Ma van az egészség világnapja

Az egészség nem csupán a betegség hiánya, hanem a teljes testi, lelki és szociális jóllét állapota, a szociális, a pszichológiai és az élettani rendszer folyamatosan változó kölcsönhatásának pozitív eredménye.

Az egészség annak a foka, amennyire az egyének és közösségek képesek önmaguk kiteljesítésére és szükségleteik kielégítésére, valamint megbirkózni a környezet kihívásaival, és megfelelő egyensúlyt alakítanak ki. – olvashatjuk a semmelweis.hu oldalon.

Az egészséget számos tényező befolyásolja. A következő ábrán ezek vannak feltüntetve százalékos megoszlásban:

 

egészséges étkezés

Hazánkban, illetve általában a fejlett országokban, a kardiovaszkuláris megbetegedések vezetik a halálozási statisztikákat. Magyarországon 2009-ben majdnem 65 000-en haltak meg valamilyen szív és érrendszeri megbetegedésben, amely ijesztően nagy szám; az összhalálozás felét teszi ki. A halálozási lista második helyét a daganatos megbetegedések foglalják el évi 30.000 halottal. A daganatok gyakorisága a következőképpen alakul: a tüdő-, hörgő-, légcsődaganatok évi 8000 halottat követelnek, második helyen állnak a vastagbél és végbél daganatok évi majdnem 5000 halottal, férfiaknál a harmadik helyen állnak a szájüregi daganatok évi 1100 halottal, nőknél pedig az emlődaganatok évi 2100 halottal, de nőknél külön említendő a méhnyakrák is, amely évente majdnem 400 áldozatot követel, holott, egyes vélemények szerint, senkinek sem lenne szabad meghalnia a betegség könnyű hozzáférhetősége és terápiára mutatott kedvező válasza miatt.

WHO előrejelzése szerint a cukorbetegség lesz a 7. leggyakoribb halálok 2030-ra. 2008-ban a becslések szerint 347 millió fő volt a cukorbetegek száma a világon. A cukorbetegség egy krónikus betegség, mely a hasnyálmirigy elégtelen inzulintermelése és /vagy a szervezet hatékonyan inzulin-felhasználási problémájára vezethető vissza. Az inzulin tulajdonképpen egy hormon, amely szabályozza a vércukorszintet. Inzulin hiányában a glükóz (cukor) nem tud bejutni a sejtekbe. Így állhat elő az a helyzet, hogy a szervezet sejtjei „éheznek”, miközben a vércukor szintje kóros, akár életveszélyes mértékben megemelkedik. Két fő formája az I.-es és II.-es típusú Diabetes Mellitus. Az I.-es típusban jellemzően nincs saját inzulin, így az inzulin injekció formában történő bevitele a szervezetbe életfontosságú. A II.-es típusú cukorbetegség az esetek mintegy 90%-át teszik ki. Ebben az esetben van saját inzulintermelése a szervezetnek, de vagy nem elég mennyiségben, vagy a szervezet sejtjei nem képesek megfelelően felhasználni. A II-es típusú cukorbetegség általában a túlsúlyos és ülő foglalkozást végzők között fordul elő leggyakrabban. Idővel, a magas vércukorszint súlyosan veszélyeztet minden nagyobb szervrendszert a szervezetben, ami szívinfarktushoz, agyvérzéshez, idegkárosodáshoz, veseelégtelenséghez, vaksághoz, impotenciához és amputációkhoz vezethet.

Egészség Világnap 2016: Kulcsfontosságú üzenetek

1. A diabétesz előfordulása gyorsan növekszik számos országban, a legdrámaibb a helyzet az alacsony és közepes jövedelmű országokban.

2. A nagy része a diabetes eseteknek megelőzhető lenne. Egyszerű életmód változtatások is hatékonyak a II.-es típusú cukorbetegség megelőzésére vagy kialakulásának késleltetésére:

  • elérni és fenntartani a normál testsúlyt,
  • rendszeres fizikai aktivitás,
  • és az egészséges táplálkozás csökkenti a cukorbetegség kockázatát.

3. Fontos a cukorbetegek gondozása a szövődmények megelőzése érdekében.

4. Sok ágazat és a társadalom is szerepet játszik a cukorbetegség megelőzésében, így a kormányok, munkaadók, pedagógusok, a gyártók, a civil társadalom, a magánszektor, a média és fontos az egyének felelőssége is.

Összeállította: Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztály- WHO.org

egeszsegugy

Az egészségnek nem csak egészségügyi vonatkozásai vannak, hanem szociológiailag is jellemezhetjük. Parson nyomán, az egészség optimális képesség, hogy hatékonyan el tudjuk látni társadalmi szerepeinket, feladatainkat, amelyekre szocializálva vagyunk Antonovsky szerint, akkor vagyunk egészségesek, amikor harmóniában, összhangban és koherenciában állunk a környezettel, illetve a velünk történt eseményeknek értelmük van, képesek vagyunk a kihívások megoldásra, elfogadjuk a világban és a társadalomban betöltött helyünket, rendelkezésünkre áll a megfelelő társadalmi tőke.

Az egészséget legnagyobb mértékben befolyásoló tényező az életmód. A megfelelő életmód kialakításában az egyénre hárul a felelősség, bár nem lehet elhanyagolni a különböző kormányzati intézkedések sem. Ép testben, ép lélek és fordítva, így a lelkünk és testünk kölcsönösen hatnak egymásra. A megfelelő testi és lelki egészség nem csak saját magunknak jó, hanem a környezetünkre is jó hatással van. Megfelelő példamutatással másokat is egészségesebb életre sarkalhatunk.

Forrás: https://napidoktor.hu/index