Nagyevő alváshiányos kamaszok

A legújabb kutatások szerint a napközbeni álmosság tinédzserek esetében gyakran jár együtt a szénhidrátban gazdag ételek utáni vágyakozással.

A New Jerseyben végzős középiskolások részvételével készült kutatásból kiderült, hogy a szénhidrátok utáni sóvárgás a napközbeni álmossággal együtt nő. Vagyis minél inkább álmos és fáradt valaki napközben, annál nagyobb az esélye, hogy szénhidrátban gazdag ételeket kíván enni.

A felmérést végző kutatók szerint a szénhidrátban gazdag ételeket preferálók körében a depressziós tünetek is gyakoribbak (34 százalék), mint azoknál, akik nem kívánják annyira a szénhidrátokat (22 százalék). A major depresszióban szenvedő fiatalok esetében háromszor nagyobb az esélye annak, hogy szénhidrátban gazdag ételeket kívánnak enni a nap folyamán.

"Ez az első alkalom, hogy világosan sikerült bizonyítani, hogy egyértelmű összefüggés van az alváshiány és a szénhidrátok utáni sóvárgás között – nyilatkozta Dr. Mahmood Siddique, a Robert Wood Johnson Egészségügyi Egyetem munkatársa – Az alvás ugyanis hatalmas szerepet játszik az étvágy és a anyagcsere folyamatok irányításában."

shutterstock_18413698

"Láthatjuk, hogy az elhízás elleni harcban mennyire fontos, hogy figyelembe vegyünk olyan látszólag mellékes tényezőket, mint a kóros alváshiány, ami a depresszióval együtt jelentős rizikófaktora a túlsúly kialakulásának."

Az Amerikai Alvásgyógyászati Akadémia szakértői szerint a legtöbb tinédzsernek kicsivel több, mint 9 óra alvásra lenne szüksége naponta, hogy napközben ébernek és kipihentnek érezze magát. A részletes kutatási adatokat a SLEEP 2011 elnevezésű, Minneapolisban megrendezett alvási konferencián ismertették a kutatók.

https://napidoktor.hu/cikk/93.12558/Faradt-vagy-almos-a-gyerek

Forrás: