Mersz-e (le)dönteni

Minden döntésnek megvan a felelőssége. Minél nagyobb súlya van a döntésednek, annál nagyobb lesz a felelősségérzeted is – mondja Szuhai Nóra humán fejlesztő.

A Legjobb Vagyok Tehetségmentoráló Kiemelten Közhasznú Nonprofit Kft. megalapítója szerint jó döntés az, amelyben van kihívás, feszültség, de nem akkora, hogy beleroppanj. A jó döntés cselekvésre sarkall, szellemileg és fizikailag is megmozgat, és a már meglévő tapasztalatokhoz újakat hoz – beszélgettem immáron a döntéseink fontosságáról a humán fejlesztővel, akinek mikor a döntésekről kérdezik, mindig egy Paulo Coelho idézet jut az eszébe: „Kockáztatni kell, bizonyos utakat követni, másokat pedig elhagyni. Senki sem tud félelem nélkül dönteni.”

Amikor a döntésekről kérdezek, mindig eszembe jut egy Paulo Coelho gondolat: „Kockáztatni kell, bizonyos utakat követni, másokat pedig elhagyni. Senki sem tud félelem nélkül dönteni.” Miért félünk a döntésektől?

Minden döntésnek megvan a felelőssége. Minél nagyobb súlya van a döntésednek, annál nagyobb lesz a felelősségérzeted is – mondja Szuhai Nóra humán fejlesztő. A Legjobb Vagyok Tehetségmentoráló Kiemelten Közhasznú Nonprofit Kft. megalapítója szerint jó döntés az, amelyben van kihívás, feszültség, de nem akkora, hogy beleroppanj. A jó döntés cselekvésre sarkall, szellemileg és fizikailag is megmozgat, és a már meglévő tapasztalatokhoz újakat hoz.

domino

Miért hárítja valaki a döntést azért, mert a másik kedvére akar tenni?

A hárítás önbizalomhiányra utaló jel. Az önbizalomhiánynak nagyon sok tünete, belső megélése van. Ez sokszor nem is tudatosodik abban az emberben, aki önbizalom-hiányos. Ha nem bízol a saját jó döntésedben, mert pl.: attól félsz, hogy a kedvesed elítél, mert nem a legklasszabb filmet választottad ki az esti romantikára arról árulkodik, hogy nem bízol a saját érzéseidben. Ha hiszel abban, hogy szerethető vagy és a másik elfogadja a filmmel kapcsolatos döntéseidet, mert számára te vagy a fontos, nem a film, könnyebben megy a választás.

Hogyan tudom növelni az önbizalmam?

Sok-sok cselekvéssel, akarattal. Az sem baj, ha elsőre nem sikerül, mert sokszor a kudarcainkból tanuljuk a legtöbbet. A lényeg, hogy ne add fel! A magyar nyelv gyönyörű, figyeld csak a cselekvés igéket! Megírtam, felmásztam, megcsináltam, megtanultam, átúsztam, megtettem. Ez a titok nyitja. Amikor elrontod a süteményt, akkor azt mondod, hogy áh, ez most nem jött össze, de kipróbáltad. Ha nem adod fel, előbb-utóbb sikerül és meg van a megsütöttem ige. Ha sosem mentél oda egy nőnek udvarolni, akkor nem tudhatod, hogy te abban sikeres vagy. Ha nem tanultál, ha nem vizsgáztál, ha nem készítettél el egy ajándékot, akkor nem tudod megmondani, hogy abban jó vagy-e. Fejben nem tudsz papás-mamásat játszani, odamész és megteszed, ha nem, akkor egyre csökken az önbizalmad.

Ennyi?

Igen.  Ilyen egyszerű… Ám a döntéseinket azért kell átgondolni, mert kudarcélményt azzal is be lehet gyűjteni, hogy túl magasan van a mérce, vagy olyan dolgokat csinálsz, amelyek számodra nem jelentenek kihívást. Ezért az az aranyszabály, hogy amit eltervezel, az eggyel legyen jobb, mint ami most van. Ha sosem volt barátnőd, törekedj arra, hogy legyen kapcsolatod egy nővel, nem kell rögtön ágynak esni, mert leblokkolsz a túl nagy feladattól. Ha elkezdesz nyelvet tanulni, akkor ne a középszintű nyelvvizsgára koncentrálj, hanem arra, hogy a nyelvet tanulós első évet sikeresen elvégezd. Mindig a jelen állapotodnál eggyel jobbra törekedj, ez általában beválik.

dominok

Én hogyan tudok segíteni másoknak a döntéshelyzetükben?

Nem dönthetsz más helyett, mert mindenkinek saját magának kell vállalnia a döntése felelősségét. Azt viszont megteheted, hogy rávilágítasz két-három lehetőségre és a következményeikre, de döntenie mindig annak kell, aki cselekedni fog. Ha a másik fél meghozta a döntését, ami rád is kihat, te is eldöntheted, mit teszel. Ha a párod eldöntötte, hogy elmegy Szomáliába békefenntartónak 2 évre, eldöntheted, hogy vele mész, elhagyod, megvárod, de erre az időre visszaköltözöl anyádhoz. Az élet úgy kerül egyensúlyba, hogy annak, aki dönt, számolnia kell a döntései következményeivel, és elég nyitottnak kell lennie ahhoz, hogy elfogadja a másik lépését a saját döntéseire.

Vannak reménytelen helyzetek, amelyekben nem lehet dönteni?

Akkor élsz meg egy helyzetet reménytelennek, ha a helyzet megoldása olyan mennyiségű energiát követel meg, amiről azt gondolod, jelen pillanatban nem vagy rá képes. Igazából nincs reménytelen helyzet, csak cselekvési bénultság. Ez a megélés nem keverhető össze az ember életében történő tragédiákkal. Vannak olyan rajtunk kívül álló események, amikben nincs választási lehetőségünk. pl. ha egy árvízben vagy egy földrengésben elveszted mindenedet, vagy halálos baleset éri egy szerettedet. Itt nem dönthetsz. Meg kell élni a tragédia fájdalmát.

Abban viszont már van döntési lehetőséged, hogy túllépsz-e ezen a fájdalmon és megtalálod a tragédia után is az örömeidet, vagy elmerülsz a gyászodban. Ezen kívül nem tudok olyan helyzetet, amiben ne lenne meg a saját szabad döntésed lehetősége. Azt kérdezted vannak-e reménytelen helyzetek… Megint csak figyeld meg milyen kifejező a magyar nyelv. Reménytelen, tehát ez azt jelenti, hogy nem remélek. Nincs már reményem sem, de ez nem egyenlő azzal, hogy nem lehet belőle kiszállni. Mert a kiszállni szó is cselekvés ige. Ugye?

Forrás: