Mi az a kullancs gyorsteszt?

Dr. Kapiller Zoltán állatorvos, zoológus a kullancsok elleni védekezésről, a külsőleg használható pikaridin tartalmú anyagokról és a kullancs gyorstesztről beszélt.

A kullancs nem rovar, hanem egy vérszívó atkaféle, melynek csípésére a közhiedelemmel ellentétben nem csak erdei séták kapcsán lehet számítani. Kertekben, parkokban éppúgy össze lehet szedni őket, mint kiránduláskor.

Tények a kullancsokról

Jelenleg közel 825 fajukat ismerjük. Méretük 1-4 miniméter közötti, testalakjuk tojáshoz hasonló, azonban táplálkozás után, a vérrel teleszívott kullancs babszem nagyságúra is megduzzadhat.

A kullancs egy parazita, azaz külső élősködő. Életükhöz szükséges a vérben található összetevők felvétele. Elsősorban emlősök és madarak, hüllők és kétéltűek vérével táplálkoznak. A kullancs élete során kettő vagy több gazdatestből táplálkozik.

Nem kell félni a zöldövezettől!

Dr. Kapiller Zoltán állatorvos, zoológus azzal kezdi, hogy nem kell félni a természettől, és a kullancsokról, de megfelelően kell védekezni. „Ha valaki védekezik, biztonsággal lehet kint lenni a zöldövezetben.” – mondja Kapiller doktor – „Zöldövezet alatt nem csak az erdőket, mezőket kell értenünk, hanem a városok kertjeit, parkjait. Is.”

Hogyan védekezzünk?

Kapiller doktor a pikaridin hatóanyagot tartja a leghatásosabb védekezésnek a kullancsok ellen. Ezt a hatóanyagot tartalmazó készítményekkel alaposan be kell fújni a testünket, de használhatunk krémeket is. A gyermekeknek külön gyártanak kullancs elleni szereket, golyós dezodorhoz hasonló formában.

Egyik esetben sem kell az egész testet kezelni, elég a ruhák széleinél bekenni magunkat, mert itt tud a legkönnyebben behatolni a kullancs. Ezeket a szagokat és illatanyagokat nem szeretik a kullancsok.

A kullancs elleni oltás a betegségek ellen véd. A leggyakoribb fertőzés a lyme-kór, aminek kórokozója egy baktérium, a Borrelia burgdorferi. A csípés után a fertőzés elterjed a testben, megcélozva a lépet, vesét, májat, bejutva az gerinc-agy folyadékba (liquor), az agyba és az ízületekbe.

A kullancs gyorsteszt

Ahhoz, hogy megtudjuk, hogy a minket megcsípő kullancs fertőzött volt-e nem kell feltétlen orvoshoz fordulnunk. Az eltávolított kullancsot el kell tenni, majd fel kell használni a patikákban is kapható kullancs gyorsteszt. Gyakorlatilag szét kell nyomkodni a kullancsot a teszten, ami a nedvekből megállapítja a fertőzöttséget.

Ha a teszten két csak jelenik meg a kullancs lyme-kór fertőzött volt. Ez még nem jelenti azt, hogy mi is fertőzöttek vagyunk. Ha azonban lázas tüneteket produkálunk azonnal orvoshoz kell fordulni.

Forrás:


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.