Darabos menstruáció. Mi állhat a háttérben?

Számos menstruációs zavar adódhat a nő életében, ilyen lehet például a darabos vérzés, amikor kisebb-nagyobb vérrögök jelennek meg a havivérzés során.

Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza nyilatkozott a témában.

Kóros a menstruáció, ha hosszú ideig tart vagy nagy a mennyisége. Előfordulhat, hogy rendszertelen vérzés mellett elhúzódó, bő, darabos. Amennyiben túl sok, illetve túlságosan nagyméretű vérrögöket észlel, ráadásul fájdalommal jár, erős menstruációval párosul, akkor fontos nőgyógyászhoz fordulnia, ugyanis komoly problémákat is jelezhet. Összeszedtük a legfontosabbakat!

menstruaciso fajdalom1

Foto:123rf.com

1. A darabos vérzést kiválthatja polip is!

A polypusok szerencsére jóindulatú elváltozások, amelyek csak ritkán tartalmaznak rákos sejteket. Sokszor összekeverik a miómával, ám a kettő nem ugyanaz. Tény, hogy mindkét elváltozás jóindulatú, és a tüneteik is sok ponton megegyeznek. A polip hámeredetű, a nyálkahártya megvastagodása, kitüremkedése.

2. A mióma a leggyakoribb jóindulatú daganata a női testnek!

Problémás lehet, ha a megvastagodott, majd leváló méhnyálkahártyát akadályozza a kiürülésben, mivel a miómás méhnem tud megfelelően összehúzódni. Ilyenkor a vérzés elhúzódhat, bővebbé válhat, fájdalommal párosulhat.

A folyamatos fogamzásgátlással megszüntetett menstruáció vonzóan hangzik a nők számára, de vajon biztonságos?

Nincs több menstruáció?

Ultrahang segítségével vizsgálható a nyálkahártya vastagsága, illetve láthatóak az esetleges gyanús képletek. Amennyiben felmerül a gyanú daganatra, méhűri és szövettani vizsgálat javasolható. Műtét akkor indokolt, ha nagy méretű, és panaszokat okoz a mióma – mondja a Nőgyógyászati Központ orvosa.

Foto:123rf.com

3. A magzat elvesztése

Erőteljes vérzést, alhasi fájdalmakat, görcsöket okozhat a vetélés, illetve a méhen kívüli terhesség is. Utóbbi esetben a görcsök nagyon erőteljesek lehetnek, és az állapot életveszélyessé válhat, így mielőbbi orvosi ellátást igényel!

4. Örökletes véralvadási zavar?

A túlságosan bő vérzés hátterében véralvadási folyamatok zavara is állhat, amely komoly veszélyeket rejt magában. Amennyiben alvadt vérdarabkák találhatóak a menstruációs vérben, felvetődhet a gyanú örökletes véralvadási zavar jelenlétére. Ebben az esetben trombofília vizsgálatot végeznek, amelynek segítségével fény derülhet különböző mutációk (pl. MTHFR, V. faktor Leiden, Prothrombin G20210A) jelenlétére. Fontos tudnia, hogy a mutációt hordozók esetében fokozott a trombózis rizikója, a defektus akár meddőséget/vetéléseket is okozhat!

Menstruációs zavar esetén nőgyógyászati és ultrahang vizsgálat segít a pontos ok tisztázásában. A kezelés a háttérben meghúzódó betegségtől függően igen széles skálán mozog: az egyszerű és gyors beavatkozásoktól kezdve, a gyógyszeres kezelésen keresztül egészen a műtéti beavatkozásokig szinte bármi előfordulhat.

Forrás: https://napidoktor.hu/index