Izomláz? Trombózis? – Nem mindegy!

Sokak szerint a trombózis minden esetben jellemző tüneteket produkál, így a diagnózis egyértelmű. Sajnos azonban olykor megesik, hogy a tüneteket izomláznak hisszük, és ezért nem is fordulunk orvoshoz, csak akkor, amikor már lehet, késő.

A lábon kihordott trombózis veszélyeiről Blaskó György professzor, a Trombózisközpont véralvadási specialistája beszélt. 

Bár a trombózisnak jellegzetes jelei vannak – pl. lábdagadás, elszíneződés, éles fájdalom-, ennek ellenére vannak, akik más problémákkal összekeverik. Sokszor az ártalmatlan izomláznak vagy idegbecsípődésnek vélik, pedig az előbbi csupán az izmokra korlátozódik, ráadásul nem jár duzzadással sem, az utóbbi meg az alsó deréktáji idegek nyomásából adódik, ezért inkább kisugárzó fájdalomról van szó, természetesen szintén lábdagadás nélkül. Ennek ellenére bármilyen banális problémát is sejt a szokatlan fájdalom mögött, mindenképp keressen fel szakembert, aki a diagnózist fel tudja állítani a megfelelő vizsgáltatokkal. Ez nem csak azért fontos, hogy kizárja trombózis jelenlétét, hanem hogy meg lehessen tudni, mi is okozza pontosan a tüneteket ( trombózis-szerű tünetekkel jár például Baker ciszta is).

izomfájdalom

A „megvárom, amíg elmúlik” hozzáállás veszélye

Sajnos, amikor a fájdalom jelentéktelen és a duzzadás sem jelentős, sokan lábon hordják ki az alsó végtagi trombózist, ami persze komoly problémákhoz vezethet. Bár általában a betegek ezt nem hiszik izomláznak, csak úgy állnak hozzá, hogy „megvárom, amíg elmúlik”, és majd jobb lesz. Viszont ez azért rossz, mert ha mégis trombózisról van szó, és egy vérrög leszakad, akkor annak bizony minden következményével szembe kell nézni.

Az utazási trombózisok például sokszor tünetmentesek, ezért megeshet, hogy az illető hirtelen csak összeesik, és meghal tüdőembóliában.”– mondja Blaskó György. És mivel jár, ha valaki csak legyint a figyelmeztető tünetekre – bármennyire is jelentéktelennek tűnnek? A szakember szerint, amennyiben valaki lábon kihord egy trombózist – vagy többet-, akkor 8 éven belül szinte biztosan kialakul a krónikus vénás keringési elégtelenség. A vénák károsodása súlyos szövődmény, mert visszafordítani már nem lehet. Az állandó vénás keringési zavar éveken keresztül a láb kifekélyesedéséhez vezet amellett, hogy az ismétlődő trombózisok miatt ott fenyeget a tüdőembólia esélye is.

Így mehet biztosra

A trombózis veszélyeinek elkerülésének legjobb módja, ha bizonytalan eredetű alsó végtagi tünetek esetén orvoshoz fordul. Egyszerű laborvizsgálattal, ultrahanggal a trombózis kizárható vagy megerősíthető. Utóbbi esetben az idejében megkezdett kezeléssel a súlyos szövődmények megelőzhetőek.

Vénás ultrahang – Elengedhetetlen trombózis után is

Forrás: Trombózisközpont


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.