Gyógynövény-riadót fújtak

A gyógynövény alapú gyógyszerkészítmények 75%-a semmilyen figyelmeztetést nem tüntet fel a betegtájékoztatókban.

Egy tanulmány szerint a kereskedelmi forgalomban lévő gyógynövényekből készített termékek 75%-a semmiféle figyelmeztetést, vagy betegtájékoztatót nem tartalmaz, pedig bizonyos gyógynövények akár súlyos egészségkárosodást is okozhatnak.

A kutatók az öt legnépszerűbb gyógynövény különböző változatait vették górcső alá: az orbáncfűt, az ázsiai ginzenget, a kasvirágot (echinacea), a fokhagymát és a ginkgót, vagy más néven páfrányfenyőt. A boltok valamennyi gyógynövényt mindenféle egészségügyi figyelmeztetés nélkül hozzák kereskedelmi forgalomba.

Az orbáncfűt hangulatjavító hatása miatt rossz közérzet ellen használják széles körben, viszont gyengíti a fogamzásgátló tabletták hatékonyságát. A ginkgo serkenti a véráramlást és éberséget okoz, miközben érszűkítő hatása van, és nem szabadna más gyógyszerrel kombinálva szedni.

Az ázsiai ginzenget az immunrendszer megerősítésére használják elsősorban, a kasvirágot megfázás ellen alkalmazzák, pedig mindkét gyógynövénynek megvannak a maga veszélyei. Még a fokhagyma is veszélyes lehet nagy mennyiségben, amit egyébként a magas vérnyomás ellen használnak előszeretettel.

18m4f4vn

A Leedsi Egyetem gyógyszerészeti iskolájának kutatói összesen 68 kereskedelmi forgalomban lévő gyógynövénytartalmú terméket vizsgáltak meg, melyek közül 51 (75%) semmiféle tájékoztató információt nem tartalmazott az esetleges veszélyekről, mellékhatásokról, vagy hogy milyen gyógyszerrel együtt nem ajánlatos szedni.

A termékek 70%-át, a 68 termék közül 48-at, erőteljes hatásuk ellenére étel kiegészítőként dobtak piacra. Mindössze három esetben tartalmazott a gyógynövényalapú termék csomagolása kielégítő mennyiségű információt a kockázatokkal és a mellékhatásokkal kapcsolatban, foglalta össze a felmérés eredményeit Theo Raynor professzor, a tanulmány vezetője.

Egy idén áprilisban elfogadott Európai Uniós direktíva alapján bizonyos gyógynövényalapú készítményeket csak engedéllyel lehet forgalomba hozni, és tartalmazniuk kell az egészségügyi kockázatokat, de a vizsgált öt gyógynövény közül csak az orbáncfű és kasvirág, vagy echinacea forgalmazása kötött engedélyhez.

Mindenféle gyógyhatású készítmény, amely hatással van a szervezetünk működésére, potenciálisan ártalmas is lehet, ha nem megfelelő módon alkalmazzák, ezért különösen fontos, hogy orvosunkat mindig tájékoztassuk arról, hogy milyen gyógynövényeket szedünk, mondta Raynor professzor.

Forrás:


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.