Így hat a gyerekekre a hosszú Covid

Az úgynevezett hosszú Covid-19 kockázata sokkal kisebb a gyerekek körében, mint korábban vélték – számolt be a BBC hírportálja a tárgyban végzett legátfogóbb kutatásról.

A University London College kutatói vezetésével a múlt szeptembertől és az idei márciusig pozitív tesztet produkáló, 11-17 éves angliai gyerekeket kérdeztek meg. Az új koronavírus okozta Covid tünetei – köztük fejfájás, fáradékonyság, légzési nehézségek – 2-14 százalékuknál álltak fenn a teszt után 15 héttel.

Arra viszont nem találtak meggyőző bizonyítékot arra, hogy a gyerekek tömegesen fordultak volna a brit egészségügyi szolgálathoz (NHS) segítségért azért, mert az elhúzódó betegség miatt ágyhoz kötöttek lettek volna, vagy nem tudtak volna iskolába menni.

A megjelenés előtt álló tanulmány olyan gyerekeket is kérdezett, akiknek nem volt pozitív tesztjük, összesen tehát több mint 50 ezer résztvevővel dolgoztak.

Fotó: 123rf.com

Az összes gyerek 53 százalékának volt 15 héten túl legalább egy tünete – egyszerűen azért, mert ezek a tünetek általában gyakoriak. A pozitív tesztet produkálók körében az arány 65 százalék volt. Nagyobb a különbség a 15 hét után fennálló 2-3 tünet vizsgálatakor: a pozitívak közül 30 százalék, a negatívak közül 16 százalék tartozott ide.

Ez azt jelenti, hogy a szeptember és március között a korosztályból pozitív tesztet produkáló majdnem 235 ezer gyerek közül csak 32 ezren szenvedhettek a hosszú Covidtól.

A számok azonban ennél is kisebbek lehetnek, ugyanis a megkérdezetteknek csak 13 százaléka válaszolt a kérdésekre. Ha ugyanis a válaszadók között ott volt minden gyerek, aki hosszú Covidtól szenvedett, akkor csak 4000 ilyen eset lehetett, ami kevesebb mint 2 százalék.

COVID – Folyamatosan lehet jelentkezni a 12 év feletti gyerekek oltására

Forrás: https://napidoktor.hu/index