A titokzatos és varázslatos távol-kelet

Napjainkban nagy divatja van a távol-keleti kultúrának minden téren, és ez alól nem kivétel a hálószoba sem. Sőt, ott érvényesül csak igazán a titokzatos erők hatása!

Talán a titokzatossága, talán a korábban ismeretlen stílusa, vagy épp a kifinomultsága teszi, de sokan vonzódnak a japán, kínai, vagy thai kultúra jellegzetes elemeihez. Való igaz, hogy a nyugati világban kissé idegen mindaz, ami a távol-keletieknek nemcsak külsőség, hanem életforma, de nem kell teljesen lemondanunk az egzotikus külsőről. Noha az egész lakást berendezhetjük japán vagy koreai stílusban, mégis a hálószoba az, ahol a leginkább érvényesülnek a hatások, épp ezért beszélünk erről ezen a héten.

Először is: jó hír, hogy ma már viszonylag könnyen beszerezhető minden, ami egy ilyen, távol-keleti stílusú lakás vagy szoba berendezéséhez szükséges, kezdve a bútoroktól egészen a legapróbb kiegészítőkig. Jellegzetes anyagokkal dolgoznak, ami az éghajlatnak köszönhető: a nehéz és tömör építőanyagok és berendezési tárgyak helyett náluk nagyon sok a bambusznád, a rattan.

Ezek nálunk is meghonosodtak, de a forma már kissé más, mint például Japánban: az európai ember számára például szokatlan lenne több órát a földön térdelve vendégeskedni, vagy a puszta földön, vékony gyékényen aludni. Épp ezért a bútorok hasonlítanak az eredetihez, de minden „nagyobb” – és ezek kiválasztásakor jusson eszünkbe, hogy talán mi magunk meg is tudnánk szokni az „alacsony” életet, de ha nem szeretnénk, hogy az összes barátunk lemondja a vacsorameghívást, akkor ötvözni kell a keleti stílust a nyugati szokásokkal.

Távol kelet

Itt fokozottan érvényesülnek a feng-shui, és persze a zen vallás jellegzetességei, amelyre leginkább az egyszerűség, letisztultság jellemző. Kevés tárgy található a szobában, hogy az energiák minél inkább akadálytalanul tudjanak áramolni. Érdemes megfigyelni, hogy már a látványtól is úgy érezzük, nagyobb a csend és a nyugalom. Ha az úgynevezett „minimál” stílusban a távol-kelet vonásait véljük felfedezni, nem járunk messze az igazságtól.

A külső megjelenésben a japánokra az aprólékos, ám annál gazdagabb díszítés jellemző, fehér alapon kék vagy feketén és vörösön az arany szín dominál. Anyaguk a (rizs)papír, a selyem, és persze a porcelán, nem véletlen a papírparaván térelválasztó. Ez annyira vékony, hogy valójában a „kint” és a „bent” a papírfal nélkül nem is lenne egymástól elválasztható, szemben a nyugati stílusokkal, ahol a kert és a lakás élesen különbözik egymástól.

Ha úgy dönt, hogy akár a hálószobában, akár a teljes lakásban a távol-keleti hangulatot teremti meg, nem árt legalább alapjaiban megismerkedni a zen vallással. A letisztultság, egyszerűség a megnyugvást segíti, és megtanít bennünket arra, hogy nem feltétlenül lehet életcél a javak hajszolása. A zen vallásúak csak azt szerzik meg maguknak, amire a mindennapi életvitelhez minimális szinten szükségük van, épp ettől válik egyszerűvé, mégis fenségessé.

Forrás:


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.