Mellrák: Vajon növeli a kockázatot a mellimplantátum?

A mellimplantátumok és a mellrák viszonyáról sokfélét lehet olvasni. Vajon mi igaz ezekeből? Tényleg nagyobb veszélynek tesszük ki magunkat, ha a mellnagyobbító műtét mellett döntünk? Dr Riedl Erikát, a Margit Medical Center radiológus főorvosát kérdeztük, van-e alapja a hiedelemnek.

Az elmúlt években soha nem látott ütemben nőtt a szépészeti beavatkozások iránti kereslet az egész világon.

Az itthoni piac méreteiről pontos adatok ugyan nem állnak rendelkezésre, de a szakma visszajelzéseiből ez a tendencia Magyarországon is érezhető. Egyes felmérések szerint a beavatkozások 15 százalékát, ezzel a leggyakoribb típusát a mellplasztika képviseli, ezen belül is a mellnagyobbítás. Az implantátumok népszerűségével viszont akarva-akaratlanul is felmerül a kérdés: hogyan befolyásolja ez a mellrák, a nők leggyakoribb daganatos betegségének alakulását?

Vajon van összefüggés?

Magyarországon évente 7.500 új beteget diagnosztizálnak emlődaganattal. Kialakulásához több kockázati tényező is hozzájárulhat, ilyenek a családi előfordulás, az életkor, egyes személyes életelőzmények, az elhízás, a dohányzás, vagy a túlzott alkoholfogyasztás. Rengeteg tévhit is kering a betegség körül, például hogy a kisebb mellűeket, vagy a férfiakat nem veszélyezteti a mellrák. De vajon mi a helyzet a mellimplantátumokkal? A ma elfogadott tudományos álláspont szerint a mellnagyobbító műtéten átesett nőknek pontosan ugyanolyanok az esélyei az emlődaganat kialakulására, mint az implantátum nélkül élő társaiknak. A kutatások alapján sem a fiziológiás sóoldattal, sem a szilikonnal töltött implantátumok nem növelik a betegség kockázatát. „A daganatok kialakulása és az implantátum beültetés között nincs összefüggés. Az egyetlen hátráltató tényező, hogy implantátummal nehezebben lehet vizsgálni a hölgyeket” – mondja a doktornő.

Segíti, vagy nehezíti a felfedezést?

Mint minden daganatra, az emlődaganatra is érvényes: időben való felfedezése a gyógyulási esélyt növeli. A mellek rendszeres vizsgálata, szűrése különösen fontos azok számára, akik mellnagyobbító műtéten estek át. Ilyen esetekben egyrészt a vizsgálat része az implantátum állapotának felmérése, másrészt az esetleges elváltozások felfedezése. Ebben viszont nehezítő tényező lehet maga az implantátum. „Részben az önvizsgálat, a tapintás is nehezebb, melyet a kialakult hegek is befolyásolnak. Részben az emlő állomány ábrázolhatósága mammográfiával és UH vizsgálattal is nehezebb. Van viszont egy speciális felvétel, mely során a képeket megfelelően el tudjuk készíteni és az implantátumot sem éri nyomás, nem károsodik” – javasolja Dr. Riedl Erika.

Mit tehetünk még?

Implantátum nélkül is nagyon fontos az otthoni önvizsgálat, ez pedig megnagyobbított mellek esetében sincs másként. Az önvizsgálat menete pont ugyanúgy történjen, mint implantátum nélkül, még akkor is, ha ez kevésbé egyszerű. Áttapintáskor az implantált mellek műtéti hegei, vagy akár az implantátum esetleges szélének felgyűrődése gyanút kelthet, ilyen esetekben a további szűrővizsgálatok adnak csak biztos választ. „Ajánlatos a rendszeres komplex emlővizsgálat mellett 2 évenként emlő MR vizsgálatot végezni” – javasolja a doktornő. A gyakori, megfelelően végzett önvizsgálat, illetve a rendszeres szűréseken való részvétel a legfontosabb kulcs a mellrák elleni küzdelemben, implantátummal és implanátum nélkül egyaránt.

Forrás: Margit Medical Center, purecom

Fotók: Unsplash

Forrás: https://napidoktor.hu/index


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.