Kinek javasolt a Szputnyik védőoltás? – 2. rész

Milyen mellékhatások jellemzőek az orosz vakcina esetében?

A koronavírus-járvány mielőbbi leküzdése érdekében a ma Magyarországon elérhető valamennyi oltással oltják az embereket. Sok kérdés merül fel az orosz Szputnyik vakcina kapcsán, amely biztonságos, de bizonyos esetekben körültekintéssel alkalmazandó.

Vannak betegcsoportok, amelyekkel kapcsolatban nem áll rendelkezésre információ. Ezért a Szputnyik vakcina beadásáról az orvosunk egyedi mérlegelés alapján dönthet. Ilyenek az autoimmun betegségek valamelyikében, valamint a rosszindulatú daganatos betegségben szenvedők.

Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Nem vizsgált tényezők

Amellett, hogy a terhesség és a szoptatás alatti alkalmazást nem vizsgálták, a vakcina egyéb gyógyszerekkel kialakuló kölcsönhatásait illetően sem voltak tesztek. Szintén nem vizsgálták az oltás autóvezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre kifejtett hatását.

A Szputnyik lehetséges mellékhatásai

A vakcina két komponensű, így két szakaszban adják be. Előbb 0,5 millilitert az 1. komponensből, majd 21 nap elteltével 0,5 millilitert a 2. komponensből. Az oltás mellékhatásai a beadást követő 1-2 napon belül érezhetők, s általában 3 napon belül elmúlnak.

Leggyakoribb mellékhatások

Általános mellékhatások a rövid ideig tartó influenzaszerű tünetek – beleértve a hidegrázást, lázat, ízületi fájdalmat, izomfájdalmat, gyengeséget, rossz közérzetet, fejfájást. A helyi, vagyis az injekció beadásának helyén fellépő mellékhatások: érzékenység, bőrpír, duzzanat.

A Szputnyik vakcinával összefüggő kevésbé gyakori mellékhatások: hányinger, emésztési zavar (diszpepszia), étvágytalanság, a regionális nyirokcsomók megnagyobbodása. Akadt önkéntes, aki tapasztalt allergiás reakciót, illetve egyes vérvizsgálati laboratóriumi értékek emelkedését (májenzimek szintje, kreatinin- és kreatin-foszfokináz-szint).

Szót kell ejteni azon mellékhatásokról is, amelyeket az oltás folyamatban levő vizsgálatában jelentettek beoltottak.

Az injekció beadásának helyén fellépő általános tünetek, reakciók: hőemelkedés, az injekció beadásának helyén tapasztalt érzékenység, duzzanat és viszketés, gyengeség, fájdalom, rossz közérzet, láz, bőrmelegség az injekció beadásának helyén, étvágycsökkenés.

Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Ezen mellékhatások gyakoriak, illetve nagyon gyakoriak voltak:

  • Légzőrendszeri, mellkasi betegségek és tünetek: száj-garatüregi fájdalom, orrdugulás, torokfájdalom, orrfolyás. Ezen mellékhatások szintén gyakoriak voltak.
  • Idegrendszeri betegségek és tünetek: fejfájás (gyakori), szédülés, ájulás (ritka).
  • Emésztőrendszeri betegségek és tünetek: hányinger, hányás, emésztési zavar (diszpepszia) – ezen mellékhatások ugyancsak gyakoriak voltak.
  • Laboratóriumi vizsgálatokból származó adatok: egyes fehérvérsejtek számának csökkenése vagy emelkedése, esetleg arányuk eltolódása, a vérben található immunglobulin A (IgA) szintjének emelkedése, a vörösvértest-süllyedés mértékének emelkedése, vérlemezkeszám emelkedése vagy csökkenése.
  • Az általános vizeletvizsgálat során tapasztalt rendellenesség: vörösvértest a vizeletben. A rendellenes laboratóriumi vizsgálati eredményeknek nem volt klinikai jelentősége (azaz nem volt szükség további diagnózis felállítására vagy kezelésre).

A legtöbb mellékhatás következmények nélkül elmúlt.

Magas hatékonyságú a Szputnyik V-vakcina

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php


Egy válasz

  1. Jáger László

    Köszönöm a jó tanácsot,de se Pfizer,se Szputnyik!!!
    Nem oltatom magam
    Legyen ez az én magánügyem….
    csak ennyi
    barátilag
    J.L.