Jótékonyság hete a VV4-ben

A ValóVilág4 lakóinak az egész hét a jótékonyságról szól majd. Az alultáplált gyermekek és családjaik megsegítésére indított programot népszerűsítik, egy a villában készült felhívással.

A felhívásról

A ValóVilág4 lakóinak levetített kisfilm, ami a nélkülöző, éhező gyerekekről készült nagyon megviselt, mindenkit, volt akinek saját gyerekkorát idézte fel a bejátszás, volt aki azon kezdett gondolkozott, hogy mivel tudna segíteni. Lilu személyesen is meglátogatta a villalakat, hogy ismertesse a jótékonysági hét programját.

A ValóVilág4-ben 2011. március 14-19 között, a villalakók az alultáplált gyermekeknek gyűjtünk. A nézők SMS küldésével adakozhatnak a cél elérése érdekében. Az RTL klub a teljes beérkező összeget átutaljuk a „Minden Gyerek Lakjon Jól” Alapítványnak.

„Minden Gyerek Lakjon Jól!”

A minden gyerek lakjon jól alapítvány célja, hogy „társadalmi összefogással biztosítsa a leginkább veszélyeztetett helyeken az éhes ill. alultáplált gyermekek számára a megfelelő ennivalót az iskolai étkeztetés keretében”

shutterstock_14437597

Az alultápláltságról

Az alultápláltság nem feltétlen azt jeleni, hogy éhezünk, egy átlagos testalkatú ember is lehet alultáplált. Hiszen eszünk, de nem a megfelelő táplálékot juttatjuk a szervezetünkbe. Az étkezés egysíkú, ami által nem jutunk megfelelő mennyiségű vitaminokhoz, fehérjékhez. Az alultápláltság ennek ellenére, olyan személyekre jellemző, akik súlya az egészséges testsúly alatt marad.

Az alultápláltságnak két formája létezik. Az elsődleges, amikor a szervezet egyszerűen nem jut annyi táplálékhoz és benne a szükséges tápanyagokhoz, amennyire szüksége lenne. Ennek legfőbb oka általában a szegénység vagy az éhínség. A másodlagos formájánál megfelelő táplálkozás mellett a szervezet nem képes megemészteni vagy felvenni az elfogyasztott táplálékot. Ennek általában valamilyen betegség az oka.

Egészséges vagy akár túlsúlyos személy is lehet bizonyos szempontból alultáplált. Ez az elfogyasztott táplálék minőségétől függ, ha nem tartalmaz megfelelő mennyiségű ásványi anyagokat, nyomelemeket, fehérjéket vagy vitaminokat, akkor is alultápláltságról beszélünk.

Az alultápláltság következményei

Az alultápláltság következménye, hogy a szervezet előbb az energiatartalékait, vagyis a zsírszöveteket, később az építőelemeit, vagyis a fehérjéket kezdi felemészteni. Ez kezdetben a külső jegyekben mutatkozik meg. A testtömeg veszélyesen lecsökken, majd a szervezet ellenálló-képessége is egyre gyengébb lesz. Ennek a legyengült állapotnak az első jelei a rosszabb sebgyógyulási képességhez.

Súlyos alultápláltságról akkor beszélünk, ha a szervezetben már fellép a fehérje, vas, jód és a vitaminok hiánya is. Ekkor veszélyeztetve van az egész szervezet működése. Külön kell megemlíteni a minőségi éhezést, ami elsősorban a jóléti társadalmakat sajátja. A minőségi éhezés azt jelenti, hogy bár elegendő mennyiségű élelmet veszünk magunkhoz, ennek minősége nem fedezi szervezetünk tápanyag-, vitamin- és ásványi anyag igényeinek.

Forrás: