Akik mindig ott vannak álmunkban – a poloskák!

Az ágyakban, párnahuzatokban megtalálható miniatűr rovarok zavarhatják pihenésünket, hiszen a vérünkből táplálkoznak. A kis kártevők éjjel garázdálkodnak, nehéz őket nappal megtalálni.

Mégis, mit tehetünk a poloskák ellen?   

Enyhén szólva kellemetlen élmény, amikor szembesülünk azzal, hogy éjszaka egy apró kártevő járt az ágyunkban. A poloskák, ezek az ovális formájú rovarok nyüzsöghetnek a fekhelyünkön, de rosszabb esetben a bőrünkön és az arcunkon is. Színük vöröses-barna, kizárólag a vérből táplálkoznak. Nem tudnak repülni vagy ugrani, ami azért megkönnyíti, hogy megszabaduljunk tőlük – ugyanis éjszakai kártevők lévén nappal igen nehéz rájuk akadni.

poloska, ágyi poloska

A poloskák bőrkiütéseket okoznak és viszketést – s ugye mondani sem kell, hogy a sok vakarózás könnyen fertőzéshez vezethet. Ha felfedezzük, hogy megcsíptek, érdemes meleg vízzel megmosni a csípést és bekenni viszketés elleni krémmel. Egyebet nem kell tennünk, ezek a rovarok ugyanis nem terjesztenek semmiféle kórt.

Ellenben, nemcsak a párnákban és a matracokban találkozhatunk velük. A bútorban, a repedésekben, a képkeretek mögött, bőröndökben és még a ruháinkban is megtalálhatók.

Legjobb, ha mielőbb beazonosítjuk őket, mivel igen gyorsan szaporodnak. Ha azonosítottuk, tegyünk lépéseket, hogy megszabaduljunk tőlük. Legtöbb esetben általában a professzionális segítség a megoldás, de mi magunk is megpróbálkozhatunk az alábbi öt trükkel!

1.Takarítsunk fel nagyon alaposan

Ha azt gyanítjuk, hogy otthonunkban jelen vannak a poloskák, takarítsuk ki a lehető legalaposabban. Mossuk ki az ágyat fedő anyagokat és az ágyneműt forró vízben – a hideg víz nem hatásos ellenük. Hagyjuk, hogy a nap szárítsa meg őket. Takarítsuk le a szőnyeget, a falakat, a bútorokat, különösen a kárpitot.

Az ágy széleire porszívózás javasolt. Ne feledjük kiüríteni utána a porszívó zacskóját vagy tartályát, jó messzire a háztól, lakástól! A falon, plafonon fellelhető repedéseket is porszívózzuk ki!

háló, ágy, poloska, ágyi poloska

2.Napsütés és szárítás

Mivel a poloska a sötétet kedveli, a napsütés megölheti. Vagyis érdemes az ágyakat, az ágyneműhuzatokat, párnákat és úgy általában az érintettnek vélt bútorokat közvetlen napsütésnek kitenni, hogy búcsút inthessünk a kis éjszakai kártevőknek.

3.Szárítás meleggel

Jó megoldás lehet a poloskákkal szemben a szárítók használata. A hajszárítóval végigszárítgatni az ágyat vagy azokat a helyeket, amelyekről úgy gondoljuk, meghúzódhattak bennük, ajánlott próbálkozás. A meleget nem bírják. Ruháinkat tegyük meleg szárítóba pár percre, de ki is vasalhatjuk. Érdemes a párnáinkat és az ágyat bevonni huzattal, ágytakaróval és a szennyest is egy külön anyag huzatba belerakni, hogy megszabaduljunk az apró kártevőktől.

4.Becsomagolás

A poloska nem állhatja, ha a levegő szén-dioxiddal telített. Ezért érdemes a matracot, párnát cipzáros műanyag bevonattal ellátni – ez igaz a bútorokra is. Idővel azonban ezeket is ki kell mosni, hogy az elpusztult rovarokat kitakarítsuk belőlük.

ágy, poloska, ágyi poloska

5.Alkohol

Az alkohol megfojtja a kis kártevőket. Ezért ha egy kis ecsetet vagy vattapamacsot alkoholba mártunk és bedugjuk a gyanított poloska szaporulat helyére, búcsút mondhatunk nekik. Teljesen azonban nem valószínű, hogy megszabadulunk tőlük ezzel a módszerrel.

Egyszerűbb, ha gyakran takarítjuk a bútorokat, szöveteket és ürítjük a szemetest otthonunkban. Sűrűn váltjuk az ágytakarót, a párnahuzatokat, akár hetente is. Próbáljuk ki a legegyszerűbb trükköket, és akkor hívjunk szakembert, ha így sem boldogulunk a poloskákkal!

Forrás: Napidoktor.hu


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.