Koronavírus – Mennyi ideig tart a felépülés?

A betegség súlyosságától is függ a gyógyulás ideje

Amennyiben valakit megtámadott a koronavírus, a felépülés ideje nagymértékben függ attól, mennyire beteg az illető. Az önkéntes karantén nagy segítség a gyógyulásban is – de lássuk a részleteket!

A koronavírus (COVID-19) mostanra az egész világot érinti. Napról-napra nő az esetek száma. A jó hír ugyanakkor az, hogy számos ember már le is küzdötte a sokakra nézve halálos kórt. A felépülés persze nem annyira egyszerű. Bonyolultabb, mint az ember gondolná: igen lassú folyamat, s van olyan időszak, amikor bizonytalanság uralkodik az emberben a betegség elmúlását illetően, noha a tesztje már negatív.

Fotó: 123rf.com

Mit kell tudni a felgyógyulásról?

A koronavírusból történő felépülés ideje mindenképp függ attól, mennyire beteg valaki. A már rendelkezésre álló bizonyítékok alapján enyhe esetekben a kezelés kezdetétől a klinikai gyógyulásig tartó átlagos idő nagyjából 2 hét. Súlyos vagy kritikus esetekben 3-6 hetet is igénybe vesz. A megfertőzött emberek 1 százaléka hal meg a betegségben világszerte.

A koronavírus leggyakoribb tünete a láz, a fáradtság és száraz köhögés. Egyes páciensek tapasztalnak fájdalmakat, orrdugulást, orrfolyást, torokfájást és hasmenést is. Ezek a tünetek általában enyhék és fokozatosan kezdődnek. Azoknál, akik komolyan megbetegszenek, kialakulhat légzési nehézség. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a koronavírussal fertőzött 6 emberből 1-nél jelentkezik súlyos betegség és légzési probléma. Utóbbi esetben kórházba kell szállítani az illetőt.

A legtöbb ember – nagyjából 80 százalékuk – enyhe koronavírus-tüneteket produkál, s felépülése nem igényel speciális kezelést. Az önkéntes elszigetelődés vagy elkülönítés 14 napig mindenképp javasolt azoknak is, akiknek csupán enyhe tüneteik vannak.

Hogyan kezelhetők a legsúlyosabb koronavírus-betegek?

A kórházba került páciensek több mint fele oxigénes ellátásra szorul. Egyeseknél a légzési nehézségek súlyosbodnak, őket intenzív osztályra kell vinni, ahol különféle kezeléseket kapnak a légzés támogatására – például erős áramlású, párásított oxigént, orrmaszk segítségével. Ha a légzés tovább romlik, a beteget intubálni kell. Ebben az esetben a szájon át, csövön juttatnak oxigént a szervezetbe. Az intubált pácienseket nyugtatni kell, míg mindkét tüdejük helyre nem áll annyira, hogy segítség nélkül tudjanak lélegezni.

A koronavírus legsúlyosabb eseteiben a beteg tüdőelégtelenséget szenved el. Ez az állapot ún. extrakorporális membrán oxigénellátást igényel, ami azt jelenti, hogy azt a munkát, amelyet egyébként a tüdő és a szív végez, egy külső gép látja el. Ez az életmentés legmagasabb foka, de számos kockázat járhat vele. A felépülés pedig igen hosszú ideig tart.

Mikor függesztheti fel egy koronavírusos beteg az elszigetelődést?

Az általános javaslat szerint a kezdeti tünetek elmúltával 14 napot kell számolni, plusz 72 órát, mely alatt nem jelentkezhetnek panaszok. Két tesztnek szükséges megerősítenie, hogy az illető gyógyult, s a mintavételek között 24 órának kell eltelni. A karantént követően a felépülésen átesett embereknek akkor sem árt megtenniük néhány elővigyázatossági intézkedést, ha ismét mehetnek nyilvános helyre – érdemes kerülniük a tömeget és a kezek megfogását.

Maradhat fertőző, aki már felgyógyult?

Nem áll rendelkezésre elegendő adat ahhoz, hogy a szakemberek megmondják, mennyi ideig lehet egy koronavírusos személy fertőző. Egyik, a kutatók által végzett metaanalízis megtalálta a koronavírus RNS-ét a székletmintákban, még azután is, hogy a betegek tesztje negatív lett. Az azonban nem egyértelmű, hogy ezek csupán RNS-fregmensek vagy aktív vírusrészecskék voltak-e, amelyek megfertőzhetnek valakit. Egyéb fertőzések esetében a láz elmúltával a fertőzés veszélye is csökken.

Immunizálódnak-e a felépülésen túlesett betegek a fertőzés ellen?

Miután a teljes immunválasz – beleértve az immunitás időtartamát – még nem teljesen ismert, bizonyos fokú bizonytalanság áll fenn – állítja az Amerikai Járványügyi Hivatal (CDC). A SARS és a MERS, valamint az szezonális koronavírusokkal szembeni immunitás alapján a szakértők azt feltételezik, hogy a SARS-CoV-2-vel fertőzött emberek többsége, vagy talán szinte mindegyikük immunitása legalább egy évig fennáll.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php