Gyógyít is a pitypang és az áfonya

Gyomorproblémák esetén segítségünkre siet az étvágycsináló és emésztést serkentő sárgálló virág, míg a fekete áfonya szél-és vizelethajtó.

Nem véletlen hívják csodálatosnak a fekete áfonyát, és járnak csodájára a pitypangnak is nevezett gyermekláncfűnek – Mindkét növény igen hasznos, ha gyomor-, vese- vagy bélrendszer problémákkal küzdünk.

Kutyatej, pitypang, kikirics – több neve is van a mezők sárgálló díszének, melyről talán nem is hinnénk, mennyi mindenre jó. Mivel a gyermekláncfű szeszkviterpén lakton keserű anyagokat is tartalmaz, az emésztés igen jó serkentője és helyrehozója, epe- és májbántalmak esetén is bevethető.

Ezen felül remek étvágygerjesztő is. Gyulladáscsökkentő hatással bír. Levele tele van ásványi anyagokkal és vitaminokkal: található benne A-, D és C-vitamin, különféle B-vitaminok, de tartalmaz vasat, szilíciumot, magnéziumot, cinket és mangánt is.

Elsősorban teaként használják gyógynövényként – jótékony hatását több száz éve ismerik és kezelnek vele különféle egészségügyi problémákat: serkenti a máj és a vesék aktivitását, vizelethajtó és vértisztító hatása ismert. Borogatásként a reuma, az ízületi problémák ajánlott gyógymódja.

Fiatal, virágzás előtti levele azonban salátaként és főzelékként is fogyasztható. Mivel gyökere inulint tartalmaz, azt nyersen vajon párolva, illetve gyors szárítással és durvára őrölve korábban kávépótlóként alkalmazták.

Óvatosan kell azonban használni, mert a gyermekláncfűben levő szeszkviterpén allergiás bőrreakciót is kiválthat.

virag

Fekete áfonya

A fekete áfonya nemcsak arról ismert, hogy kiváló lekvár, befőtt, bor és szörp készül belőle, gyümölcssaláták-, levesek alapanyaga, finom sütemény-töltelék, vagy hogy a vadon élő állatok szívesen kóstolgatják (utóbbi miatt ajánlatos fogyasztás előtt alaposan megtisztítani).

Gyomorpanaszokra remekül használható a fekete áfonya. Leveléből egyrészt teát készítenek, amely szél-, vizelethajtó és a bélrendszer hurutos megbetegedéseire, valamint epe- és hólyagbetegségekre, veseproblémákra alkalmazható – sőt, idősebb korban cukorbetegeknek is ajánlott, de csak szakorvosi felügyelet mellett.

fekete áfonya

Összehúzó hatású szerek is készülnek a fekete áfonya leveléből. Termése is alkalmazható teaként, mellyel kezelhető a hasmenés, a gyomor- és bélhurut. Látászavarokra, retinaproblémákra szintén alkalmazzák. Szájüreg- illetve fogyíny-gyulladás esetén az áfonyából készült gyógypálinka is segíthet, mert megöli a baktériumokat.

Jó tudni, hogy a fekete áfonyát fogyasztása előtt – a már fenn említett okok miatt – érdemes alaposan megmosni, ha pedig leveleit nyersen és túl nagy mennyiségben fogyasztjuk, fájdalmas gyomorösszehúzó hatása lehet és mérgezést is okozhat!

Forrás: