Kézfájdalom – a kéz és a csukló fájdalmának okai 1.rész

A sérüléstől az ínhüvelygyulladásig

A kézfájdalom gyakran valamilyen sérülés vagy megerőltetés jele. Akadnak azonban esetek, amikor máshol kell keresni az okot. A tartós vagy visszatérő fájdalom különösen megoldásért kiált. Lássuk, mi minden okozhatja a kéz fájdalmát.

Ha tartós vagy visszatérő gondunk van a kezünkkel, fontos kideríteni a mögöttes okot. Jobb esetben csak megerőltettük, s a helyzet rövid időn belül rendeződik. Sokszor azonban nem oldódik meg az alapprobléma: a kézfájdalom oka.

Lássuk, mi mindenre gondolhatunk, ha kézfájdalom gyötör.

1.A kéz sérülése

A kéz és a csukló számos csontot, ízületet és kötőszövetet tartalmaz, így például szalagokat, inakat, idegeket és vérereket. Ha sérülést szenvedünk el, ezek bármelyike sérülhet, s ez kézfájdalomhoz, duzzanathoz, véraláfutáshoz és egyéb tünetekhez vezethet.

A sérülés gyakori okai: ütések, kézre esés, az ujj sérülése, az ujj vagy a kéz túlságosan hátra hajlítása, ismétlődő fájdalom, amely például hosszas gépelésből, emelésből vagy sportolásból ered, sportolás, az ujj elmozdulása, törése, a kéz gyakori sérülései.

A kézfájdalom ilyenkor általában hirtelen és intenzív, pár nap alatt lüktetővé és fájdalmasabbá válhat. Az esések gyakran törik el a csuklót, amely éles fájdalommal és duzzanattal jár. A töréseket gipszelni kell, ritkább esetben elég, ha az orvos helyrerakja a csontot.

Az izmok, szalagok és inak sérüléseit lágyszöveti sérüléseknek nevezik. Aki ilyesmit szenved el, többnyire nem igényel orvosi beavatkozást, de a jegelés és a láb megemelése általában csökkenti a fájdalmat és a duzzanatot.

Fontos, hogy a kezet rögzítsük és pihentessük sérülés esetén.

42424315 – close-up of young physiotherapist flexing the elbow

A kalapács ujj vagy kosaras ujj-probléma is gyakori, ha valaki sportol: ha hirtelen ütés éri az ujjat, mondjuk egy labdából eredően, a megnyújtja az ujjban levő feszítőizmot. Ez az ujj megvágásakor is megtörténhet. A probléma jele, ha az ujj nem egyenes, csak segítséggel – véraláfutás lehet rajta, megduzzadhat és fájdalmassá válhat.

Az ujj sínbe rakása segíti a gyógyulást – egyes esetekben műtétre vagy fizikoterápiára lehet szükség.

2.Megerőltetés

Az ismétlődő mozdulatok vagy a túlhasználat is vezethet kézfájdalomhoz. A kéz vagy a csukló izmai, inai és az idegek fájdalmassá, feszültté válhatnak. A karok és a vállak izmait érintő fájdalom és feszültség a kezekre is kisugározhat.

Többnyire akkor jelentkezik, ha ismétlődő mozgásokat végzünk hosszú időn át. Ilyen például a gépelés, bizonyos eszközök használata, emelése, játék vagy edzés.

A megerőltetett végtag jól reagál a pihenésre, a hideg és meleg borogatásra és az óvatos nyújtásra. A vény nélkül kapható gyógyszerek, így az acetaminofen és ibuprofen segíthetnek a fájdalom és a duzzanat csillapításában.

Az orvos javasolhat fizikoterápiát is. Sokszor segít azonban, ha az illető módosítja munkakörülményeit és képzési szokásait, hogy megelőzze a károsodást.

3.Ganglion ciszta

A ganglion ciszták folyadékkal megtelt csomók, melyek a kézben és a csuklóban alakulnak ki, az ízületek és inak közelében. Méretük változhat, de általában ártalmatlanok és kezelés nélkül elmúlnak. Olykor fájdalmasak lehetnek azonban, s befolyásolhatják a mozgást.

A ganglion ciszták legtöbbször nőknél és fiataloknál fordulnak elő, s ezen kézfájdalom oka ma sem teljesen egyértelmű. Nem gyakori, hogy kezelést igényelnének, ám ha a páciens fájdalommal küzd vagy nehezen mozgatja az ízületet, az orvos javasolhatja a ciszta leszívását vagy a műtéti segítséget.

4.Ínhüvely gyulladás

Ez a kézfájdalom megnehezíti, hogy az érintett ujjat mozgassuk. A Stenosing tenosynovitis akkor jelentkezik, amikor a kötőszövet gyűrűje, amely a hüvelykujj vagy az ujj alján lévő ínhüvelynek nevezünk, megduzzad. A duzzanat befolyásolhatja a mozgást, megnehezíti azt. A kézfájdalom mellett az illető pattanást hall, amikor mozgatni próbálja az ujját.

Megoldást jelenthet a pihentetés; az ujj rögzítése; gyulladás-ellenes gyógyszer szedése, például ibuprofen; szteroid injekció; az ínhüvely műtétjére is sor kerülhet, amennyiben a kezelések sikertelenek.

A cikket folytatjuk.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.