Már a rendszeres, élénk séta is csökkentheti az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát

Csaknem 650 ezer embert vizsgáltak kilenc éven keresztül, és az alanyokat edzettségi szint szerint öt csoportba osztották. Az éveken át tartó vizsgálat után megállapították, hogy a fizikailag aktívabb személyeknél kisebb a valószínűsége az Alzheimer-kór kialakulásának. A tudósok az eredményeket tavasszal ismertetik részletesen az Amerikai Neurológiai Akadémia találkozóján.

A fizikailag fittebb embereknél kisebb valószínűséggel alakul ki Alzheimer-kór, mint a kevésbé fitt embereknél – derült ki egy vasárnap közzétett előzetes tanulmányból, amit a Science Daily ismertetett.

 

A tanulmány egyik izgalmas eredménye az, hogy ahogy az emberek fittségi állapota javult, úgy csökkent az Alzheimer-kór kockázata – mondta Edward Zamrini, a tanulmány társszerzője, az Amerikai Neurológiai Akadémia tagja. Hozzátette, hogy az emberek javíthatnak fizikai fittségük állapotán, ami remélhetőleg évekkel később csökkentheti az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét.

A vizsgálatban 649 605 átlagosan 60 év körüli katonai veterán, döntő többségükben fehér férfi vett részt, akik a washingtoni veterán egészségügyi igazgatóság adatbázisában szerepeltek. A résztvevőket mintegy kilenc éven keresztül követték nyomon. A vizsgálat kezdetekor egyik alany sem szenvedett Alzheimer-kórban. A kutatók meghatározták a résztvevők kardiorespiratorikus állapotát, ami azt méri, hogy a szervezet mennyire hatékonyan szállítja az oxigént az izmokhoz, és az izmok mennyire képesek az oxigént felvenni testmozgáskor.

A legmagasabb fittségi szintet a középkorú és idősebb embereknél heti két és fél órányi vagy annál hosszabb ideig tartó, élénk gyaloglással lehet elérni.

A résztvevőket öt csoportba osztották a fittségi állapotuk alapján. Az alanyok futópados teszten is részt vettek, ami a terhelhetőségüket mérte, a csoportok kialakításában ez is szerepet játszott.

A legalacsonyabb fittségi szinttel rendelkező csoportban ezer személy/évre levetítve 9,5 esetben alakult ki Alzheimer-kór. A legfittebb csoportban ez a szám 6,4, a második legfittebb csoportban 7,2, a középsőben 7,4, míg a második leggyengébb csoportban 8,5 volt az esetszám.

A megbetegedések aránya tehát a fittségi szint növekedésével párhuzamosan csökkent.

A fenti eredmények után a kutatók korrigálták az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát befolyásoló egyéb tényezőket, és arra az eredményre jutottak, hogy a legfittebb csoportba tartozóknál 33 százalékkal kisebb volt az Alzheimer-kór kialakulásának a valószínűsége, mint a legkevésbé fitt csoportnál. A második legfittebb csoportban 26 százalékkal, a középsőben 20 százalékkal, a második legkevésbé fitt csoportnál pedig 13 százalékkal kisebb valószínűséggel alakult ki a betegség, mint a legkevésbé fitt csoport tagjainál.

Ismert fűszernövény alkotóeleme hatásos a Covid és az Alzheimer-kór ellen

Jelenleg nincs megfelelő kezelés a betegség megelőzésére vagy az előrehaladásának a megállítására, éppen ezért az elképzelés, miszerint az aktivitás egyszerű növelésével némileg csökkenthetjük az Alzheimer-kór kialakulásának a kockázatát, nagyon ígéretes – magyarázta Edward Zamrini. „Reméljük, hogy egy egyszerű és egyénre szabott skálát tudunk kidolgozni, hogy mindenki láthassa azokat az előnyöket, amiket a fittség fokozatos javulása eredményezhet” – tette hozzá.

Az előzetes tanulmányt részletesen április elején mutatták be az Amerikai Neurológiai Akadémia találkozóján.

Forrás: Napidoktor.hu