Nem csak a cipő, a gerinc is okozhat lábfej fájdalmat

Sok nő tanúsíthatja, hogy a hegyes orrú, magas sarkú, illetve a túl lapos talpú, nem jól tartó cipő lábfej fájdalmat okozhat, de dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos arra is figyelmeztet, hogy anatómiai vagy a gerincből kiinduló idegi probléma miatt is jelentkezhet ilyen probléma.

Mitől fájhat a lábfej?

  • Nem megfelelő cipő, sarkantyú, Morton-neuroma

Közismert, hogy hegyes orrú, magas sarkú és a túl lapos talpú cipő viselése is komoly irritációt és égő fájdalmat okozhat a lábfejben, ami a természetellenes helyzet miatt alakul ki.  Egyes esetekben a lábfejben ún. sarkantyú is megjelenhet, amely tulajdonképpen az izmok eredésénél kialakuló csontkinövés. Ez az állandó súrlódás következtében egy idő után nyomhatja a közeli idegeket, ami szintén fájdalomhoz, duzzanathoz, érzékenységhez vezethet. Kialakulhat még lábfejfájdalom az ún. Morton-neuroma miatt, amely a talpon végigfutó talpi ideg jóindulatú daganata és szintén gyakran összefüggésbe hozható a nem ergonomikus cipők rendszeres használatával.    

 

  • Gerinc probléma

Sokakban fel sem merül, hogy a lábfájdalmat összekapcsolják az alsó gerincszakasz problémájával, az isiásszal. Bár az isiász (ülőideg-gyulladás vagy ülőideg zsába) legfontosabb és leggyakoribb tünete valóban a derékfájdalom, ez kisugározhat valamelyik láb irányába, és ütögetéssel is kiváltható. Az isiász nem önálló kórkép, hanem a gerinc deréki szakaszából eredő fájdalmas tünetek együtteséről, amelynek számos oka lehet, többek közt:
– deréki szakaszon jelentkező porckorongsérv,
– degeneratív porckorong betegség,
– ágyéki gerinccsatorna szűkület,
– csigolyaelcsúszás az elhasználódás miatt,
– a nagy igénybevétel miatt keletkező sorozatos mikrotraumák, amelyekből idővel fáradásos törés alakulhat ki.

El kell dönteni, nem a gerinc okozza-e a fájdalmat

  • Lábfej fájdalom esetén sokan azonnal talpbetétet vesznek, holott a legfontosabb feladat, hogy eldöntsük, vajon nem gerinc eredetű-e a lábfájdalom. Éppen ezért a fizikális vizsgálatnál azt is felmérjük, jelent-e nehézséget a láb felemelése, a lábujjhegyen járás, jelentkezik-e gyengeség a lábfejben, van-e nehézláb érzés. Akkor is gyanakodhatunk gerincproblémára, ha csak az egyik lábfejben jelentkezik a panasz. Ha mindkét láb érintett, valószínűleg nem isiászról van szó, de az olyan gerinc eredetű betegségek, mint az ágyéki gerinccsatorna szűkület vagy a csigolyaelcsúszás mindkét lábfejben okozhatnak panaszt – ismerteti dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos.

Fotó: 123rf.com

Ha kiderül, hogy nem gerinc eredetű ok a probléma, olyan hagyományos módszerekkel próbálkozhatunk, hogy a pihentetés, a felpolcolás, és természetesen érdemes megfogadni az orvos tanácsát a cipőviselésre vonatkozóan is. Bármilyen oka is van a problémának, mindenképpen cél a fájdalom csökkentése, amely számos módon szóba jöhet, és a kiinduló problémától függ a módszer megválasztása. Jó megoldás lehet a célzott injekció, amikor is közvetlenül tudjuk eljuttatni a hatóanyagokat az idegnyomási ponthoz. Hatékony segítség lehet még az orvosi kollagén injekció, a természetes mechanizmusokra alapuló lökéshullám terápia és a non-szteroid, izomlazító hatású infúziós kúraszerű kezelések is. Súlyos, gerinc eredetű probléma esetében pedig meg kell fontolni az idegsebészeti műtét lehetősége. Ha a páciens túl van a fájdalom akut szakaszán, következhet a gyógytorna, amelynek célja a gerincet tartó, így az ideggyököt felszabadító izmok, mély hátizmok és a láb izmainak erősítése, kondícióban tartása.

Forrás: https://napidoktor.hu/index


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.