Még zöldebb, de nem a szomszédé – 6 módszer a környezetbarát otthonra!

Ha már idejekorán eldöntjük, hogy a házunk zöld otthon lesz, az energiahatékonyságot és más környezetbarát megoldásokat az elején kell betervezni, az építkezés kezdetekor. Lássuk, milyen módszerekkel élhetünk.

Amikor egy ház felépítése mellett döntünk és környezetbarát megoldásokat szeretnénk, azokat célszerű időben megtervezni.

Így van rá mód, hogy az alaptól a tetőig számos módszerrel tegyük energiahatékonyabbá és zöldebbé a leendő otthon kialakítását. Íme a 6 megoldás, amelyeket érdemes fontolóra vennünk.

1.Helyszín: függetlenül attól, hogy melyik környéket választjuk, a ház elhelyezését illetően számos tényezőt kell figyelembe vennünk, melyek befolyással lehetnek leendő otthonunkra és annak környezet barát mivoltára.

zöld

Milyen az éghajlat, az átlagos évi hőmérséklet? Ha egy általában melegebb éghajlaton építkezünk, a sok árnyék igen hatékony lesz energiatakarékosság szempontjából, hiszen nem kell működtetni szinte semmit a hűtéshez. Hidegebb éghajlaton érdemes sok napot kapó helyre építeni, mert így jut a legtöbb természetes hőhöz és fényhez a ház.

2.Fentartható építőanyagok: a helyszín után a környezetbarát építőanyagokról kell döntenünk. A fenntartható azt jelenti, hogy olyan anyagok, melyek vagy újrahasznosíthatók vagy gyorsan regenerálódnak. Így például az újrahasznosított műanyagból gyakran készítenek fa kompozit teraszburkolatot. Hasonlóképpen, az újrahasznosított, törött üveget a gránit munkalapok helyettesítőjeként alkalmazzák.  A bambusz remek megoldás a padlózatra, mivel hamarabb regenerálódik, mint az általánosan használt keményfa. Tartósabb választás a cement burkolat, energiatakarékosabb is, mint a hagyományos fa.

3.A méret fontos: a környezetbarát mivolta szempontjából lényeges, hogy mekkora a ház. Fontos átgondolni, mennyi helyre van igazán szükségünk. Minden egyes négyzetméter több anyaggal és több energiafelhasználással jár hosszútávon.

Bővülni fog-e még a család, elmennek-e a gyerekek kollégiumba? Szükség van-e tartalék hálószobára vagy dolgozószobára, vagy ez lehet egy megosztott tér is? A válasz ezekre a kérdésekre igen fontos a megfelelő méret elhatározásában. Ha megvan az elképzelés, a szakemberek már segítenek annak valódi kivitelezésében.

4.Energiatakarékos fűtés és hűtés: az elhelyezés, a méret, az építőanyagok mind együtt „dolgoznak” azért, hogy otthonunk zöld legyen, ám nagy szerepet játszik benne a fűtés és a hűtés is. A megfelelő fűtő- és hűtőrendszer kiválasztása 30 százalékkal vagy ennél többel is csökkentheti a költségeinket.

zöldhaz

A víz felmelegítése ugyanúgy sokba kerülhet, mint a nappali vagy a hálószoba felfűtése, vagyis nagyon fontos energiatakarékos vízmelegítőt választatnunk. A tartálymentes vízmelegítők csak akkor melegítik a vizet, amikor éppen szükségünk van rá, vagyis nincs elpocsékolt energia, amellyel állandóan melegítenénk a tartalékolt vizet.

5.Szigetelés: az egyik legnagyobb probléma, amely az építkezésnél előfordulhat, hogy rosszul szigetelik a házat. Ezzel nagyon sok energiát veszítünk. Győződjünk hát meg róla, hogy a szigetelés megfelelő. A padlás ezen felül nagy szerepet játszik a fűtési költségekben a potenciális energiavesztés szempontjából, így célszerű azt is (vagy a nem használt tetőteret) tökéletesen elzárni a ház alsó részétől.

6.Környezetbarát szokások: felépítettünk egy zöld házat, ám ez nem jelenti azt, hogy itt meg is állhatunk – a környezetbarát megoldásokat alkalmaznunk kell a napi használati tárgyakat illetően is. Alkalmazzunk energiatakarékos izzókat, kontrolláljuk a vízfogyasztásunkat, mindig állítsuk be a helyzetnek megfelelően a termosztátot (otthon vagyunk vagy sem például), és ültessünk árnyat adó fákat, növényeket az udvarba.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.