Mindennapi mérgeink

Az allergiás reakciók különös dolgokra, de mindennapi használatban lévő termékekre is kialakulhatnak. Dr. Zacher Gábor toxikológus ezekről a „mérgekről” beszélt a Csak csajok műsorában.

Napjainkban a különböző allergiák már nem számítanak különlegességnek. A pollenekre, ételekre, porra, fémekre nagyon sokan érzékenyek, és akkor nem is beszéltünk még a különböző kozetikumokról és háztartási vegyszerekről.

„Elég csak arra gondolnunk, hogy egy hölgy hányféle kémiai anyaggal találkozik, mire menetkésszé varázsolja magát.” – magyarázza Dr. Zacher Gábor toxikológus„A zuhany, a testápoló, a szempilla egyebek. Amikor felvesszük a ruhát, azon milyen mosószer van.” Ezek az anyagok mind kiválthatnak allergiás reakciót. Nem kell hát csodálkozni, hogy a lakosság 25%-a allergiás.

A legtöbbször az illatanyagokra szokott kialakulni az allergia. Védekezni nem nagyon tudunk, mert senki nem tudja megmondani, hogy mikor „sokal be” a bőrünk, és mikor alakul ki hirtelen allergia. Ha azonban kialakul a viszketés, kiütés, fájdalom azonnal váltani kell.

A legfurcsább dolgokra tudunk allergiás reakciókat mutatni. A piros szemfestéket például egy porrá tört bogárral színezik. Léteznek különleges növények is, amiknek a virágpora erős allergiát vált ki. A fenyőfadíszítés közben is tapasztalhatunk kiütéseket, azonban nem a tüskéktől, hanem a gyantától.

Ez a helyzet a mikulásvirággal is. A levelekből kifolyó nedv nagyon erős illatanyagokat tartalmaz és bőrre, szembe kerülve allergiát okozhat. Karácsony közeledtével szeretjük feldíszíteni a lakást, a műhó kiválóan alkalmas arra, hogy nem kívánt reakciókat idézzen elő.

„A nagytakarítás visszatérő történet.” – folytatja Zacher doktor – „Vannak kémikus asszonyok, akik hetente 4-5 alaklommal megfordulnak nálunk (klinikai toxikológiai osztály – a szerk.) mert tisztára akarják varázsolni a kádat.” A tisztításhoz használt szerek csak magukban használhatók, mert vegyszerek reakcióba léphetnek egymással és a felszálló kémiai „gőz” belélegezve mérgezést okozhat.

Forrás: