Az aranyeren túl- A végbél leggyakoribb betegségei

A végbéllel kapcsolatos panaszokkal a betegek csak ritkán fordulnak orvoshoz, pedig egy idejében felismert elváltozás igen eredményesen kezelhető, ráadásul nagyban növeli az illető komfortérzetét is. Dr. Baranyai László, a Trombózisközpont sebésze a végbél leggyakoribb betegségeit ismerteti. 

Aranyér

A végbél betegségei közül talán az aranyér a legismertebb, mivel igen gyakori állapotról van szó. A vénás párnák a záró mechanizmus részei. Ha az érpárnát tartó kötőszövet meggyengül és megnyúlik, kialakul a jellegzetes aranyeres csomó, mely lehet külső és belső is. Néha trombózis is felléphet a vénás öblökben. Leggyakrabban vérzés, nehezített, fájdalmas székelés jelzik a problémát, ám az is előfordulhat, hogy semmilyen tünet nem utal rá. Kezelése történhet sok folyadék bevitelével, rostban dús diétával, székrekedés megszüntetésével, mozgással, helyileg ható krémekkel, kenőcsökkel, ritkábban orális gyógyszerekkel. Ezek fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő és érösszehúzó hatással rendelkeznek. Súlyosabb formájában műtétre van szükség.

Polip 

A polip a végbél nyálkahártyáján kialakult kinövés, mely általában jóindulatú, viszont bizonyos formái rosszindulatúvá válhatnak. Vérzés, nyákos széklet, székrekedés/hasmenés, valamint rossz esetben, de szerencsére ritkán, bélelzáródás hívja fel rá a figyelmet. Általában a gyógyuláshoz elegendő a polipok sebészi eltávolítása (ha az jóindulatú), ám érdemes utána rendszeres szűrésen részt venni, ugyanis a polip kiújulásra hajlamos.

Fotó: 123rf.com

Sipoly 

A sipoly abnormális összeköttetés a szervek, üregek között. A végbél sipoly rendszerint a mirigyjáratokat érintő gyulladás következménye. Maga a sipoly a végbél üregéből indul ki és sokszor a bőr felé vezet. Savós váladék vagy genny ürülhet belőle. Ha elzáródik a nyílás, tályog alakul ki- ez lázzal, fájdalommal jár. Ritkán spontán kiürül, gyakrabban fel kell tárni. Diagnózisa legtöbbször fizikális vizsgálattal és szondázással történik, ám elágazó sipolyok esetén képalkotó vizsgálatra van szükség. Amennyiben a sipoly alacsonyan helyezkedik el, úgy ambulánsan, helyi érzéstelenítéssel gyógyítható, ám általában sebészeti beavatkozás indokolt.

Végbélrepedés 

A végbélrepedés szinte az összes korosztályban előfordulhat, de főleg a fiatalabbaknál jelentkezik, a záróizom feszessége miatt. Amennyiben túl kemény a széklet, illetve, ha valamilyen oknál fogva a végbélnyílás nyálkahártyája gyulladt, hosszanti repedés keletkezik. Nagy fájdalommal, néha kis vérzéssel is jár. A problémának létezik akut és krónikus formája is. Kezelése a végbélzáró izmot lazító, fájdalomcsillapító és hámosító, sebgyógyító krémekkel történik, melyet székletlazítás, rostban dús táplálkozás, ülőfürdő és a higiéniai szabályok pontos betartása egészít ki. Műtétre csakis a legvégső esetben van szükség, amikor a konzervatív terápia nem eredményes- mondja dr. Baranyai László, a Trombózisközpont sebésze.

Fotó: 123rf.com

Daganat 

A legijesztőbb és a legveszélyesebb végbelet érintő betegség a rosszindulatú daganat. Viszont jó hír, hogy igen korán felfedezhető, hamar okoz tüneteket (idegentest-érzés, vérzés, állandó székelési inger). Az aranyértől rendszerint az különbözteti meg, hogy a daganat általában nem okoz fájdalmat. Nagyon fontos a rendszeres szűrés-tükrözés (főleg polipra hajlamosaknál), hogy mielőbb felfedezhessük és kezelhessük. Ez műtéti beavatkozást jelent, melyet komplett onkológiai ellátás kiegészít ki.

Forrás: Trombózisközpont