Tényleg a gólya hozza?

A gyermek kamaszodik és elkezdi érdekelni az a bizonyos dolog. Mit tegyen ilyenkor a szülő, vagy inkább mit ne tegyen?

Társadalmunk tabu témái közé tartozik a szex, annak ellenére, hogy előbb vagy utóbb minden családban eljön az a pillanat, amikor valamelyik szülőnek le kell ülni és beavatni gyermekét a szexuális együttlét világába.

Nyilvánvalóan az ő döntésük, hogy mikortól és milyen formában történik meg a felvilágosítás, de az mindenképpen igaz, hogy a mindenki által ismert ,,méhecske beporozza a virágot” történet egy bizonyos idő elteltével nem lesz kielégítő magyarázat.

Ennek ellenére a legtöbb család nehezen kezeli ezt a pillanatot. Gyakran kínossá válik mindkét fél részéről, pedig fontos, hogy minden szülő tudassa a kamasz családtaggal, hogy sosem ,,ciki”, ha hozzá fordul tanácsért.

Sokkal könnyebbé teszi a dolgot az évek alatt kialakult szoros kapcsolat a szülő és gyermeke között, ám akkor sem szabad elkeseredni, ha gyermekünk nem velünk beszélni meg legféltettebb titkait. Ilyen esetekben nagy segítséget jelent a baráti társaság, vagy akár egy kevésbé közeli rokon is, aki megtalálja a közös hangot gyermekünkkel.

Viszont ez az időszak, ha megfelelően kezeli a szülő, akár egy fontos köteléket is képezhet, ahol lebontva a korábbi falakat, kialakul a bizalmi kapcsolat kettőjük között. Azt sem szabad elfelejteni, hogy nincs két egyforma család, ahogy két egyforma ember sem.

Más a jellemünk, máshogy állunk hozzá bizonyos kérdésekhez, ki konzervatívabban, ki liberálisabban, mely végül más neveltetést eredményez. Ezek mellett nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a kulturális különbségek okozta feszültség miatt, nem minden esetben sikerül megtalálni a családtagoknak a közös hangot egymással.

Anya nehezen érti, hogy miért kell szakadt farmerben járnia kislányának és üvöltetni a számára elviselhetetlen zenét. Ez a generációs szakadéknak nevezett jelenség, minden társadalomban létezik, a felvilágosítás terén viszont el kell tekintenünk a zenei, öltözködésbeli és adott esetben gondolkodásbeli különbségektől, és a bizalom kiépítésére kell törekednünk.

A legfontosabb az, hogy soha ne legyünk elutasítóak! A gyerek kíváncsi, hiszen egy új korszak küszöbére érkezett, ami tele lesz ismeretlen érzésekkel és élményekkel. Mindannyian átestünk ezen, és utólag természetesen sokkal okosabbak vagyunk, ezért is olyan nehéz hagyni, hogy csemeténk a saját útját járja.

A legjobb, amit tehetünk, hogy bízunk önmagunkban, és abban, hogy a korábbi években sikerült átadnunk azokat a normákat és ismereteket, melyekkel képes lesz meghozni a helyes döntést.

Forrás: