COVID – Meghalt 207 beteg, 2527-tel nőtt a fertőzöttek száma hazánkban

207, többségében idős, krónikus beteget veszítettünk el, és újabb 2527 magyar állampolgárnál mutatták ki a COVID fertőzést. Eddig 3 363 596 embert oltottak be Magyarországon, közülük 1 425 124-en már a második adag vakcinát is megkapták.

757 360-ra nőtt a Magyarországon azonosított fertőzöttek száma. Az elhunytaké 25 787-re, a gyógyultaké 464 750-re emelkedett. Az aktív fertőzöttek száma 266 823. Kórházban 8097 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 925-en vannak lélegeztetőgépen. Hatósági házi karanténban 42 068-an vannak, a mintavételek száma 5 179 517-re nőtt.

A járvány harmadik hullámának tetőzése érzékelhető, de a brit vírusmutáns továbbra is terjed, ezért a védelmi intézkedések betartása változatlanul fontos. Minden harmadik magyar ember kapott már oltást. A járvány megfékezéséért a kormány meghosszabbította a jelenleg is érvényben lévő védelmi intézkedéseket, tehát továbbra is kötelező a közterületeken a maszkviselés, a távolságtartás, és érvényben marad este 10 órától a kijárási tilalom is.

Fotó: 123rf.com

Az oltási program előrehaladásával párhuzamosan közeledik a védelmi intézkedések feloldásának második fokozata is: a teraszok készülhetnek a nyitásra. A vendéglátóhelyek teraszainak, kerthelyiségeinek nyitása az azt követő napon történhet meg, amikor a beoltottak száma eléri a 3,5 milliót – emlékeztettek. A teraszok, kerthelyiségek reggel 5 óra és este fél 10 között lehetnek majd nyitva. Az ott tartózkodó vendégeknek nem kell maszkot viselniük, de a felszolgálóknak igen. Jelentős segítségnek nevezték, hogy a kormány eltörli a teraszok után az önkormányzatoknak fizetendő közterületi díjat.

A kormány emellett május 23-áig meghosszabbította a határellenőrzést, amelynek változatlanul a járvány megfékezése és a Magyarországra belépők ellenőrzése a célja.

A lépcsőzetes újraindítás első fokozatának intézkedései között említették, hogy a kijárási tilalom az este 10 óra és reggel 5 óra közötti időszakra módosult, az üzletek reggel 5 óra és 21.30 között lehetnek nyitva, és átlagosan 10 négyzetméterenként egy vásárló lehet az üzletben. Nyitva lehetnek a fodrászatok, a kozmetikák és más szolgáltatók is.

Hétfőtől kinyithattak az óvodák, az iskolák alsó tagozatai, valamint a felnőttképzésben is lehetséges a jelenléti oktatás és a vizsgák megtartása. A felsősök és a középiskolások május 10-étől térhetnek vissza a tantermi oktatáshoz. Szabadidős sporttevékenység – a kijárási tilalmon kívüli időszakban – továbbra is folytatható, másoktól legalább 1,5 méter távolság betartásával. A szállodák és fitnesztermek továbbra sem fogadhatnak vendégeket.

Már a 4,3 milliót is meghaladja az oltásra regisztráltak száma, az eddig regisztráltak 70 százaléka pedig már meg is kapta az oltást. Azt kérik, hogy aki még nem tette meg, regisztráljon a védőoltásra a www.vakcinainfo.gov.hu honlapon.

Fotó: MTI/Bruzák Noémi

Minden, Magyarországon alkalmazott vakcina hatásos és biztonságos, és védelmet ad a koronavírus-fertőzés súlyos lefolyása ellen. Az uniós beszerzésből öt gyártótól – Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen, Curevac – várható 24 millió adag vakcina. Ezek közül eddig csak a Pfizer, a Moderna, az AstraZeneca és a Janssen rendelkezik uniós engedéllyel és kezdte meg a szállítást Magyarországra. A nyugati vakcinákon túl 3,5 millió ember oltásához elég kínai és orosz vakcinát is vásárolt Magyarország. A Sinopharm-oltóanyagból 1,1 millió, a Szputnyikból 1,3 millió adag érkezett eddig Magyarországra. Kedd éjjel újabb 100 ezer adag második oltásra felhasználható Szputnyik-szállítmány érkezett az országba.

