„Anya, kövér vagyok!” – Hogyan alakul ki a gyerek egészséges testképe?

Napjainkban talán még nehezebb egészséges testképet kialakítani, mint korábban – még egy felnőttnek is! A szülő kész segíteni, hogy gyermekének megfelelő önértékelése és testképe legyen. De hogyan?

Hogyan fejlődhet ki és tartható fenn egy fiatal egészséges testképe és megfelelő önértékelése? Kétségtelen, hogy manapság ebben igencsak van kihívás. A tinédzserek szervezete még fejlődik, nőnek, és minden változás újabb kétségekkel járhat a lelkükben.

A tetejébe napjainkban állandóan tökéletesen kinéző sztárok fotóival bombázzák őket, melyeket legtöbb esetben számítógépes programokkal javítottak fel – de ez a gyerekekben nem tudatosul. Mit látnak? „Ó, én sosem leszek olyan szép, mint ő.” A tökéletes képek, az ideális testek azonban megteszik negatív hatásukat. Nem nehéz ezek után a gyermeknek azt gondolnia, hogy túl kövér, túl sovány, túl magas, túl alacsony, széles/keskeny az orra, ilyen vagy olyan az arca. Mindenesetre biztos, hogy nem tökéletes!…

Szerencsére, mint szülőnek, az anyának és az apának nagy szerepe lehet abban, hogy a gyermek ne így gondolja. Nagyobb befolyásuk van a tinédzserre, mint hinnék – sokat segíthetnek abban, hogy pozitív testképet alakítsanak ki, nem számít, milyen méretet viselnek vagy milyen a testformájuk.

Lányok, fiúk ugyanúgy érintettek

A sok-sok magazin, a tévé, közösségi média, a zenecsatornák mind azt közvetítik, hogy a sztárok tökéletes testtel és ragyogó bőrrel vannak megáldva. De nemcsak a tinilányok szenvedhetnek ettől – a fiúk is. Utóbbiak ugyanis nem modellekhez, hanem atlétákhoz, focistákhoz, színészekhez hasonlíthatják magukat, és ugyancsak rosszul érzik magukat a bőrükben.

szulok

A negatív testképhez sajnos sokszor depresszió, étkezési rendellenesség társul és egyéb rizikós magatartások. A fiúk általában nem beszélnek annyit a testképről, mint a lányok, de ettől még foglalkoztatja őket. Őket is cikizik az iskolában; ők is szenvedhetnek étkezési zavaroktól, bár ezt a szülők és az orvosok sem mindig veszik észre.

Mit tehet a szülő, ha azt látja, hogy lányának, fiának alacsony az önbecsülése és téves gondolatai vannak a testképét illetően? Amennyiben drámai változásokat figyel meg a gyermek súlyában vagy étkezési szokásaiban, vegye fel a kapcsolatot egy orvossal.

Vannak viszont dolgok, amit maga is megtehet a kamasz pozitív testképének kialakításáért.

1.Legyünk pozitív példák!

A gyermek általában a szülőt figyeli és utánozza. Ha mi magunk egészséges életmóddal, étkezési szokásokkal, hozzáállással rendelkezünk a megjelenésünket, testsúlyunkat illetően, a kamasznak nagy eséllyel nem lesznek problémái. Ügyeljünk arra, milyen példát mutatunk, és változtassunk, ha nem tetszik, amit látunk! Megkönnyíti a dolgot, ha saját gyermekünk szemén keresztül próbáljuk nézni magunkat. Jelentős motiváló erő lehet abban, hogy elkezdjünk például sportolni és egészségesebb étrendet alakítsunk ki.

Ne feledjük: a gyerek a testünkhöz való hozzáállásunkat is átveszi. Szóval, ha állandóan kritizáljuk magunkat – akár súlyunk, akár töredező hajunk miatt -, azzal cseppet sem teszünk jót! Ő is inkább a hibáira fog koncentrálni és nem az előnyeire.

2.Legyünk pozitívak!

Sose tegyünk kritikus megjegyzéseket a tini testére. Ha túlsúlyos, biztosak lehetünk benne, hogy ennek tudatában is van. A negatív megjegyzések csak még bizonytalanabbá teszik, problémáit súlyosbítják. Inkább dicsérjük! Mondjuk meg neki, milyen szép a mosolya, vagy milyen vonzóvá teszi a szemét ez a csinos, színes póló. Ha megdicsérjük, ami szép rajta, úgymond, megnyitjuk a csapot és elkezdünk pozitív testképet építeni.

onertekeles

Ösztönözzük őt a megfelelő higiénia-, a testtartás, az egészséges alvási szokások és stresszcsökkentés témában is. Ha a kanapén üldögél, vegyük rá, hogy jöjjön futni velünk együtt. Azok a gyerekek, akik sportolnak valamit, mindig öntudatosabbak és egészséges a testképük is. Kevésbé esélyesek a depresszióra, sőt a nem kívánatos tinédzserkori terhességre vagy egyéb viselkedési problémákra.

Ha úgy érezzük, segítségre van szükségünk, az iskolapszichológus vagy a családi orvos tanácsát is kikérhetjük egy sportos életmód, egy egészséges étrend kialakítása érdekében.

3.Tanítsuk meg a gyereknek, hogy a média más

Ne hagyjuk, hogy lányunk vagy fiunk a divat áldozata legyen vagy éppen megszállott testépítő. Érjük el, hogy egy egészséges szkepticizmussal szemléljék a tévében, magazinokban látott képeket. Legyen vele tisztában, mi minden járul hozzá, hogy a sztárok úgy nézzenek ki, ahogy.

4.Emeljük ki az előnyöket megjelenésében!

Támogassuk a tinédzsert, hogy kiemelkedhessen abban, amihez van tehetsége. Zenében, sportban, művészetekben vagy bármilyen egyéb tevékenységben. Mutassunk érdeklődést a szenvedélyei iránt. Mondjuk el, milyen tulajdonságokat szeretünk bennük, például azt, ahogyan megnevettetnek másokat, vagy ahogyan segítenek a kisebb testvérüknek.

Miközben azonban pozitív testképet építünk a gyermekben, vigyázzunk, ne menjünk túl messzire. Ne hagyjuk, hogy az edzések már-már extrém mennyiségben történjenek, csak hogy elérjék a hőn áhított kockás hasat; vagy szélsőséges étrendet válasszanak különféle kiegészítőkkel.

gyerekegeszseg

5.Az egészség legyen az egész család sajátja

Az egész família egészségesebb lesz, ha kerüli a gyorséttermeket és nem tart otthon sem ilyen ételeket, értékes, egészséges étrendet tartanak fenn és nem mellőzik a testmozgást. De nem kell egyszerre változtatni meg mindent – fokozatosan alakítsuk ki az új szokásokat. Nemcsak a kamasz gyermekünk, hanem saját önértékelésünk is nőni fog. Ha mindenki betartja a szabályokat, a tini nem fogja kívülállónak érezni magát.

Minden nap legyen egy egészséges családi vacsora, amelyet egy kis séta követ a környéken a tévé előtt üldögélés helyett. Az egészséges családi szokásokkal máris rengeteget tettünk a pozitív testkép megteremtéséért!

Forrás: