Frissebb, egészségesebb otthon – Tavaszi nagytakarítással! 2.rész

Bizonyára eltelt már egy kis idő a legutóbbi alapos tisztítások, súrolások, porszívózások óta – a tavaszi nagytakarítással újra körültekintőbben nekilátunk otthonunk rendberakásának. Egészségesebbé és hatékonyabbá tesszük a lakásunk!

Az év nagy részében csak a legszükségesebb takarítanivalókat végezzük el – van, amikor arra sincs időnk és energiánk. Ilyenkor, viccesen szólva, az „ahol a papok táncolnak” elv alapján a látható részeket igyekszünk rendberakni a házban, ami a szem elől rejtve marad, azzal kevésbé foglalkozunk.

Az őszi, majd pedig a tavaszi nagytakarítás azonban kiváló alkalom arra, hogy alaposabb munkát végezzünk, még a könyveket is kiszedjük a polcról és kitöröljük az alattuk levő felületet. Ennek a nagyobb takarításnak nemcsak az a jelentősége, hogy minden tiszta és friss lesz – úgy is megélhetjük, hogy a régit kisöpörjük, és új energiákkal töltekezünk, beengedjük otthonunkba az újat. Kifelé a porral, kosszal, a már nem kívánt tárgyakkal! Több fényt engedhetünk be, a levegő minőségét javíthatjuk.

Cikkünk első részében azokkal foglalkoztunk, melyeket főként ebben az időszakban végzünk el, kellő alapossággal. De mi igényel havonkénti karbantartást? Ahhoz, hogy a rend tartós legyen, egészséges és tiszta környezetben éljünk, az alábbi feladatokat érdemes minden hónapban elvégeznünk, nemcsak a tavaszi nagytakarítás során.

1.Tisztítsuk meg a lefolyókat: öntsünk le ¼ csésze szódabikarbónát mindegyik lefolyóba, majd öntsük utána az ecetet. Hagyjuk pezsegni pár percig. Ezután 3 liternyi felforralt vízzel öblítsük le.

2.Szemetesek tisztítása: noha a kukát rendszeresen ürítjük, a belseje ettől még magában hordozza a kellemetlen szagokat. Ha van kinti területünk, legjobb a szemetest kivinni és itt kitisztítani, öblíteni. Belső felét spricceljük be mindenre jó tisztítószerrel (vagy sima ecettel), töröljük ki és hagyjuk száradni.

3.Fugák tisztítása: nem túl szép látvány a bepiszkolódott fuga. Készítsünk egyenlő arányú víz és ecet keveréket, majd dörzsöljük kefével a fugákat és hagyjuk megszáradni. A nagyon koszos részekre szódabikarbónából készített pasztát alkalmazzunk.

takaritas2

3.Kávégép takarítása: szintén nemcsak a tavaszi nagytakarítás során érdemes megtisztogatni a kávégépet, így hosszabb életű lesz. Először alaposan töröljük le minden részét, majd töltsük fel a tartályt egy rész vízzel és egy rész ecettel, kapcsoljuk be, hadd engedje le a keveréket, mintha kávét főzne. Hagyjuk állni egy órát, majd engedjük át a tartályon ezúttal csak a vizet, öblítésként.

4.Takarítsuk le a technikát: törölgessük le a számítógépet és a hozzá tartozó dolgokat – a billentyűzetet, az egeret és az asztalt. Erre a célra tökéletes ez puha rongy, amelyet megmártunk egy enyhe ecetes vízben, majd alaposan kicsavarunk. A monitort gyengéd mikroszálas kendővel töröljük át!

tavaszi_takaritas

Szabaduljunk meg attól, amire már nincs szükségünk!

Az év folyamán számos olyan dolog is felgyűlik otthon, amelynek már nem vesszük hasznát. S ahogy nő a felesleges holmi halom otthon, úgy leszünk egyre idegesebbek. A tavaszi nagytakarítás remek alkalom arra, hogy ezektől megszabaduljunk.

  • Olvasnivalók: számos újság állhat kupacban a szobák valamelyik sarkában vagy a dohányzóasztal aljában, rengeteg helyet foglalva. Ezeket nyugodtan dobjuk ki a papírgyűjtőbe, a könyveket pedig, amelyeket már nem olvasunk, ajándékozzuk el.
  • Rendszerezés: a fontos papírokat, dokumentumokat gyűjtsük dobozokba, iratrendezőkbe, amelyeket szépen rendben tartunk. Így sokkal egyszerűbben megtalálunk majd mindent, arról nem is szólva, hogy a tavaszi nagytakarítás alkalmával nem kell majd órákig kutatnunk, mi a lényeges, és mi nem, mit lehet kidobni közülük.
  • Konyhai szekrény kitakarítása: ahogyan a hűtőt, úgy a szekrényt sem árt időnként kitisztítani és kiválogatni, mi az, ami kell még az ott levő élelmiszerekből és mi nem. Nézzük át, mi járt le, váljunk meg ezektől. Töröljük le a polcokat, majd szortírozzuk és rendszerezzük az élelmiszereket.
  • Gyógyszeres szekrény: ne csak a tavaszi nagytakarítás alkalmával nézzük át a gyógyszeres ládát vagy szekrénykét sem, mert bizony lehetnek belőle gondok, ha a készítmények lejárnak vagy kiderül, hogy csak az nincs, ami kellene. Dobjuk ki, ami már nem használható, az üres dobozokat szedjük szét és rakjuk a papírgyűjtőbe. Figyelem: a wc-n sose engedjük le a lejárt gyógyszereket!
  • Szobai szekrények: talán ez a legélvezetesebb része a nagytakarításnak! Nézzük át és szortírozzuk a ruhákat, mi az, amire már nincs szükségünk vagy nem tudjuk viselni valamiért. Ajándékozzuk, adományozzuk el őket és máris tisztább, frissebb, áttekinthetőbb lesz a gardróbunk!

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php