Fiatalító edzés

Egy kísérlet a rendszeres testmozgást végző, aktív életmódot folytató egereket hasonlította össze a kevésbé mozgékony, inaktív egerekkel.

A kísérlet során megfigyelt egereket genetikailag módosították, egészen pontosan az energia előállításában és annak elraktározásában szerepet játszó mitokondrium működését változtatták meg. Ezt követően a kísérleti egerek egy részét hetente három alkalommal 45 percen keresztül mókuskerékben futtatták, a többi egeret békén hagyták. Öt hónap elteltével a kutatók megállapították, hogy a rendszeres testmozgást végző egerek fiatalabbak maradtak: belső szervek, a nyirokmirigyek, a lép, a máj, valamint az izomszerkezet, sőt még az agy állapota is javult a mozgásnak köszönhetően.

shutterstock_245404992

A testmozgást végző egerek esetében a mitokondriális DNS mutáció szövetekre és szervekre gyakorolt öregedést eredményező hatása nem volt megfigyelhető, mivel a mitokondrium újra fiatal és egészséges lett. Ezzel ellentétben a kevésbé mozgékony egerek öregedni és kopaszodni kezdtek, inaktívabbá váltak és reproduktív képességük is erősen lecsökkent. Mark Tarnopolsky, a McMaster Egyetem professzora szerint a tanulmány eredményei azt mutatják, hogy itt az ideje, hogy az emberek többet mozogjanak, és megtapasztalják az aktív élet előnyeit.

Forrás: MTI