Honnan tudhatom, hogy a térdfájdalom komoly?

A térdfájdalom igen gyakori panasz, amelyre sokan legyintenek, mondván, megszokták, ez a sport vagy az idősödés velejárója. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos azokra a tünetekre hívta fel a figyelmet, amelyeket azonban fontos lenne kivizsgálni. 

Milyen tünetek jelentkezhetnek a térdfájdalom mellett?

Mivel a térd számos ok, például sérülés, ízületi gyulladás, porckopás, túlterhelés miatt fájhat, az esetek nagy részében a laikusok nem tudják eldönteni, mi okozza a fájdalmat, és a többi tünetet. Ugyanis a térdfájás együtt járhat merevséggel, instabilitással, gyengeséggel, kipirosodással, melegség érzettel, vagy akár a térd teljes kiegyenesítésére való képtelenséggel.

térd
A tünetek változatosságának hátterében a sokféle ok áll, amelyek mind fájdalmat okozhatnak. Íme, a leggyakoribbak:

Sérülés

A térdnek több struktúrája is megsérülhet, például a térdszalagok, az ín, a térdkalács. A gyakori sérüléstípusok közé tartozik az elülső keresztszalag sérülés, amely főként a hirtelen irányváltoztatások következménye, valamely csont törése, ami sokszor a csontritkulás következménye, de egy esés miatt is bekövetkezhet. A meniscus szakadás akut vagy krónikus túlterhelés hatására következhet be, ezt a köznyelvben helytelenül porcleválásnak nevezik. A bursitis vagy nyáktömlő gyulladása sem ritka jelenség, a futóknál, kerékpározóknál, síelőknél és ugrósportot végzőknél pedig nem ritka az ún. ugrótérd, vagyis a patellar tendinitis.

Mechanikai problémák

Egyes esetekben előfordul, hogy egy letört csont- vagy porcdarab okozza a problémát, ami bizonyos mozdulatoknál úgy viselkedik, mint egy ajtózsanérba szorult ceruza.  Máskor az iliotibiális szalag szindróma a külső térd vagy csípőfájdalom rejtett oka. Az iliotibiális szalag egy erős, vastag szálas szövet, amely a láb külső részén fut, és a futók, kerékpárosok könnyen túlterhelhetik. A térdkalács elmozdulása, diszlokációja a térd elülső és a térdkalács mögötti részben is fájdalmat okozhat, illetve a bármilyen ok miatt kialakult térd- és csípőfájdalom idővel kényszertartáshoz, – járáshoz vezet, ami újabb mechanikai problémákat eredményezhet.

Fotó: 123rf.com

Arthritis típusok

Az arthritisnek vagyis a gyulladásos ízületi betegségnek több, mint száz altípusa van, melyek közül a leggyakoribbak az osteoarthritis, a rheumatoid arthritis, a köszvény,  és az egyéb betegségekhez – például pikkelysömörhöz vagy daganatos megbetegedéshez – társuló arthritis. Ezek elkülönítése és megfelelő kezelése természetesen orvosi feladat.

Mikor szükséges orvoshoz fordulni térdfájdalommal?

– A térdfájdalom kialakulása vagy kiújulása sokszor megelőzhető, ha teszünk a rizikófaktorok ellen. Az egyik legfőbb veszélyeztető tényező a túlsúly, ami eleve nagy terhet jelent az ízületeknek.  Ezen és az erő, hajlékonyság hiányán is lehet segíteni megfelelő mozgással, szükség esetén gyógytornával. Mozgásforma kérdésében azonban fontos lenne tanácsot kérni a sportorvostól, ugyanis bizonyos sportágak nem ajánlottak térdproblémák esetén. Ilyen lehet minden olyan sport, ami erősen terheli a térdízületet, mint például a síelés, a futás, a hirtelen irányváltással járó labdajátékok – ismerteti dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos.
Ugyanakkor van néhány olyan jel, amikor nem szabad halogatni az orvosi vizsgálatot. Ezek a következők:

  • Ha a térdünk nem bírja el a súlyunkat, vagy úgy érezzük, instabil a térdízületünk.
  • Ha a térd bedagad.
  • Ha nem tudjuk kinyújtani vagy behajlítani a térdet.
  • Ha bármilyen deformitást tapasztalunk a térdünkben, a lábunkon.
  • Ha láz, helyi kipirosodás jelentkezik.
  • Ha konkrétan tudjuk, hogy sérülés miatt fáj a térdünk.

Forrás: Fájdalomközpont


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.