Kínai vakcina – Kell aggódnunk a mellékhatások miatt? – 1.rész

Melyek a leggyakoribbak és a legsúlyosabbak?

A BBIBP-CorV a kínai Sinopharm-féle, első koronavírus elleni vakcina, melyet az Egészségügyi Világszervezet engedélyezett. Az alábbi összefoglaló az oltás-mellékhatásokat érintő és a vakcina biztonságosságával kapcsolatos vitákra világít rá.

A Sinopharm Covid-19 oltása, mely a BBIBP-CorV nevet kapta, a Pekingi Biológiai Intézet (BBIBP) fejlesztése, s az első kínai vakcina, amelyet a koronavírus ellen engedélyezett az Egészségügyi Világszervezet (WHO).

A szervezet 2021. május 7-én, négy hónappal azután hagyta jóvá a kínai oltás sürgősségi felhasználását, hogy a Kínai Országos Orvosi Termékek Igazgatósága 2020. december 31-én már engedélyezte azt. További 42 ország, köztük Magyarország, Venezuela és Srí Lanka is rábólintott az alkalmazására. Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) azonban még nem vizsgálta felül az Európai Unióban történő felhasználását.

A Sinopharm és a BBIBP egy jól bevált technológiát vetett be a koronavírus-vakcina kifejlesztésekor. A két dózisú vakcinában inaktivált vírus van az immunválasz stimulálása céljából.

Békés, 2021. április 1.
Az asszisztens oltáshoz készíti elő a Sinopharm koronavírus elleni vakcinát Pálmai Tamás békési háziorvos rendelőjében 2021. április 1-jén.
MTI/Lehoczky Péter

 

A Sinopharm vakcina SARS-CoV-2-t tartalmaz, amelyet béta-propiolakton nevű vegyi anyaggal kezeltek. Ezek a vegyi anyagok a vírus genetikai anyagához kötődnek, s megakadályozzák a szaporodást, valamint, hogy koronavírust váltsanak ki. Az oltás alumínium-hidroxid formában adjuvánst is tartalmaz – ezek segítenek megerősíteni a szervezet immunválaszát a vakcinákkal szemben.

Amikor valakinek beadják az oltást, immunrendszere idegenként azonosítja azt inaktivált vírust és antitesteket termel ellene. Ha az oltott személy később kapcsolatba kerül a SARS-CoV-2-vel, az immunrendszere immunválaszt indít ellene.

Táplánszentkereszt, 2021. április 1.
A kínai Sinopharm koronavírus elleni vakcinái Teleki György háziorvos rendelőjében, a Vas megyei Táplánszentkereszten 2021. április 1-jén.
MTI/Filep István

Gyakori mellékhatások

A Sinopharm BBIBP-CorV vakcina kapcsán hiányoznak a közzétett adatok. Nagyjából 600 önkéntessel készült az a kisméretű, első és második fázisú vizsgálat, melynek adatait a The Lancet Infectious Diseases szakfolyóirat 2020 októberében közölte. A cikk szerzői leszögezték, hogy a vakcina biztonságos és jól tolerálható a kísérletben résztvevők esetében.

A vizsgálat során a leggyakrabban jelentett mellékhatások közé a láz tartozott, valamint a fájdalom az injekció beadása helyén.

A WHO három klinikai vizsgálat biztonsági információit tekintette át, amelyek 16.671, Sinopharm-vakcinát kapott alany adatait tartalmazták. Ezen adatok többsége 18–59 éves férfiakra vonatkozott.

A leggyakoribb mellékhatások esetükben a következők voltak:

  • fejfájás
  • fáradtság
  • az injekció beadásának helyén fellépő reakciók

Ezek a mellékhatások hasonlóak az egyéb, WHO által engedélyezett vakcinákéhoz, a legtöbb enyhe vagy közepesen súlyos volt.

Súlyos mellékhatások

Az Egészségügyi Világszervezet két komoly, nemkívánatos eseményről számolt be, amelyek valószínűleg összefüggenek az oltással. Az egyik a súlyos hányinger, a másik ritka neurológiai rendellenesség, amely akut disszeminált encephalomyelitis néven ismert. Akadt olyan résztvevő is a vakcina-csoportban, akinél diagnózisa alapján trombus (vérrög) jelentkezett.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyértelmű állásfoglalást tett a kínai Sinopharm vakcináról. A WHO kimondta, hogy a kínai vakcina időseket is védi.

Itt a WHO állásfoglalás: a Sinopharm vakcina védi az időseket?

A WHO összegyűjtött biztonsági adatok formájában az engedélyezést követő adatokat is figyelembe vette az oltóanyag kínai bevezetése során. Az 5,9 millió ember közül, akik 2020. december 30-ig felvették a vakcinát Kínában, 1.453 jelentett nemkívánatos eseményt.

A mellékhatások között említik az oltás helyén fellépő vörösséget és duzzanatot. Láz 202 esetben fordult elő, ebből 86 minősült súlyosnak. Bár 11 esetben jelentettek arcideg-tüneteket, az értékelők arra a következtetésre jutottak, hogy ezek nem köthetők a vakcina beadásához.

A cikket folytatjuk.

 

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php


5 hozzászólás

  1. Jáger László

    Én szemernyit sem aggódom,mivel nem oltattam magam!!
    Akár a többi 4.5millió honfitársam….
    Ennyire 1XŰ!!!
    Remélem ez nem baj!!!???…
    csak ennyi
    barátilag
    J.L.

  2. Nagy Elemér

    Fejezzék már be ezt az ijesztgetést a kínai vakcinával. Az egyik legjobb vakcina!!!
    Unalmas már nagyon!!!

  3. dr. Barta Ferenc

    Sajnos már 80 éves vagyok, és a feleségem is 78. Mindketten a SINOPHARM vakcinát kaptuk.Mivel annyi ellentmondásos nyilatkozat van a 60 év felettiekkel kapcsolatban a vakcina hatásosságáról, így jó lenne egyértelmű, nem politikusok, hanem szakemberek által megerősített kijelentéseket megismerni. Ha lehet, szívesen vennénk egy harmadik, más jellegű oltást is kapni. Ha ilyen vakcina bőség van, akkor ez biztosan beleférne.
    Üdvözlettel: egy már kétszer oltott, de bizonytalan polgár.

  4. Fekete Szilvia

    A fotón felszívja az egészségügyi dolgozó a vakcinát a fecskendőbe. Márpedig a Sinopharmot olyan fecskendővel kaptuk, ami már tartalmazta a vakcinát és a tűt, ez a gyártó általi kiszerelés, így szállítják. Akkor mi mit kaptunk Sinopharm néven, vagy milyen vakcina van a fotón?

  5. Telegdi Kálmán

    Össze vissza hazudoznak a népnek