Vizeink 1000 milliárdot érnek

A turizmus és a víz kapcsolata a témája az idei Turizmus világnapjának – mondta el Horváth Gergely, a Magyar Turizmus Zrt. turisztikai vezérigazgató-helyettese az eseményt beharangozó sajtótájékoztatón hétfőn Budapesten.

A Magyarországon harmadik éve ünnepelt, szeptember 27-i világnap választott témájával a turisztikai szakemberek szeretnék ráirányítani a figyelmet arra, hogy a turizmus egyik legfontosabb eszköze és forrása is a víz. Másrészt környezettudatos magatartásra szeretnének ösztönözni, hiszen a turizmus fejlődése egyre nagyobb mértékben terheli a környezetet – fejtette ki Horváth Gergely.

Horváth Viktória, a Nemzetgazdasági Minisztérium turizmusért felelős helyettes államtitkára kiemelte: a turizmus a világgazdaság leggyorsabban fejlődő szolgáltatói ága, amelynek Magyarországon is van lehetősége a növekedésre. Éppen ezért a tárca nagy figyelmet szentel ennek a területnek a 2014-20-as évekre szóló fejlesztéspolitikai irányelvek jelenleg folyó kidolgozásakor.

A helyettes államtitkár ismertette, hogy a turizmus a hazai GDP 9 százalékát adja közvetett módon és a munkavállalók 12 százalékának függ tőle a munkája.

Horváth Gergely a turizmus jelentőségéről szólva elmondta, hogy az ágazat évente több mint ezer milliárd forint bevétellel járul hozzá a magyar gazdasághoz, és az iparág folyamatosan nő.

viz

Ismertette, hogy a Turisztikai Világszervezet az idén a nemzetközi turistaérkezések számának 3-4 százalékos növekedését prognosztizálja világszerte. A szervezet előrejelzése szerint Európában 2,1 százalékkal, a Magyarország számára a legközvetlenebb versenytársakat jelentő közép-európai és balti országokban pedig 3,4 százalékkal nő az idén ez a szám. Hozzátette: Magyarországon a nemzetközi átlagnál gyorsabban, 7,7 százalékkal nőtt a külföldi vendégek száma 2013 első hét hónapjában.

Az MT Zrt. vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy az idei Turizmus világnapjához kapcsolódó programokhoz több száz partner csatlakozott. A programok országszerte szeptember 27-28-29-én lesznek. Kiemelte, hogy a közszolgálati televízió kezdeményezésére Szent Mihály napján országos programsorozat indul, amelyhez 1299 önkormányzat csatlakozott, az ország önkormányzatainak 40 százaléka.

A programokhoz csatlakozott egyebek közt a Budapesti Közlekedési Központ Zrt., a Máv-Start Zrt., a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara, a Magyar Beutaztatók Szövetsége és más szakmai szervezetek.

A sajtótájékoztatón Kovács István, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének főtitkára elmondta, hogy a szállodák – amelyek a magyarországi kereskedelmi szálláshelyek bevételeinek 90 százalékát adják – a turizmusban a válság mélypontját jelentő 2010-es év után 2011-ben és 2012-ben is növelték bevételeiket. Az idei első hét hónap adatai alapján pedig arra lehet számítani, hogy 2013-ban mintegy 10 százalékkal nőhet a bevételük. Felhívta a figyelmet ugyanakkor arra, hogy ennek a növekedésnek az eredményeként a magyarországi szállodák most fogják elérni a 2007. évi mutatószámokat.

Úgy vélte, még újabb több évnyi növekedésre van szükség van ahhoz, hogy a szállodák behozzák azt a veszteséget, amelyet az elmúlt években elszenvedtek.

A fejlesztési stratégiával kapcsolatban kifejtette, hogy a következő években nem kapacitásbővítésre van szükség, hanem olyan fejlesztésekre, amelyek hatására több turista jön az országba.

Forrás: