Hasnyálmirigyrák veszély napfényhiány esetén?

A kevés D-vitamin hozzájárulhat a hasnyálmirigyrák kialakulásához – azok az emberek, akiket élőhelyükön kevesebb napfény ér, egy új tanulmány szerint nagyobb kockázatnak vannak kitéve.

Nagyobb lehet a hasnyálmirigy rák kialakulásának valószínűsége azoknál az embereknél, akik kevésbé napfényes helyen élnek – állapította meg egy új tanulmány, hozzátéve: ennek oka feltehetően az, hogy nem jutnak elegendő D-vitaminhoz.

„Egy magas szélességi fokon, ahol sok a felhő és kevés a napsütés, az év nagy részében nem tudunk előállítani D-vitamint és ez a normálisnál magasabb rizikónak tesz ki bennünket a hasnyálmirigyrák kockázatát illetően – fogalmazott a tanulmány társ-szerzője, Dr. Cedric Garland, a Kaliforniai Egyetem adjunktus professzora, a San Diego School of Medicine’s Department of Family Medicine and Public Health munkatársa.

„Az egyenlítő közelében levő, napfényes országokban élő embereknél a korspecifikus előfordulási arány csupán egyhatod a betegséget tekintve, azokkal összehasonlítva, akik messze élnek onnan – mondta el Dr. Garland az egyetem sajtóközleményében. – A napfényhiány fontossága erőteljesen azt sugallja – de nem bizonyítja -, hogy a D-vitamin hiány hozzájárulhat a hasnyálmirigyrák kockázatához.”

A D-vitaminhoz hozzá lehet jutni olyan élelmiszerekből, mint például a zsíros halak – főként lazac és tonhal -, sajt, tojás sárgája és dúsított termékek, így a tej, gabona, gyümölcslé. Ám az embereknek a kutatók szerint több D-vitaminra van szükségük, mint amit az ételek biztosítani tudnak.

napozas2

Itt lép be a képbe a közvetlen napfény, mely a szabadban tartózkodva ér bennünket – ez növeli a szervezet D-vitamin termelését.

Dr. Cedric Garland és munkatársai már korábban is összefüggésbe hozták a D-vitamin magasabb szintjét a mell- és vastagbélrák kialakulásának kisebb esélyével. Most a hasnyálmirigyrákkal kapcsolatban is hasonló megállapításra jutottak.

A kutatók a következtetéseket azok után vonták le, hogy több mint 100 ország információit tekintették át.  Beállították az eredményeket, így az olyan kockázati tényezők, mint az elhízás, alkohol fogyasztás vagy a dohányzás nem befolyásolhatták azokat.

A hasnyálmirigyrák a rákos megbetegedések közül a leginkább halálos kimenetelű. A 12. leggyakrabban előforduló rák a világon, de a hetedik leghalálosabb a kutatók szerint.

A tanulmány online jelent meg a Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology szaklapban.

Forrás: Adrina – Napidoktor.hu

Forrás:


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.