Az oltásra jelentkezett idősek 90 százaléka és a regisztrált 18-59 év közöttiek 54 százaléka is megkapta már az oltást. A szakmai ajánlások szerint már a várandósok is kérhetik az oltást. Nekik szintén regisztrálniuk kell a www.vakcinainfo.gov.hu honlapon, majd a regisztrációt jelezniük kell a háziorvosnak, aki egyéni mérlegelés alapján dönt az olthatóságról és gondoskodik az oltás megszervezéséről.

Az oldal térképe szerint eddig Budapesten (137 585) és Pest megyében (105 400) regisztrálták a legtöbb fertőzöttet. Ezt követi Borsod-Abaúj-Zemplén (42 499), Győr-Moson-Sopron (41 905) és Hajdú-Bihar megye (40 268). A fertőzésben legkevésbé érintett megye Tolna (16 709).

Müller Cecília kifejtette, már 4 millió 326 ezer fölé nőtt a koronavírus elleni védőoltásra regisztrálók száma, és 69 százalékuk már legalább az egyik oltást megkapta. A magyar lakosság 33,4 százaléka van beoltva, szemben az uniós 18,5 százalékos átlaggal. A regisztrált 65 év felettiek több mint 90 százaléka, míg a középkorosztály 53 százaléka kapott már oltást.

Hétfőn megérkezett a Moderna-vakcina újabb, 68 800 adagja, amelyet javarészt a második dózisok beadásához használnak fel. Kedden érkezett az AstraZeneca vakcinája 72 ezer adaggal és a Pfizer oltóanyaga 248 040 adaggal. Ezen kívül kedd éjszakára várták a Szputnyik V második komponensű vakcináját, és a napokban kínai oltóanyag is érkezik még.

A járványügyi adatokról a szakember elmondta, a koronavírus-járvány harmadik hullámának tetőzése után enyhe csökkenés figyelhető meg. Az elmúlt napon 1645 új fertőzöttet regisztráltak, és bár csökkent, de még mindig magas a kórházban kezeltek száma, 8602, közülük 980-an vannak lélegeztetőgépen.

Fotó: MTI/Balogh Zoltán

A vírus szennyvízben mért örökítőanyagának elmúlt heti mennyisége Müller Cecília tájékoztatása szerint “pici csökkenést, stagnálást” mutat, de a víruskoncentráció magasabb a szennyvizekben, mint a harmadik hullám kezdetén volt. Ez azt jelzi, hogy továbbra is magas az aktív fertőzöttek száma, így a védelmi és higiénés szabályok betartása továbbra is fontos.

Az országos tisztifőorvos kiemelte, hogy az elmúlt héten 21 százalékkal csökkent az új fertőzöttek száma (7461-gyel) az előző heti adathoz képest. Az új fertőzöttek átlagéletkora 46-ről 45 évre csökkent. A járvány kezdete óta a fertőzöttek 23 százaléka a 40-49 éves, 17 százaléka az 50-59 éves, 16 százaléka a 30-39 éves, 12 százaléka a 20-29 éves és a 60-69 éves korosztályból került ki.

A területi megoszlást nézve az elmúlt héten a legtöbb fertőzött fővárosi (14 százalék) vagy Pest megyei (13 százalék) volt. Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében alig több mint 6 százalék volt az új fertőzöttek aránya, míg Tolna megyében regisztrálták a legkevesebbet (2 százalék). Az új fertőzöttek arányának csökkenése Somogy megyében volt a legdinamikusabb, 40 százalékos; Tolna és Győr-Moson-Sopron megyében 34 százalékkal, Fejér, Csongrád-Csanád és Bács-Kiskun megyében pedig 27 százalékkal csökkent új fertőzöttek száma.

Müller Cecília elmondta, hogy annak is ajánlott az oltás, aki átesett a fertőzésen. Aki enyhe tünetekkel vészelte át a betegséget, annak valószínűleg kevesebb ellenanyag termelődött a szervezetében, így hamarosan kaphat oltást. Akinél súlyos lefolyású volt a kór, annak a felépülést követő harmadik hónaptól ajánlják az oltás felvételét. A szakember kiemelte, a betegséget követő olthatóságról csak szakmai ajánlások vannak, az oltás beadásáról konkrét esetben mindig az oltóorvos dönt.

COVID – Növelni lehetnek a két vakcina dózisai közti időtartamot?

Forrás: https://napidoktor.hu/index


Egy válasz

  1. Jáger László

    Hát ettől még nem nyugodtam +!!
    Itt még nincs vége!!
    Habár engem nem érint,mert nem oltatok
    Én csak figyelem az eseményeket….
    csak ennyi
    barátilag
    J.L.