoltartása az otthonunkban:

Valami lyukakat rágott a kamra élelmiszeres zacskóiba! A polcokon pedig itt-ott apró ürülékeket fedezünk fel – nos, biztosan lehetünk abban, hogy egér járt arra. Valahol elbújt, s az újabb alkalomra vár, hogy csemegézhessen.

Az egerek családokban élnek és éjjel jönnek elő táplálékot keresni. Noha aranyosnak és ártatlannak tűnnek, természetesen nem szeretnénk megosztani velük otthonunkat. Sajnos sok kárt okoznak, ráadásul bolhákat, atkákat, kullancsokat, sőt komoly betegségeket terjeszthetnek, beleértve a szalmonellát és a lymphocytás choriomeningitis vírust (LCMV), amelyek az egész famíliát megbetegíthetik.

egerek ellen

A rágcsálók élelmiszereink, felhalmozott étkészleteink köré szórják ürüléküket, ezért ha észleljük jelenlétüket, azonnal cselekedni kell, mielőtt elszaporodnak és/vagy betegséget hoznak ránk. Az egerek távol tartása alapvető fontosságú!

Milyen módszerekkel szabadulhatunk meg tőlük? Lássuk az egérstop legkíméletesebb és legbiztonságosabb módjait.

1.A szennyezett élelmiszertől szabaduljunk meg

Viseljünk eldobható kesztyűt, rakjuk zacskóba és szemeteskukába a szennyezett ételt, majd a kesztyűt is dobjuk utána. Alaposan mossunk kezet. Ne feledjük kiüríteni beltéri szemeteskukáinkat minden nap vagy másnap, mert így az egereknek nem lesz mi után kutatniuk. A kültéri kukát pedig tartsuk messzebb a háztól!

2.Tároljuk az ételeket megfelelően

Az egerek távoltartásához kulcsfontosságú az is, hogy élelmiszereinket rakjuk légmentesen záródó tartókba – ne pedig műanyag zacskókba -, és zárt szekrényben tároljuk.

3.Tömjük be a réseket

Az egér a legkisebb résen is képes beférni, ezért vizsgáljuk át otthonunkat: hol tud bejutni az állat? Lehet, csak egy pénzérményi hely van, de ott is befurakszik. Ezeket a helyeket, lyukakat, réseket zárjuk el, tömjük be szakszerűen, hogy az egér ne tudja áttörni. Lehet, hogy éppen a szegélyléc, az ajtó alatti rés a ludas abban, hogy be tud jönni. A mosogató alatt, a vízvezeték bekötésének környékét is alaposan vizsgáljuk meg!

4.Mossuk el jól a szennyezett edényeket!

Az egerek távoltartása szempontjából az edények makulátlan tisztasága is lényeges. Áztassuk az összes bepiszkolt edényt forró vízben, mielőtt a mosogatóba kerül. Majd alaposan mosogassuk el mosószeres meleg vízben, sőt ennél is jobb a mosogatógép használata. A szennyezett textíliákat 50-60 fokon mossuk és adjunk nekik forró gépi szárítást.

5.Takarítsuk fel az ürüléket – de megfelelően

Soha ne porszívóval szívjuk fel az egérürüléket, mert annak részecskéi a levegőbe kerülnek és belélegezhetjük őket. Húzzunk fel egy eldobható kesztyűt, esetleg maszkot is viseljünk és fújjuk be az ürüléket fertőtlenítőszerrel, vagy speciális rágcsáló elleni tisztító spray-jel. Az ürüléket ezután antibakteriális törlőkendővel vagy papírtörlővel szedjük fel, így dobjuk a kukába, majd kerüljön a szemetesbe a kesztyű is, amellyel dolgoztunk.

Mossunk kezet és húzzunk fel egy másik pár kesztyűt: fertőtlenítsük az egész területet több antibakteriális törlőkendővel, vagy tisztítószeres ronggyal, rágcsáló elleni speciális spray-jel. Öblítsük le és szárítsuk meg papírtörlővel a felületet. Végül minden kelléket tegyünk a kukába.

6.Használjunk természetes egérriasztókat

Könnyű az egerek távoltartása, ha megfelelően feltakarítottunk és helyesen tároljuk élelmiszereinket. Kevés az esélye annak, hogy továbbra is felbukkannak. Ám okos dolog egy, őket kifejezetten elrettentő eszközt is bevetni: azokon a területeken, ahol a lejellemzőbb az egerek megjelenése (például itt hagyták az ürüléküket). Vizeletük is nyomra vezet bennünket, de létezik fluoreszkáló nyomkövető is, amely jelzi, hol jártak a rágcsálók.

menta-egerek ellen

Mivel tarthatjuk távol az egereket?

  • A borsmenta olaj szagát a rágcsálók nem kedvelik. A legjellemzőbb helyekre, ahol felbukkanhatnak, helyezzünk illóolajjal átitatott vattapamacsokat. Így a szekrények aljába, tárolókba, az ajtók mellé. Minden héten cseréljük ki a vattakorongokat újabbakra.
  • Menta növényt is tarthatunk – ugyancsak hatásos az egerek távoltartásában.
  • A macskák vizeletének szaga is elrettenti a rágcsálókat. Egy használt macskaalom az egér bejutásának helye közelében máris megoldja a problémát.
  • Az egerek nem állhatják a magas frekvenciájú ultrahang hullámokat, tehát ezek alkalmazását is kipróbálhatjuk két hétig.

7.Használjunk csapdákat

A kíméletlen, régimódi egércsapdák és mérgek nem jó megoldások – nem beszélve arról, hogy hosszútávon nem érünk el velük eredményt.

Ma már lehet vásárolni kíméletes (és más háziállatokra, gyerekekre nézve is biztonságos) csapdákat, amelyek akár egyszerre 15 egeret is megfognak. Csalogassuk őket csokiszelettel, mogyoróvajjal vagy bármivel, amire úgy gondoljuk, hogy szeretik. Ha megfogtuk őket, eresszük el a közeli mezőn vagy erdőben.

eregsapda-egerek tavoltartasa

Készíthetünk egy vödröt is, amelyet csokoládéval mázolunk be, így odavonzza az egereket – bejuthatnak a vödörbe, de ki már nem mehetnek. Az így összegyűjtött rágcsálókat szintén eresszük el messzebb a háztól.

Egyszerű a kartoncsöves megoldás is: egy elhasznált papírtörlő gurigát erősítsünk az asztal végére, helyezzünk az elejére valamilyen ételdarabot csaléteknek, a végébe viszont egy mélyebb vödröt. Így az egér bemászik a csőbe, hogy elkapja az ételt, de a végén beleesik a vödörbe.

Fontos, hogy a csapdát ne olyan helyekre rakjuk, ahol a rágcsáló könnyen megérezheti más egerek szagát, inkább egy, az állatok által kevésbé „látogatott” helyre tegyük.

macsak-egerek tavoltartasa

8.Szerezzünk be egy macskát!

Az egerek távoltartásának egyik legideálisabb módja! Ha mindig is vágytunk egy cicára, itt az ideje, hogy hazahozzuk! A macskák természetüknél fogva kiváló egerészők és tökéletesen gondoskodnak arról, hogy a rágcsálóknak ne is jusson eszükbe célba venni otthonunkat…

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php