Így jelezhet a láb, ha gond van az egészségünkkel!

Lábdagadás, fájdalom, elszíneződés – tünetek, amelyek körültekintő kivizsgálást vagy akár azonnali kezelést igényelnek. Prof. Blaskó György, a Trombózis- és Hematológiai Központ véralvadási specialistája olyan gyakori panaszokra hívja fel a figyelmet, amelyek esetén fontos szakemberhez fordulni, hogy a komolyabb szövődményeket megelőzzük.

 

Járáskor fáj a lába?

Az érszűkület jellegzetes tünete, kirakatbetegségnek is nevezik. Az érintettek körében ugyanis terhelésre, járásra fokozódik a lábfájdalom, ami miatt már kisebb távok megtétele után is megállásra, pihenőre kényszerülnek. Innen ered az elnevezés, úgy tesznek, mintha minden üzlet előtt megállnának és nézelődnének. A helyzet azonban komoly, az érszűkület ugyanis fokozott trombózis kockázattal jár, ha ilyen tünetet tapasztal, forduljon orvoshoz! 

labfajas

Apró, vörös pöttyök a lábszáron?

Az ITP (idiopátiás trombocitopéniás purpura) immunológiai okokból fellépő vérlemezkehiány. Az immunrendszer hibás működése miatt csökken a vérlemezkék száma. A betegség tünetei a vérzékenységgel függenek össze: a bőrön pontszerű bevérzések, kékes-lilás foltok jelennek meg anélkül, hogy beütöttük volna valahova az adott testrészt. Emellett orrvérzés és ínyvérzés is jelentkezhet. Kezelés nélkül vérszegénység és életveszélyes belső vérzések is kialakulhatnak, ezért fontos a mielőbbi orvosi kezelés!

lábfájás

Bőrpír, meleg tapintás?

A vénákban felületes és mélyvénás trombózis is kialakulhat. Előbbi esetében a bőr alatti vénákban alakul ki trombózis, tünetei a jelentős bőrpír és fájdalom, az érintett terület melegsége. Elsősorban az alsó végtagokon alakul ki. Felületes trombózis esetén a végtagot fontos mozgatni, gyulladáscsökkentő tartalmú gélekkel kezelni és kompressziós kezelést alkalmazni. Mivel a tünetei könnyen összetéveszthetők a más kezelést igénylő mélyvénás trombózis jeleivel, – illetve a gyulladás ráterjedhet a mélyen fekvő vénákra is – ezért ha a felsorolt panaszokat észleljük, inkább forduljunk orvoshoz!

Kékes-lilás elszíneződés, lábdagadás, ödéma

A fájdalom mellett ezek jelezhetik, ha mélyvénás trombózisunk van. Mélyvénás trombózis során a vérrög elzárja a véráramlás útját, ami pangást, ödémát okoz. Emiatt az érintett végtag jól láthatóan duzzadt a másikhoz képest és ún. livid elszíneződés jelenik meg rajta, mely kékes-lilás-vörös színezetű és nyomásra elhalványul. Ilyen tünetek esetén a végtagot nem szabad mozgatni, mert a vérrög leszakadhat és a vénákban tovább vándorolva életveszélyes állapotot, tüdőembóliát is okozhat. Mélyvénás trombózis tünetei esetén sürgősségi orvosi ellátás indokolt, majd ezt követően fontos a kivizsgálás, a kiváltó okot megkeresni és kezelni, hogy a kiújulást megelőzzük.

 

Forrás: Trombózisközpont


Egy válasz

  1. Szücs Istvánné

    Úgy szeretem amikor így szépen leírják, hogy mikor miért menjünk orvoshoz.Nos engem a háziorvos beutalt az érsebészetre, ahol kb 2 méter távolságból megállapította, hogy nincs érszükületem, évek óta dagad a lábom, azt megmondták nem szív probléma, nem is egformán dagad mindkettő. de k. 10 éve még nem nézte meg senki miért is dagad! Gyakorlatilag az orvos egy idős emberre úgy néz mint a véres rongyra, tisztelet a nagyon kevés kivételnek. Szinte csak rossz tapasztalatom van.Én ezét inkább nem megyek. Nekem azért vannak elszíneződések a lábamon, -és azóta, hogy vérhígítót szedettek velem. A karomról felszívódta a lila foltok, a szemem bevérzése is megszünt miután abbahagytam a hajam visszanőtt -ert kihullott a vérhígító szedéskor! Ezenkívül a vizeletemben és székletemben megjenet a vér, amit azzal intéztek el, hogy aranyér lehet, és nem hogy aludni nem tudtam, de fekve maradni sem, és 24 órában tartó alig elviselhető fejfájásom volt Úgy éltem – vegetáltam mint egy zombi. Mikor abbahagytam a háziorvos tanácsa ellenére megszünt minden probléma! Viszont a cardiológián rossznéven vették hogy nem szededm, az asszisztensnő úgy ordított velem -a 80 évessel mint egy taknyos kölökkel. Erősen kellett tartani magam, hogy rendezzem át a kontyot a fején. Nos ez volt az utolsó látogatásom az SZTK kardiológián! Soha többé. Azért hogy felidegesítsem magam? A korábban megemlített terheléses vizsgálatból semmi nem lett, módosították az időpontomat, és úgy rendeltek be, hogy nem is voltc akkor terheléses vizsgálat, és a megadott időpont után 2 órával tudtam meg, és haza jöttem, iszonyú meleg volt, alig tudtam lábra állni, lilára dagadt a lábom, a papucsom bevágott a lábfejemen. Továbbiakban a be igért szívkatéterről sem ejtettek szót! Minek menjek én orvoshoz?