Így termesszünk a párkányon metélőhagymát

A metélőhagyma (Allium Schoenoprasum) népies nevei: pázsithagyma, pázsitfű, valamint a német nevéből: snidling, snittling. Schneider Mátyás fuvarozó a “hagymát is hagymával” ette, és milyen jól csinálta!

A metélőhagyma konyhánk állandó fűszere kell legyen: finom és egészséges dekorációja ételeinknek.

A Földközi tenger vidékén honos. Kínában már négyezer éve használják. Évelő növény, a föld alatt sok apró hagymát fejleszt, a föld fölött 25-30 cm hosszú, vékonyka sötétzöld szárat. Erős aromájú és enyhén csípős üreges levelei vannak. Harangszerű virágokból álló gömbölyű álernyői kora nyáron jelennek meg. Lehetnek halvány, vagy sötétlila, rózsaszín vagy fehér színűek. Kiválóak olajok, ecetek, saláták ízesítésére.

Miért egészséges a metélőhagyma?

Nemcsak fűszerként ismert, hanem a népi orvoslásban is régóta használják. Levelei vitaminokat, (magas a C-vitamin tartalma!) ásványi anyagokat, nyomelemeket és illóolajokat tartalmaznak. Immunerősítő, étvágygerjesztő és gyomorerősítő hatása serkenti az emésztést, ezért javasolják fogyasztását gyomorproblémák esetén. Mustárolajai csíraölő hatásúak, ezáltal rendszeres fogyasztása a rák kialakulásának esélyeit is csökkentheti. Vérnyomás és koleszterinszint csökkentő hatását kutatások igazolták. Fagyasztva és megszárítva sokat veszít vitamintartalmából, ezért frissen fogyasszuk, ne főzzük, hanem csak közvetlenül tálalás előtt adjuk az ételhez.

Hogyan termesszük otthon a metélőhagymát?

A tápanyagban gazdag, meszes talajt kedveli, valamint az árnyékosabb helyeket. A gazdasszonyok szerint a konyhakertben a többi növénytől távol tartja a levéltetveket és a gombás fertőzéseket. Ha egész évben fogyasztjuk a talaj fölül levágott leveleit, akkor a hagymatő folyamatos tápanyag utánpótlásáról is gondoskodnunk kell. Rendszeres locsolást igényel. Amíg nem virágzik, addig fogyasztható. A magvakat márciusban melegházba, vagy cserépbe vetjük és májusban, kis csomókban ültetjük ki. Ősszel pedig cserépbe ültetjük, világos, de nem túl meleg helyen tartjuk. A tél közeledtével tovább nevelhetjük a lakásban, így egész tavaszig megvan a vitaminforrásunk. A régi töveket tőosztással szaporíthatjuk, vagy előnevelhetünk új töveket is a tél folyamán.

Reggeli finomság: fűszeres túrókrém

Hozzávalók:

  • 50 dkg túró
  • 15 dkg vaj
  • 1 dkg só
  • 5 g őrölt bors
  • 1 csomó metélőhagyma
  • 1 csomó
  • petrezselyem
  • 5 g fűszerpaprika
  • 5 g kakukkfű

Elkészítése: A túrót szitán áttörjük, hozzáadjuk a vajat és a sót, habosra keverjük, majd a fűszereket és a finomra vágott fűszernövényeket is belekeverjük. Töltelékként friss paprikában, vagy pirítóssal is tálalhatjuk.

Forrás: edenkert.hu