Influenza – Horvátországban duplájára nőtt a vírus halálos áldozatainak száma

Hazánkban maradnak az eddigi látogatási tilalmak a kórházakban

Horvátországban már 55-re emelkedett az influenza halálos áldozatainak száma: kétszer annyian haltak meg valamilyen szövődményétől, mint egy évvel korábban – közölte az Index.hr hírportál hétfőn.

Vladimir Drazenovic, a Nemzeti Influenza Referencia Központ munkatársa a portálnak elmondta: a járvány intenzitását illetően kivételes szezonról lehet beszélni. Ez nemcsak a fertőzöttek és a kórházi ellátásra szoruló betegek számában mutatkozik meg, hanem a vírus okozta halálozások számában is – mondta. Hozzátette: Dubrovniktól Zágrábig tele vannak a kórházak. A halálos áldozatok 60 százalékban idősebb, krónikus betegek, 40 százalékban középkorúak és gyerekek.

Az esetek 97 százalékában a vírus A típusát, azon belül is 95 százalékban a H1N1 vírust, azaz a sertésinfluenzát mutatták ki. Az influenza dinamikusan változik, nagy valószínűséggel azért, mert a vírustörzs mutálódik, ugyanakkor addig nem tudják pontosan meghatározni, amíg erről elemzés nem készül a londoni laboratóriumi központban – magyarázta. Január 22-én küldtek mintát a brit fővárosba, hogy kiderüljön, történik-e valami rendkívüli a Horvátországban tomboló influenzavírussal. Horvátországban a hivatalos adatok szerint december óta csaknem 30 ezer influenzás beteget regisztráltak.

Fotó: 123rf.com

A horvát közegészségügyi intézet (HZJZ) a 2018/2019-es influenzaszezonra 350 ezer oltóanyagot rendelt, amely három hét alatt elfogyott, így decemberben már nem lehetett hozzájutni a vakcinához. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) adatai szerint a többi európai országban az influenzajárvány intenzitása alacsony vagy közepes, kivéve Romániát és Máltát. Az influenza tünetei közé tartozik a magas láz, a végtagfájdalom, a fejfájás, valamint a kicsit később jelentkező légúti tünetek. Szövődménye lehet tüdőgyulladás, agyhártyagyulladás, szívelégtelenség, középfülgyulladás, asztmás roham, valamint vesekárosodás. Azok, akik védőoltás mellett kapják el a betegséget, könnyebben jutnak túl rajta, és a szövődmények kialakulására is kevesebb esélyük van.

Hazánkban az országos influenzajárvány miatt továbbra is fenntartják a látogatási tilalmakat a kórházak és ápolási intézetek

Az Nemzeti Népegészségügyi Központ keddi közleménye szerint a fővárosban továbbra is teljes a látogatási tilalom a Szent Margit Kórházban és a Semmelweis Egyetem (SE) több klinikáján, így az onkológiai központban, a transzplantációs és sebészeti klinikán, a Bókay utcai és a Tűzoltó utcai gyerekklinikán, a pulmonológiai klinikán, a Baross utcai és az Üllői úti szülészeti és nőgyógyászati klinikán, valamint a II. számú belgyógyászati klinikán.

Részleges a látogatási tilalom az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben, a SE I. számú belgyógyászati klinikáján, valamint a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán. Teljes látogatási tilalmat vezettek be a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ (Honvédkórház) budapesti, balatonfüredi és hévízi telephelyein, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Központban, a Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézetében, a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézetben, a Nyírő Gyula Kórház – Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézetben, valamint a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézetben.

Részleges látogatási tilalmat rendeltek el a Bethesda Gyermekkórházban, a Szent János, a Szent Imre Kórházban és a Bajcsy-Zsilinszky Kórház és Rendelőintézetben. Pest megyében nem lehet a betegeket felkeresni a váci Jávorszky Ödön Kórházban, részleges a tilalom a Flór Ferenc Kórházban és a ceglédi Toldy Ferenc Kórházban.

Baranya megyében a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjának fekvőbeteg-ellátó osztályain, a mohácsi, a szigetvári, a siklósi és a pécsi irgalmasrendi kórházban tilos a betegeket látogatni. Bács-Kiskun megyében teljes a tilalom a bajai Szent Rókus Kórházban és a Bács-Kiskun Megyei Kórházban, részleges a kalocsai Szent Kereszt Kórházban és a kiskunhalasi Semmelweis Kórházban. Békés megyében a gyulai, a békéscsabai és az orosházi kórházban részleges a tilalom. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében teljes a tilalom a megyei központi kórházban, a kazincbarcikai és az edelényi kórházban. Részleges a tilalom az ózdi kórházban. Csongrád megye összes fekvőbeteg-ellátó intézményében teljes látogatási tilalom van.

Szintén nem lehet a betegeket látogatni a Fejér megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban, a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórházban és a megye több ápolási intézményében. Győr-Moson-Sopronban részleges látogatási tilalom van a csornai kórházban, a kapuvári intézetben és a Soproni Gyógyközpont telephelyein. Hajdú-Biharban tilos a betegek látogatása a Debreceni Egyetem (DE) Kenézy Gyula Egyetemi Kórház valamennyi osztályán, továbbá a DE klinikai központjának transzplantációs, szülészeti, onkohematológiai és intenzív osztályán, valamint gyermekgyógyászati klinikáján. Részleges tilalmat vezettek be a berettyóújfalui kórház egyes osztályain. Hevesben nem szabad látogatni a betegeket a Mátrai Gyógyintézetben, valamint a gyöngyösi, az egri és a hatvani kórházban. Jász-Nagykun-Szolnok megye három intézményében – a jászberényi, a karcagi és a szolnoki kórházban – is teljes látogatási tilalom van.

Komárom-Esztergom megyében tilos a beteglátogatás a tatabányai Szent Borbála Kórházban és az esztergomi Vaszary Kolos Kórházban. Teljes a látogatási tilalom a Nógrád megyei Szent Lázár Megyei Kórházban és részleges a balassagyarmati Kenessey Albert Kórházban. Somogyban részleges látogatási tilalom van a Kaposi Mór Oktatókórház kaposvári központi telephelyén, valamint marcali és mosdósi telephelyein és a Siófoki Kórházban. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében részleges tilalom van a nyíregyházi Jósa András Oktatókórházban. Teljes körű a tilalom a Tolna megyei Balassa János Kórházban és a dombóvári Szent Lukács Kórházban. Vas megyében a Markusovszky Egyetemi Oktatókórház több telephelyén tilos a beteglátogatás, akárcsak a Szent László Kórház simasági és sárvári telephelyein. Veszprém megyében a veszprémi Csolnoky Ferenc Kórházban teljes, a tapolcai Deák Jenő Kórházban részleges a tilalom. Zala megyében tilos látogatni a Keszthelyi Kórház valamennyi osztályán, a Kanizsai Dorottya Kórházban a betegek, és részleges a tilalom a megyei Szent Rafael kórház II. számú belgyógyászati és gyermekosztályán.

Forrás: https://napidoktor.hu/index


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.