Az erőszak gyermekáldozatainak világnapja van ma

1982 óta június 4-én az erőszak ártatlan gyermekáldozataira emlékezünk. Bár egy gyermek sokféle módon eshet erőszak áldozatául, viszonylag kevés szó esik egy rejtett és számos gyermek életét erőszakos módon követelő társadalmi jelenségről: a gyermekeknek felírt pszichiátriai szerek messzemenő következményeiről. A világnapon civil önkéntesek erre hívják fel a figyelmet Budapest utcáin.

A 19 éves James Wilson őrült lövöldözést csapott a Dél-Carolinai Greenwood iskolában. Két gyerek meghalt, hét másik gyerek és két tanár pedig megsebesült. Wilson pszichiáter kezelése alatt állt, 14 éves kora óta rendszeresen kapott pszichiátriai szereket. A 18 éves Pekka-Eric Auvinen, aki Finnországban lelőtt 8 embert az iskolájában, majd magával is végzett, antidepresszánsokat szedett.

Csupán kettő azon esetek hosszú listájáról, ahol tudatmódosító pszichiátriai szerek hatása alatt álló fiatalok kezdtek őrült mészárlásba. Az áldozatok többségében ártatlan gyerekek voltak. Mi ösztökélhet arra egy szépreményű fiatalt, aki előtt még nyitva az egész világ, hogy ilyesfajta brutális erőszakkal forduljon társai, barátai vagy éppen önmaga felé? Bárkinek lehetnek persze személyes nehézségei, amelyek olykor súlyosak is lehetnek, ám ez aligha indokolhatja azt az értelmetlen pusztítást, amivel egyre gyakrabban találkozhatunk a híradásokban.

kamaszok

Mára már lehengerlően sok orvosi tanulmány és hivatalos figyelmeztetés látott napvilágot a tudatmódosító pszichiátriai szerek kiszámíthatatlan viselkedést, erőszakot vagy öngyilkosságot okozó hatásairól, különösképpen 18 éves kor alatt – sok olyan szerrel kapcsolatban is, amelyeket „kémiai megoldás” gyanánt szinte cukorkaként osztogatnak az élet legkülönbözőbb emberi problémáira.

A pszichiátriai szakma ezeket rendre figyelmen kívül hagyja vagy éppen bagatellizálni igyekszik, pedig némelyik figyelmeztetésnek a fele sem tréfa: az Egyesült Államokban például az FDA nevű gyógyszerhatóság elrendelte, hogy bizonyos antidepresszánsok esetében a szer dobozán kell feltüntetni, vastag fekete keretben, hogy a szer fokozza az erőszakos viselkedés vagy öngyilkossági késztetés kockázatát. Az Egyesült Államokban – és ami azt illeti, ma már a világ számos más országában – rendszeresen felbukkanó iskolai lövöldözések többségének közös nevezője, hogy az elkövető receptre felírt pszichiátriai szerek hatása alatt állt a mészárlás idején.

Az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért nevű emberjogi szervezet – amely a pszichiátriákon történő jogsértések feltárásával foglalkozik – önkéntesei a világnapon ingyenes információs kiadványokat osztogatnak Budapest utcáin, amelyek a gyermekeknek világszerte felírt, sokszor súlyos mellékhatásokat okozó pszichiátriai szerek veszélyeire hívják fel a nagyközönség figyelmét – remélve, hogy sikerül hozzájárulni az egyre kevesebb gyermekáldozathoz.

————————-

További információ:

Telefon: 06 1 342-6355

Mobil: 06 70 330-5384

E-mail: [email protected]

Weboldal: www.emberijogok.hu

Forrás: