Ropognak az ízületei? Ez lehet az oka!

Mindenki számára ismerős az ízületek ropogása, és az ezzel járó dilemma. Több elmélet kapcsolódik ahhoz, hogy vajon egészséges, vagy inkább káros, de bárhogy is legyen, nem árt tudni, hogy bizony porckopás is állhat a térd vagy a váll ropogása hátterében.

A problémáról Dr. Páll Zoltán főorvost, a FájdalomKözpont aktív fájdalomcsillapítás specialistáját kérdeztük.

Miért jelentkezik az ízületek ropogása?

Testünkben több létfontosságú ízület is található, melyek közül a térd és a váll ízület szokta a legtöbb panaszt elszenvedni. Az izületek a csontvégek találkozásánál alakulnak ki, melyeket porcréteg borít. A porcréteg közt vékony ízületi rés található, benne ízületi folyadékkal, mely hozzájárul a csontok egymáson való fájdalommentes, zavartalan csúszásához.

Nagy divat a futás, de a szakorvos szerint nem mindenkinek ajánlott, még ha számos előnnyel is jár. Dr. Moravcsik Bence Balázs, a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő ortopéd szakorvosa szerint minden sportnak megvan az előnye és a hátránya, de azt sem árt tudni, melyik mozgásfajta, melyik testrészünk terheli meg.

Izületeknek megfelelő mozgásformák – kinek mi ajánlott?

Az idő előrehaladtával, illetve sérülések, fizikai munka, különböző betegségek (pl. endokrin problémák) miatt ez a porcréteg elvékonyodik a porcképzés-és pusztulás egyensúlyának felborulása miatt. Kezdeti stádiumban a felszíne egyenetlenné válik, majd később felbolyhosodik. Ez sokszor recsegő, ropogó hanggal jár, különösképp a térd és a váll esetében.

Fájdalom az állapot súlyosbodásával jelentkezik, mivel ekkor az ízületi folyadék mennyisége is csökken, így az ízületi tok gyulladásba kerül. Éppen ezért amennyiben porckopás miatt jelentkezett a ropogás, úgy a legrosszabb, amit tehet, az az, hogy magától ropogtatja, ugyanis ekkor még tovább károsítja az amúgy is már rossz állapotban lévő porcot.

Természetesen ennek a kellemetlen hangnak más okai is lehetnek, ám hogy kiderüljön, mi is okozza, mindenképp szakorvosi és képalkotó vizsgálat szükséges.

Így előzze meg a nagyobb bajt

Az egészséges táplálkozás és a rendszeres mozgás nagy szerepet játszik a mozgásszervi betegségek elkerülésében, így ha nem akarja, hogy még fiatalon fájdalmak kínozzák, célszerű a következőkre figyelnie:

  • adja le a súlyfelesleget
  • egy héten minimum 3-szor mozogjon (úszás, futás, kerékpározás)
  • táplálkozzon A-C-E-vitaminokban, kalciumban és omega3-ban gazdagon
  • igyon meg egy nap min. 2 liter vizet

Van, hogy orvosi segítség kell

Sajnos kezelés nélkül az ízületek ropogása könnyen rosszabbra fordulhat, és az illetőt komoly fájdalmak gyötörhetik, ami mozgásbeszűküléssel is járhat. Bár léteznek különböző gyógyszerek a problémára, ám ha tartós, akár 6-8 hónapos fájdalommentességet szeretne, akkor érdemes aktív fájdalomcsillapítást igénybe venni. Hialuronsavas injekcióval például visszaadható a porc rugalmassága és kenése, így a kellemetlen érzés már az első alkalom után csökken, illetve megszűnik.

Ízületi hialuron injekció

Az ízületi kopás elsőként választandó kezelési módszere a követlenül az izületbe adott hialuron injekció – mondja dr. Páll Zoltán. Ezzel gyakorlatilag visszapótoljuk az ízületből elveszett, az izületi porc rugalmasságáért, az ízületi folyadék kenő funkciójáért felelős hialuronsavat. Az ízületi hialuron injekcióval csökken-megszűnik a fájdalom, csökken-megszűnik a gyulladás.

Az ízületi hialuron injekció hatását erősíteni lehet, erősíteni kell kiegészítő kezelésekkel, mint

  • szájon át bevitt – hialuronsav építőkövei – porcképző anyagok, mint kondroitin szulfát, glükózamin
  • porcképzést segítő, gyulladást csökkentő egyéb szájon át szedhető anyagok
  • gyógytorna – izomzat megerősítése
  • helyes ízülethasználat
  • porcépítéshez szükséges keringés fokozása – pl. Bemer kezelés

Forrás: Fájdalomközpont


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.