Nemzetközi képesítést adó Minősített passzívház tervező képzés

Az Európa számos országában dinamikus ütemben terjeszkedő passzívházakról sokan tudják, hogy minimális energia- és fűtésigénnyel üzemelnek, ráadásul a kivitelezésük sem feltétlenül kerül többe, mint a hagyományos technológiával létesült épületeké.

Februárban indul a 7. évfolyam!

A passzívházak megtervezése és a kivitelezése speciális szakismeretet igényel. A Magyarországon 2011-ben bevezetett Minősített Passzívház Tervező Képzés az egyetlen – nemzetközileg elismert – hivatalos képzés jelenleg hazánkban, ahol évek óta praktizáló, vagy frissen diplomázott építész-, gépészmérnökök, illetve az építőiparban dolgozók elsajátíthatják a passzívháztervezéshez, -építéshez szükséges ismereteket. A képzés építőmérnököknek, egyetemistáknak is ajánlott!

Batár Zsolt | Tervező: Szekér László

Batár Zsolt | Tervező: Szekér László

– Jó eséllyel tudnak munkát találni és vállalni külföldön is azok a szakemberek, akik Magyarországon, a képzést követően egységes nemzetközi vizsga útján megszerzik a minősített passzívháztervezői vagy passzívház tanácsadói oklevelet. Németországban kifejezetten befogadó az építőipar, számos nagyváros és magánberuházó indított az utóbbi években komoly fejlesztéseket, több helyütt kizárólag passzívházakkal létesülnek új városnegyedek – tájékoztatta a Green Presst Sariri-Baffia Enikő, okl. építőmérnök, passzívház-minősítő.

Batár Zsolt | Tervező: Szekér László

Batár Zsolt | Tervező: Szekér László

A Németországban praktizáló, passzívház-minősítéssel foglalkozó mérnöknő Prof. Wolfgang Feist fizikus mellett sajátította el a passzívház-technológiát a kilencvenes években; a passzívház-elméletet kidolgozó, és 1991-ben a világ első passzívházát megépítő szaktekintély közvetlen munkatársa volt évekig a darmstadti Passivhaus Institutnál.

Sariri-Baffia Enikő adaptálta magyar nyelvre, s indította el 2011-ben Budapesten a Passivhaus Institut által kidolgozott – számos országban bevezetett – Minősített Passzívháztervező Képzést, amely évente tavaszi és őszi kurzusokkal indul; 2014. február 7-én már a 7. évfolyam kezdi meg tanulmányait. A képzés uniós támogatója az Intelligent Energy Europe.

Batár Zsolt | Tervező: Szekér László

Batár Zsolt | Tervező: Szekér László

A 6. évfolyam decemberben zárult, a képzés eddigi történetében ezen voltak a legtöbben. A minősített passzívháztervezők – köztük a magyarok – a Passivhaus Planer http://www.passivhausplaner.eu/ nemzetközi adatbázisból kereshetők ki. A  2014. január 14-ei állapot szerint 43 országból már több mint 3500 szakember szerepel a listán elérhetőségekkel, ebből 2781 minősített passzívháztervező, 700 passzívház tanácsadó. Érdekességképpen: 2013-ban mintegy ezren szerezték meg a képesítést a világ minden tájáról, és 45 magyar szakember adatai találhatók az adatbázisban jelenleg.

A Minősített Passzívház Tervező képzésről

A 2014. évi tavaszi kurzus (7. évfolyam) 2014. február 7-én indul Budapesten, az oktatási napokat továbbra is pénteken és szombaton tartják. A képzés 9 tematikus modulból és gyakorlati műhelymunkából áll. A képzés előnye, hogy az egyes modulokra külön is lehet jelentkezni, nem feltétel tehát a 9 modul együttes látogatása, ám aki sikeres vizsgát szeretne tenni, annak célszerű valamennyin részt vennie.

A modulokra az Építész Továbbképző weboldalán lehet jelentkezni. A képzés honlapjának  jobb oldali sávjában láthatók a modulok időpontjai és a részletes tematika is elérhető ugyanitt. http://www.passzivhaztervezo-oktatas.com/modulok

2014. február 7. péntek, 1. modul | A passzívház követelmények, alapozó szint

Ez a modult áttekintést nyújt passzívháztémában, a passzívház alapötletétől kiindulva a házak szerkezeti és épületgépészeti koncepcióján keresztül a Passzívház Tervezőcsomaggal (PHPP-vel) történő energiamérleg elkészítéséig. Magában foglalja a minőségbiztosítási kérdéseket és a passzívházak minősítési eljárását az energiahatékony építés legfontosabb elméleti alapjainak a megismertetésével. Nemcsak szakmabelieknek – építészeknek, gépészeknek stb. -, a minden téma iránt érdeklődőnek ajánljuk! Részletek az 1. modul tematikájáról a www.passzivhaztervezo-oktatas.com weboldal Modulok menüpontjában olvashatók.

Budapest 13. kerületében múlt év őszén kezdődött a 100 lakásos passzív társasház kivitelezése (bérlakások épülnek), hazánkban ez az első legnagyobb ilyen jellegű fejlesztés (Fotó: Green Press)

Budapest 13. kerületében múlt év őszén kezdődött a 100 lakásos passzív társasház kivitelezése (bérlakások épülnek), hazánkban ez az első legnagyobb ilyen jellegű fejlesztés (Fotó: Green Press)

2014. február 8. szombat, 2. modul | A passzívház épületburok, haladó szint

A termikus burok, különösen a hőhídmentes szerkezeti csatlakozások döntő szerepet játszanak a passzívházak energiahatékony kialakításában. A 2. modul tanóráin a résztvevők megismerkednek a tömör és átlátszó épületelemekkel, az alkalmas építőanyagokkal, a felhasználható komponensekkel és azok beépítési részleteivel. Az átadott elméleti ismereteket tervezési gyakorlatok egészítik ki. Részletek a 2. modul tematikájáról a www.passzivhaztervezo-oktatas.com weboldal Modulok menüpontjában olvashatók.

Jelentkezés a képzésre

Fotók: Batár Zsolt | Tervező: Szekér László

Fotók: Batár Zsolt | Tervező: Szekér László

Az egyes modulokra (külön-külön) az Építész Továbbképző weboldalán online regisztrációt követően lehet jelentkezni. A www.passzivhaztervezo-oktatas.com weboldal Modulok menüpontjában találhatók a jelentkezés feltételei, s itt érhető el az Építész Továbbképző regisztrációs felülete is. http://www.passzivhaztervezo-oktatas.com/modulok

 banner2014februari

További információk:

Mesterházy Mónika

Telefon: +36 30 855 44 49 | E-mail: [email protected]

Forrás: