3 látványos kísérlet otthonra

Ezeket a mutatványokat akkor is szeretni fogja, ha a kémia nem tartozott a kedvenc tantárgyai közé!

Hogyan készíthetünk lávalámpát műanyagpalackból? És miként hozhatunk létre felhőket egy üvegben? Tim Shaw, a hires angol műsorvezető ezekre is tudja a választ, hiszen maga is sokat kísérletezik otthonában. A riporter tizenéves korára olyan tárgyak sokaságát tervezte meg, amelyek máig kaphatóak a boltokban, később pedig céljául tűzte ki, hogy bebizonyítsa az embereknek, a tudomány világa  szórakoztató is lehet. A NatGeo Eszement tudomány című sorozatának műsorvezetője éppen ezért a  laboratórimok falain kívülre viszi a kísérleteket, és a meghökkentő mutatványokba vonja be az utca emberét, sőt, interaktív módon a nézőket is. Ha pedig a műsor után mi is kedvet kapnánk a kísérletezéshez, akkor íme három izgalmas teszt, amelyeket otthon is kipróbálhatunk:

Lávalámpa

Egy látványos, színes lávalámpát házilag is egyszerűen készíthetünk. Töltsünk meg egy üvegvázát vagy műanyagpalackot kétharmad részt olajjal, egyharmad részt vízzel, majd adjunk a folyadékhoz ételfestéket. Néhány perccel később dobjunk a folyadékba egy negyed savlekötő tablettát. Mivel a savlekötők nátrium-hidrogénkarbonátot és citromsavat tartalmaznak, ezek keveredésekor széndioxid szabadul fel, és létrejönnek a színezett buborékok. Savlekötő helyett sót, vagy pezsgőtablettát is használhatunk. Az üveget megvilágítva még látványosabb lesz a buborékok úszkálása.

tim

Felhő a palackban

A következő kísérlet segíthet megérteni a folyamatot, hogyan is jönnek létre a felhők. Amire szükségünk lesz: egy üvegpalack, egy pumpa, meleg víz és sebbenzin. Öntsünk egy kevés meleg vizet az üvegbe, csak annyit, amennyi épp ellepi a fenekét, majd adjunk hozzá néhány csepp sebbenzint. Az üveg körbe-körbe mozgatásával keverjük el a folyadékot úgy, hogy az belülről teljesen benedvesítse az üveget, majd a pumpával óvatosan fújjunk bele levegőt. Pár perc pumpálással létrehozhatjuk életünk első felhőjét egy palackban.

Az átlátszó tojás

Kellékek: ecet, egy nyers tojás és egy befőttes üveg. Az ecetet töltsük az üvegbe, majd tegyük bele a nyers tojást, ügyelve rá, hogy az ecet teljesen fedje el. Hagyjuk állni egy napig, majd cseréljük ki az ecetet, és ismét hagyjuk állni egy napig. Ezután óvatosan vegyük ki a tojást az ecetből, és csodák csodája, a tojás héja átlátszóvá vált! Az ilyen módon elvarázsolt tojásunk ráadásul rugalmas is lett, és akár pattogni tud az asztalon, ha nem túl magasról dobjuk le.

Szeretne további kísérletek szemtanúja lenni? Tim Shaw egyedülálló, interaktív utcai fizikaórákkal várja a nézőket szerda esténként 21:30-kor a National Geographic Channelen, ahol tudósunk többek között rakétákat készít porral oltókból, villámgenerátort épít, és megmutatja, hogyan lehet lufik segítségével megállítani egy puskagolyót.

Forrás: