Olimpiai sportok – Birkózás

A birkózás már az ókori olimpiák óta közkedvelt küzdősport. Egészségi és önvédelmi fegyver mely nagy testi és lelki koncentrációt igényel

A birkózóknak nem csak a testi kondícióra kell odafigyelniük, hanem fejben is százszázalékosnak kell lenniük egy-egy verseny alkalmával. A testi-lelki önkontroll mellett rendkívül erős kötött fizikumot érhetünk el, ha ezt a sportágat választjuk.

A küzdés alatt tilos bármilyen eszközhasználat, ütés vagy rúgás, csak ellenfél földre szorításával vagy „fogásokkal” lehet győzelmet aratni. A kűzdőtér kör alakú, melyen két versenyző küzd egymással.

A sportág igen nagyra nőtte ki magát, így számos fajtát különböztetünk meg. A sportszerűbb szkanderezéstől eljuthatunk egészen a pankrációig, változhat az erőkifejtés iránya, s a karbirkózáson át beszélhetünk kimozdításos, ledöntéses, tusra menő és alávető küzdelemről is. A végrehajtott akciókat 1-5 pontig jutalmazzák a bírók.

mellkas

Az öltözék változó. Az öv-kabát megkönnyíti a versenyzők helyzetét, mert könnyebben tudnak fogni. A „megragadásos” öltözék egy az egyben fedi a testet, így a testhezálló mez és a kisnadrággal ellentétben, ebben az öltözékben érvényes a megragadás.

A 2012-es olimpiai játékokon 18 kategóriában rendeznek versenyeket. A nőknél 4 szabadfogású kategóriában, a férfiaknál 7 szabad és 7 kötött fogású kategóriában. Az indulás jogát kvalifikációs versenyeken lehet megszerezni. Magyarországról 7 versenyző kvalifikálta magát. A versenyekre augusztus 5. és 12. között kerül sor.

vid4u.init(480,360,’Yxu0FQQ9yi’,null,3);

Forrás: