Hogy találnak egymásra zöldségek és gyermekek?

Ahhoz, hogy a gyermek több zöldséget fogyasszon, a jelek szerint a marketing a kulcsszó! Ugyanezt a módszert alkalmazzák ugyanis a gyorséttermek, igen nagy sikerrel. Lássuk, miről is van itt szó.

Ugyanolyan technikát kéne alkalmazni a zöldségek és a gyermekek összekötése kapcsán, mint amit a gyorséttermek, ahhoz, hogy becsábítsák a lurkókat – illetve szüleiket – az üzletükbe.

Kutatók kimutatták, hogy a gyorsételek és cukros italok marketingje a reklámokban közvetlenül befolyásolja a gyerekeket a nagy mennyiségű, egészségtelen étel elfogyasztására, amelyet megesznek. De mi történne, ha ugyanilyen módon kínálnák az egészséges élelmiszereket is?

A sikeres marketing taktikák – bannerektől a reklámokig – csaknem megháromszorozzák annak valószínűségét, hogy egy gyermek a zöldséget válassza ebédre – derül ki egy friss tanulmányból, melyet a Pediatrics szaklap közölt. Ha az általános iskolák országosan alkalmaznák ezeket a marketing stratégiákat, a csemeték étkezése ebéd alkalmával nagymértékben javulna – fogalmazott Andrew Hanks, az Ohio-i Állami Egyetem humán tudományok adjunktusa.

„Azt állítani, hogy a teljes egészségük javulni fog, ennél bonyolultabb, de a lehetősége megvan – mondta. – A marketing stratégiának erőteljes hatása van az ételválasztásokra.”

zoldseg-gyumolcs1000

A kutatók három gazdasági megközelítést teszteltek, 10 New York-i, állami általános iskolában, 6 héten át.

Az egyik megközelítés a gyermekek és a zöldség „összehozására” azt tartalmazta, hogy műanyag bannereket jelenítettek meg animált zöldségekről, melyek szupererővel bírnak, „Super Sprowtz” nevet adva nekik. Az iskola salátabárjában és kávézójában voltak elhelyezve. Közéjük tartozott Sárgarépa Colby is, akinek a szeme narancsszínű lézer sugarakat lő ki, és Brokkoli Brian, aki a karjával flexelni tud.

Egy másik megközelítés rövid tévés szegmenst tartalmazott az egészségügyi oktatásról, melyet az említett zöldség-karakterek tartottak az iskolai étkezőben. A harmadikban a bannereket a videós szegmenssel kombinálták. A kontroll csoportot azonban nem érte el ezek közül egyik sem.

A kutatók megfigyelték, hogy csaknem 100 százalékkal több diák választott zöldséget a salátabárból, miután látta a bannereket. Előtte csupán 12 százalékuk tett ilyet – utána 24 százalékuk. A bannerek és a videók kombinálása esetén 239 százalékos növekedést tapasztaltak azon tanulók számában, akik meglátogatták a salátabárt. Vagyis, a marketing fogást megelőzően csak a diákok 10 százaléka evett zöldséget, utána pedig 34 százalékuk választotta azt.

Ugyanakkor, a tévés szegmensnek önmagában nem volt akkora jelentősége a gyermekek és a zöldségek hatékony összekapcsolásában – nem voltak akkora befolyással az étkezési szokásaikra.

Andrew Hanket meglepte, hogy a tévés szegmens nem volt hatékony. Az eredmények alapján a bannereknek volt a legnagyobb hatása, csak azokat használva és a videóval egyaránt. Hatásosak lehettek azért is, mert közvetlenül az ebédlő helyen rakták ki őket. A tévéket azonban ott helyezték el, ahol volt rá lehetőség.

konyha, gyerek, anya, zöldség

A zöldségeknek és a gyermekeknek tehát nem olyan nehéz „egymásra találniuk”, ám sajnos több dolog is útjába állhat ennek.

Egy másik lapban kanadai kutatók analizálták, mennyire hasonló módon befolyásolják az egészségtelen ételek stratégiái a gyermekek étkezési szokásait, valamint azt, milyen italokat isznak. Tanulmányukat az Obesity Review közölte.

A kutatók 26 korábbi tanulmányt néztek át a lurkók ételválasztásairól, azok után, hogy egy-egy étellel összefüggő vagy ahhoz nem kapcsolódó hirdetést láttak. A tanulmány összességében közel 6 ezer gyermeket foglalt magába, 2-18 éves korig.

Elemzését követően kiderült, hogy az egészségtelen ételt hirdető reklámoknak kitett csemeték lényegesen több ilyet fogyasztottak: egy 5 perces reklám megnézése csaknem 4,5 grammal több gyorsétel fogyasztását eredményezte, mint egyéb élelmiszerét. Ugyanígy, a hirdetéseknek kitett gyermekek étrendjében 30 kalóriával több származott gyorsételből, mint más jellegű ételekből.  A kutatók arra is rámutattak: a 8 éves vagy ennél fiatalabb lurkók a legfogékonyabbak a marketing hatásaira.

gyerek tulsuly

Sajnos, az energiadús, alacsony tápértékű italok és ételek marketingje következtében több egészségtelen kalória fogyasztása tökéletes út az elhízáshoz és étrendhez köthető betegségekhez – mondta el Bradley Johnston, a Systematic Overviews igazgatója, a Torontói Egyetem adjunktusa, valamint a Torontói Beteg Gyermekek Kórházának kutatástechnológiával foglalkozó szakembere.

S a legszomorúbb, hogy a gyerekek óránként legalább 5 reklámot látnak egy 2010-es felmérés szerint, ezek többsége egészségtelen ételeket hirdet.

A zöldségeket és a gyermekeket a szakember szerint úgy lehet leginkább tartósan összekötni, ha a szülők jó példával járnak elöl és maguk is rendszeresen fogyasztják ezeket. Jó ötlet az is, ha a lurkó saját zöldségeket ültethet a kertben.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php